Spotkanie literackie - delit. live

18 grudnia (wtorek) godz. 18:30
MiTo art.café.books
ul.Waryńskiego 2

WARSZAWA

 

 

 

 


delit. live

Rozmawiają: Mariusz Czubaj, Łukasz Drewniak, Andrzej Kopacki, Adam Lipszyc, Marcin Sendecki i Malwina Wapińska.

delit. czyli subiektywny przewodnik po literaturze niemieckojęzycznej, to suplement Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej do magazynu Aktivist prezentujący wybór książek z Austrii, Niemiec i Szwajcarii, które aktualnie ukazały się w polskim tłumaczeniu.

Delit. live czyli subiektywny przewodnik po literaturze niemieckojęzycznej na żywo to giełda literacka dla miłośników interesującego pisarstwa. O wybranych tytułach z czwartej edycji delit. opowiadają, dyskutują i zachęcają do lektury znani dziennikarze literaccy, krytycy, poeci i tłumacze - Mariusz Czubaj, Łukasz Drewniak, Andrzej Kopacki, Adam Lipszyc, Marcin Sendecki, Malwina Wapińska.

W ostatnim czwartym numerze delit. przeczytamy o dzikości serca współczesnych austriackich dramaturgów i o niemieckojęzycznych kryminałach. O wierszach Paula Celana w przekładzie Ryszarda Krynickiego i o moskiewskich peregrynacjach i niedolach Waltera Benjamina. O alkoholizmie i szaleństwie pisarza Hansa Fallady. O kolażu fikcji literackiej i faktów historycznych w powieści o generale Hammersteinie pióra wybitnego poety Hansa Magnusa Enzensbergera. O ekscentrycznych i błyskotliwych rozprawach z socjologii, filozofii, teorii kultury autorstwa Borisa Groysa, Petera Sloterdijka, Norberta Eliasa. O ostatniej, nieukończonej powieści Stefana Zweiga, o tropiących histortyczną prawdę reportażach Martina Pollacka i Christopha Ransmayra i o zapiskach z środkowoeuropejskich podróży Karla-Markusa Gaussa. O pisaniu i tłumaczeniu w rozmowie z Małgorzatą Łukasiewicz i o wielu twarzach Bertolta Brechta w rozmowie z Andrzejem Kopackim.

Współpraca: Aktivist, Austriackie Forum Kultury, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia