Warszawa - Potomito! - warsztaty dla nauczycieli wszystkich przedmiotów szkolnych


 

20 marca 2013 (środa)
Centrum konferencyjne FOCUS
al. Armii Ludowej 26, sala zielona

WARSZAWA

 

 

 

 

 

PRAKTYCZNE WARSZTATY PASE
dla nauczycieli wszystkich przedmiotów szkolnych
szkół podstawowych (ostatnie klasy), gimnazjum i liceum

 

Aby wzmocnić i rozwinąć:

  • umiejętności psychologiczne i interpersonalne niezbędne w klasie i życiu zawodowym
  • umiejętność radzenia sobie z emocjami
  • komfort wykorzystywania głosu w pracy zawodowej
  • pozytywne relacje z uczniami i rodzicami, które pozwolą na podwyższanie jakości życia w aspekcie zawodowym
  • satysfakcję z wykonywanej pracy

 

 

PROGRAM:

10.30-12.00 JAK ZACIEKAWIĆ NAJBARDZIEJ NIECIEKAWYCH UCZNIÓW? <Jarosław Spychała> 

12.15-13.45 MĄDRA POCHWAŁA, TWÓRCZA KRYTYKA <Beata Zielińska-Rocha> 

14.00-15.30 GŁOS JAKO NIEZBĘDNE NARZĘDZIE PRACY NAUCZYCIELA <Mariusz Zalejski> 

15.45-17.15 WORK LIFE BALANCE - JAK USTRZEC SIEBIE OD WYPALENIA ZAWODOWEGO?<Wojciech Eichelberger> 

 

Autorzy o przygotowanych prezentacjach

Jarosław SpychałaCo mają z sobą wspólnego słowa Chrystusa, różdżka Harry Pottera i smartphone? Co moją z sobą wspólnego takie postaci jak Herakles, Platon, Chrystus, Lord Vader czy Neo, bohater filmu Matrix? Dla wielu osób pewnie nie wiele. Dla niektórych już samo zestawienie może budzić wątpliwości. W rzeczywistości wszyscy ci bohaterowie opowiadają jedną i tą samą historię, która poucza o tym, że tylko wybór właściwej drogi może prowadzić w życiu do szczęścia. Jednak lektury typu Ewangelia Mateusza, czy choćby „Lalka” Bolesława Prusa w zabiegach o zainteresowanie uczniów przegrywają z pełnymi nowocześni produktami popkultury jak wspomniany smartphone czy hollywoodzkie hity. Możemy na to narzekać, pomstować, walczyć z tym. Wystarczy jednak uchylić rąbka tajemnicy, aby obudzić w nich pasje poznawania i nauki. Nic tak nie skupia uwagi młodego człowieka, jak ciekawość i przygoda. W ramach swojego wystąpienia pokażę jak przekazywać obowiązkowe treści nauczania językiem młodych ludzi. 

Beata Zielińska-Rocha: Czy każda pochwała przynosi zamierzone przez nauczyciela efekty? Czy krytykowanie „w dobrej wierze” może zaszkodzić uczniowi? W trakcie sesji zastanowimy się dlaczego i za co chwalimy i krytykujemy nastoletnich uczniów, sprawdzimy czym są leniwe pochwały, jak chwalić uczniów, aby wzmacniać pozytywne zachowania i pozytywnie oddziaływać na ich rozwój, kiedy krytyka służy uczniowi, a kiedy działa niszcząco. Porozmawiamy również o tym,jak konstruktywnie przekazywać informacje zwrotne o uczniach ich rodzicom i zastanowimy się jakie umiejętności powinni posiąść uczniowie, aby mogli twórczo wykorzystać krytyczne komunikaty nauczyciela. 

Mariusz Zalejski: warsztat ma na celu poprawienie działania aparatu mowy, przygotowanie do pracy głosem poprzez ćwiczenia oddechowe, rezonansowe, artykulacyjne i emitujące dźwięk. Warsztat zaprojektowany jest dla osób, które w swojej codziennej pracy zmuszone są do ciągłego wysiłku aparatu mowy i którym zależy na wyrazistej, płynnej i nośnej wypowiedzi. 

Wojciech Eichelberger: warsztat w bardzo dostępny sposób przedstawia techniki i metody radzenia sobie ze stresem oraz wypaleniem zawodowym w odniesieniu długoterminowej pracy oraz zapoznaje uczestników z metodami pracy kierowanymi na rozwój własny w odniesieniu do zmiany przyzwyczajeń, postaw wewnętrznych oraz heurystyk poznawczych. Istnieją techniki i sposoby radzenia sobie z nieefektywną komunikacją, które odpowiednio wyselekcjonowane i dobrane konkretnie pod specyficzne potrzeby nauczycieli, nie tylko ułatwiają proces komunikacji lecz również zaopatrują nauczycieli w zestaw narzędzi i technik przydatnych w wielu innych sytuacjach wynikających z braku porozumienia. Brak zrozumienia oraz wglądu w sytuację nauczyciela stymuluje powstawanie poczucia bezradności, opuszczenia, lęku i stresu. Co w wielu przypadkach negatywnie procentuje w przyszłości. Wiele mówi się w kontekście pracy nauczyciela o efektywnej komunikacji, wywieraniu wpływu na innych, tak by osiągnąć zamierzone cele. Współczesne warunki życia, pośpiech, narastająca liczba spraw i problemów, wielkie tempo zmian sprawiają, że większość z nas poddana jest działaniu stresu i odczuwa jego negatywne skutki. Na szczęście poprzez oddziaływanie na psychikę i wprowadzanie odpowiednich korekt w naszym trybie życia można skutecznie zapobiegać przeciążeniu stresem, a także usuwać jego skutki. Istotnym źródłem stresu jesteśmy bowiem my sami. Kiedy stan braku równowagi robi się długotrwały (miesiące lub lata), wtedy nasze reakcje stresowe stają się groźne dla nas samych, naszych relacji zawodowych i osobistych. Pojawiają się symptomy wypalenia zawodowego: poczucie monotonii, brak zaangażowania, zniechęcenie, brak energii. 

 

Autorzy o sobie

Wojciech Eichelberger: współtwórca i dyrektor Instytutu Psychoimmunologii w Warszawie. W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka. Zamiłowania pozazawodowe: żeglarstwo, konie, góry, narty, sporty walki. Mieszka pod Warszawą. Ojciec dwóch synów. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.Autor i współautor wielu popularnych książek z pogranicza psychologii, antropologii i duchowości (m.in.: „Jak wychować szczęśliwe dzieci”, „Pomóż sobie daj światu odetchnąć”, „Kobieta bez winy i wstydu”, „Zdradzony przez ojca”, „Siedem boskich pomyłek”, „Ciałko”, „Zatrzymaj się”, „Alchemia Alchemika”, „Krótko mówiąc”, „Dobra miłość”). Wiele spośród nich trafiło na listy bestsellerów i uzyskało wysokie nakłady. Współtwórca programów telewizyjnych popularyzujących wiedzę i refleksję z obszaru psychologii egzystencjalnej („Okna”, „Być tutaj”, „Nocny Stróż”). Publikuje wywiady, felietony i eseje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Zwierciadle”, „Charakterach”, „Wysokich Obcasach”, „Polityce”, „Więzi”, „Życiu Duchowym”, „Pulsie Biznesu”. W roku 1973 współtworzył nowatorski Oddział Terapii i Rozwoju Osobowości – OTIRO, w którym pracował do roku 1978. Następnie uczestniczył w tworzeniu Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, renomowanej i pierwszej w Polsce placówki psychoterapii, treningu i szkolenia działającej nieprzerwanie od 1978 roku. Członkiem zespołu Laboratorium pozostał do roku 2004. Stypendysta Instytutu Psychoterapii Gestalt w Los Angeles(1976) i Zen Center of Rochester(1980). W latach 1980/81 pracownik i działacz ruchu Oświaty Niezależnej. W latach 1981- 1985 współzałożyciel i działacz podziemnego Komitetu Oporu Społecznego i członek redakcji pisma KOS.Urodził się w Warszawie w roku 1944. Psycholog, psychoterapeuta i trener. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (praca magisterska „Poziom aspiracji a odporność na stres”). Po studiach przez trzy lata pracował w placówkach lecznictwa psychiatrycznego, m.in. w eksperymentalnym Oddziale Leczenia Odwykowego. W roku 1970 podjął kilkuletnie studia doktoranckie w Instytucie Psychologii UW, zakończone absolutorium. W tym czasie, w latach 1972 – 73 uczestniczył w przygotowaniach do programu środowiskowej terapii schizofrenii – „Synapsis”.

