Krzyżówki językowe - nauka poprzez zabawę

 

z kartą Vice Versa 19,47 z kartą Vice Versa 19,47 z kartą Vice Versa 18,62

Słowo krzyżówka kojarzone jest z rozrywką, łamigłówką. Stały się w dzisiejszym świecie powszechną formą rozrwki, przeznaczoną dla każdego, niezależnie od wieku. Nierzadko oddajemy się tej przyjemności po ciężkim dniu pracy.
 
Dla wielu z nas krzyżówki są sposobem na zabicie wolnego czasu, ale możemy je rozwiązywać gdzie tylko chcemy. Wystarczy je schować w torebkę lub w coś innego, możemy się nimi zająć w pociągu, w pracy, w szkole, i tak dalej. Ich zastosowanie jest zatem bardzo szerokie.

Jakie są zalety krzyżówek językowych?

  • rozwijają intelektualnie
  • pobudzają wyobraźnię
  • zmuszają do myślenia
  • poprawiają pamięć i sprawność umysłową
  • rozwijają poszczególne umiejętności językowe
  • ćwiczymy zapamiętywanie słówek
  • poszerzamy zakres słownictwa z różnych dziedzin życia
  • podczas tej aktywności uczy się najwięcej i najlepiej w sposób trwały i przyjemny.


Poprawiają pamięć i sprawność umysłową

Udowodniono, że najłatwiejszym sposobem trenowania umysłu są słowne i liczbowe łamigłówki (np. krzyżówki, sudoku). Dlaczego? Po pierwsze kształtują naszą wyobraźnię, która ma decydujący wpływ na percepcję. Po drugie dzięki nim ujawnia się nasza zdolność kojarzenia. To z kolei bezpośrednio oddziałuje na pamięć, czyli umożliwia dostęp do zgromadzonych w mózgu informacji. Poza tym ćwiczymy w ten sposób logiczne myślenie, koncentrację, a także poszerzamy zasób słów.

Lekarze twierdzą, że wszelkiego rodzaju łamigłówki zapobiegają zmniejszaniu się aktywności komórek nerwowych mózgu, które z wiekiem ulegają kurczeniu. Natomiast nauczyciele uważają, że są dobrą formą podsumowania lekcji. W ten sposób mogą szybko sprawdzić, czy uczniowie wszystko zrozumieli i ewentualnie powrócić do materiału. Z tego wynika, że rozwiązywanie krzyżówek poprawia pamięć oraz rozwija twórcze myślenie. Jeżeli w takim razie chcemy w przyszłości cieszyć się dobrą kondycją umysłową, powinniśmy zmuszać nasz mózg do takiego wysiłku.

Pomagają schudnąć

Podczas rozwiązywania krzyżówek mózg zużywa dużo energii, czyli spala również kalorie. Naukowcy na podstawie badań przeprowadzonych przez Tima Forrestera (eksperta od gier umysłowych) znaleźli sposób na pozbycie się zbędnych kalorii bez wysiłku fizycznego. A wszystko za sprawą krzyżówek. Ich zdaniem godzina rozwiązywania łamigłówek pozwala spalić równowartość kalorii zawartych w jednym ciastku. Zatem zawsze, gdy zmuszamy nasz mózg do intensywnego wysiłku intelektualnego, w naszym organizmie są redukowane kalorie.

Krzyżówki dostępne w ksigarniach Bookland oraz w ksiegarni internetowej Eduarena.pl: