Książki za darmo? - sprawdź, czy to możliwe.

Too Big to Fail: Inside The Battle to Save Wall Street

Autor: Andrew Ross Sorkin
Język: Angielski
Wydanie Papierowe, Oprawa Miękka
Ilość stron: 560
CENA: 39,90 zł (z VAT)


Dawka wiedzy nie do zdobycia na studiach ani na kursach MBA


Lehman Brothers, Bearn Stearns, Morgan Stanley, Merrill Lynch, Goldman Sachs, Kredyty hipoteczne, fundusze hedgingowe, opcje, rynki papierów wartościowych….
Studenci kierunków ekonomicznych, bankowości i finansów, maklerzy papierów wartościowych, pracownicy sektora bankowości inwestycyjnej, managerowie firm oraz każdy, kto interesuje się zawodowo lub hobbystycznie światem międzynarodowych finansów rodem z Wall Street, powinni przeczytać tę książkę.

               

Najlepsza i najszerzej komentowana przez prasę światową książka pokazująca niedostępne dla zwykłego obserwatora szczegóły wydarzeń towarzyszących załamaniu finansowemu na Wall Street w 2008r., które dało początek największemu kryzysowi ekonomicznemu współczesnego świata.

Książka różni się od wielu innych poświęconych popularnemu w ostatnich 4 latach tematowi początków globalnego kryzysu ekonomicznego, gdyż pokazuje wydarzenia z perspektywy osób będących w samym centrum wydarzeń, tzw. grubych ryb amerykańskiego świata finansów. Oprócz genezy kryzysu poznajemy bowiem życiorysy, charakterystyki osobowości, rozwój karier oraz zawodowe upadki ludzi kierujących największymi amerykańskimi instytucjami finansowymi.

Adrew Ross Sorkin (dziennikarz ekonomiczny The New York Times) wykonał gigantyczną pracę reporterską. Autor krok po kroku rekonstruuje przebieg wydarzeń sprzed oraz z samego pamiętnego 2008 roku. Wykorzystując wieloletnie znajomości z Wall Street i Waszyngtonu Sorkin zdołał przekonać dziesiątki swoich rozmówców do odtworzenia setek notatek ze spotkań, rozmów telefonicznych, a nawet przekazania poufnych nagrań video. Wszystko to złożyło się na grubo ponad 500 stronicową pozycję, która jest gotowym - jak zauważył jeden z recenzentów - scenariuszem filmowym.

Książka jest bardzo dobrze komentowana przez czytelników i nie zawsze pozytywnie przez osoby wykorzystane jako źródło informacji, co tylko podkreśla walor jej autentyczności. Fakt, iż jest to lektura w tzw. oryginale, czyli nieprzetłumaczona na język polski nie powinien stanowić problemu dla odbiorców, do których jest skierowana. Przeciwnie, oprócz waloru edukacyjnego i czytelniczej rozrywki, stanowi źródło wiedzy językowej z zakresu bankowości i finansów. Jedyna rzecz, która nie ułatwia czytania, to drobny druk, do którego jednak można się przyzwyczaić. Wydawca prawdopodobnie wziął na serio widmo kryzysu. A na koniec jest satysfakcja, że w sumie przeczytało się dwa razy więcej.

Sylwia Orłowska
Bookland Księgarnie Językowo-Edukacyjne

 


 

The Big Short: Inside The Doomsday Machine

Autor: Micheal Lewis
Język: Angielski
Wydanie Papierowe, Oprawa Miękka
Ilość stron: 270
CENA: 32,55 zł (z VAT)

Michael Lewis - absolwent London School of Economics - zanim został dziennikarzem ekonomicznym, a później autorem bestsellerowych powieści dokumentalnych o tematyce Wall Street, odbywał praktyki w nowojorskim i londyńskim oddziale Salomon Brothers, gdzie w latach 80-tych był świadkiem powstania wymyślonych właśnie przez ów bank produktów finansowych opartych na kredytach hipotecznych. Efektem kilkuletnich obserwacji autora zdobywającego kolejne stopnie wtajemniczenia w świecie korporacji finansowych była bestsellerowa powieść The Liar’s Poker wydana w 1988r – jedna z pierwszych pozycji na temat wielkich przepływów finansowych i działalności banków inwestycyjnych na Wall Street.

Jako wnikliwy obserwator oraz człowiek potrafiący wyciągać wnioski i na ich podstawie formułować ciekawe aczkolwiek niepopularne w amerykańskiej branży bankowej tezy, dość szybko zamienił posadę maklera papierów wartościowych na reportera działu ekonomicznego, m.in. w The New York Times Magazine.
 

              

The Big Short jest dokumentem opisującym genezę załamania finansowego na Wall Street w 2008r. - preludium do globalnej recesji gospodarczej. W pewnym sensie książka jest kontynuacją tego, co autor bardzo obrazowo i z dawką typowego dla siebie humoru przedstawił w The Liar’s Poker. W przeciwieństwie do poprzedniego bestsellera książka nie jest oparta na własnych doświadczeniach zawodowych autora, ale pokazuje zjawisko postępującej degrengolady świata finansowego od strony kilku dużych inwestorów, którzy potrafili z pewnym wyprzedzeniem zorientować się do czego może doprowadzić nieokiełznana pogoń za zyskiem i amerykański sen o dobrobycie całego społeczeństwa. To czy bohaterowie dokumentu zasługują na miano wizjonerów, czy raczej posiadali jakieś cenne inside information, które pozwoliło im na wycofanie w porę ulokowanego w derywaty kapitału, pozostawiamy ocenie czytelników.

Książka, w odróżnieniu od innych publikacji na ten sam temat, nie wskazuje konkretnych sprawców załamania gospodarki światowej. Autor stara się raczej opisać krok po kroku powstanie i rozwój globalnego systemu, którego współautorami są nie tylko instytucje finansowe i rządowe, ale także zwykli ludzie, którzy stali się ofiarami własnej beztroskiej wiary w dobrobyt, niemający oparcia na żadnych solidnych podstawach.

Książka została wydana także w języku polskim pod dość dziwnie brzmiącym tytułem Wielki Short. Tytuł polskiego wydania jest dowodem na to, że nie doczekaliśmy się jeszcze na szczęście - i oby nigdy się to nie stało - polskich odpowiedników amerykańskich terminów finansowych kojarzonych z paniką giełdową.


Sieć księgarni Bookland z racji swojej specjalności, jaką jest sprzedaż książek edukacyjnych w językach obcych, oferuje wersję oryginalną, która oprócz dużej dawki wiedzy na temat współczesnego świata finansów jest praktycznym narzędziem do nauki English Language for Banking and Finance. Namawiamy do odważenia się i czytania w oryginale. Nie jest to wcale trudne. A przy dzisiejszych narzędziach wspomagających, jak choćby słowniki internetowe na wyciągnięcie ręki, czytanie w oryginale jest łatwiejsze niż myślicie i daje podwójną satysfakcję.

Sylwia Orłowska
Księgarnie Językowe i Edukacyjne Bookland
 


 

Angielski w samochodzie Business English:

  • ponad 70 minut nagrań profesjonalnych lektorów
  • praktyczne, branżowe zwroty oraz specjalistyczne wyrażenia
  • ćwiczenia sprawdzające z odpowiedziami
  • dodatkowo pełny zapis nagrań
  • praktyczne i przydatne na co dzień zagadnienia: struktura firmy, marketing, reklama, finanse, bankowość
  • Przeznaczony jest dla dla pracowników zagranicznych firm, przedsiębiorców, studentów marketingu i ekonomii.

 

 

Wszystkie pozycje dostępne do kupienia w księgarni internetowej Eduarena.pl oraz w księgarni Bookland w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 55 (mapka)

Można je także otrzymać za darmo biorąc udział w konkursie organizowanym przez portal Bankier.pl Sprawdź