 

Jarosław Marek Spychała: filozof, wykładowca akademicki (m.in. UMK, UAM, UŁ, UZ, UO), dziennikarz (współpracownik miesięcznika Zwierciadło, wcześniej Polityka, Perspektywy, radio TOK FM), autor projektu ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ. Zawodowo zajmuje się kształceniem i rozwojem technik myślenia twórczego oraz jego zastosowaniem w gospodarce (m.in. Microsoft, mBank, Kompania Piwowarska). Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu filozofii oraz przekładów z języków nowożytnych i klasycznych. Laureat ‘Wyróżnienia Specjalnego 2007′ przyznawanego zdolnym polskim naukowcom przez Tygodnik ‘POLITYKA’ w ramach akcji ‘Zostańcie z Nami’ oraz nagrody ‘Kryształki Zwierciadła 2008′ przyznanej przez miesięcznik ‘ZWIERCIADŁO’. W ramach CSR na co dzień kieruje Międzynarodowym Instytutem Demokracji.

 

Mariusz Zalejski: aktor i pedagog z dodatkowym wykształceniem muzycznym i językowym. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Sydney Catholic University. Wystąpił w przedstawieniach Hamlet, Syn Marnotrawny, Rycerze Króla Artura, Sen nocy letniej zarówno w Polsce jak i Europie Zachodniej, Bliskim Wschodzie oraz dalekiej Japonii. Zagrał w kilku filmach dyplomowych absolwentów The Australian Film, Television and Radio School. Aktor The Lookout Theatre i The Pork Chop Theatre w Sydney, Teatru Polskiego we Wrocławiu i Teatru Dramatycznego w Warszawie. W 2008 założył Studio Teatru, Ruchu i Pantomimy w Warszawie, gdzie regularnie prowadzi warsztaty teatralno-ruchowe dla młodzieży i dorosłych oraz specjalistyczne szkolenia. Obecnie można go oglądać w produkcjach filmowych i telewizyjnych a do niedawna w popularnym serialu M jak Miłość. Od 1996 do chwili obecnej również lektor języka angielskiego, specjalizujący się w tzw. in-company training.

 

Beata Zielińska-Rocha: trener, psycholog, psychoterapeuta, metodyk i lektor języka angielskiego. Ukończyła Filologię Angielską na UW oraz psychologię na SWPS. Dodatkowe kwalifikacje zdobywała w Szkole Trenerów oraz Szkole Psychoterapii ośrodka INTRA. Zawodowo obecnie związana jako metodyk ze szkołą Pi School, a jako psychoterapeuta z ośrodkiem Psychoterapia W RELACJI. Właścicielka firmy szkoleniowej Gama Training. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli, metodyków i pracowników szkół językowych (metodyka nauczania, psychologiczne aspekty nauczania, coaching). Od kilku lat współpracuje jako trener z PASE. Prowadziła warsztaty i prezentacje w trakcie czterech odsłon konferencji Kapelusze Lektora oraz w trakcie corocznych konferencji PASE. Współpracowała jako trener z wieloma szkołami językowymi, wydawnictwem Pearson, Wydawnictwem Szkolnym PWN. Przez wiele lat pracowała jako metodyk, trener i lektor w Centrum Języków Obcych Archibald. Autorka kilkudziesięciu artykułów i publikacji dla nauczycieli i rodziców (Magazyn Nauczyciela „Mentor”, Pearson, WSz PWN).
 

 

Członkom Programu VICE VERSA dla Nauczycieli i Lektorów przysługuje zniżka.

Wczesna rejestracja do 6 marca 2013

 

Opłaty i rejestracja