Baśnie Braci Grimm mają 200 lat

W 2012 roku mija dwieście lat od pierwszego wydania zbioru baśni Braci Grimm „Baśnie domowe i dziecięce”.

Bracia Grimm – dwaj rodzeni bracia, pisarze i uczeni niemieccy Wilhelm Karl (1786-1859) i Jacob Ludwig Karl (1785-1863), którzy dużą część swoich dzieł publikowali wspólnie.

Byli członkami Akademii Nauk w Berlinie i uczonymi (językoznawcami) o znacznym dorobku. Najwybitniejszym ich dziełem naukowym był Słownik niemiecki (Deutches Wörterbuch), którego publikację rozpoczęli w 1852 roku, a jego ostatni tom ukazał się w 1961 roku.

Najbardziej znanym ich osiągnięciem jest zebranie i opublikowanie baśni, które opracowali na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych. Pierwsze ich wydanie ukazało się równo 200 lat temu, w 1812 roku. Baśnie braci Grimm stały się klasyką przetłumaczoną na wiele języków. Bracia oparli je na najstarszych wzorcach baśniowych motywów. Charakterystyczne jest to, że opowieści zazwyczaj są pełne okrucieństwa, chhoć mimo to panowało w nich zawsze prawo moralne - dobro wygrywa ze złem.

Za życia Grimmów ukazało się siedem edycji ich książek. Oryginał, znany pod nazwą Kassel Handexemplare, czyli Rękopis Kasselski, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można go oglądać w kasselskim muzeum.

W Polsce pierwsze wydanie baśni pod tytułem Baśnie dla dzieci i młodzieży ukazało się w 1885 roku. Niektóre wydania w latach 50. zostały objęte cenzurą. Wszystkie biblioteki musiały wycofać książki.

 

Pozostałe wydania baśni TUTAJ.

Pozycje dostępne w księgarniach Bookland oraz w księgarni internetowej Eduarena.pl