Nobel dla Llosy

Poznaliśmy nazwisko 107. laureata literackiej Nagrody Nobla

Werdyktem członków Akademii Szwedzkiej laureatem literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku został Mario Vargas Llosa, peruwiański pisarz - jeden z czołowych twórców literatury iberoamerykańskiej.

 

 

 

 

Wśród jego najlepszych powieści znajdują się między innymi "Rozmowa w Katedrze”, "Ciotka Julia i skryba", "Kto zabił Palomina Molero?", "Święto kozła", "Pantaleon i wizytantki", "Zielony dom". W swojej twórczości Llosa sięga do wielu gatunków i konwencji literackich, nie stroni od wątków autobiograficznych i wyrafinowanych gier z czytelnikiem.

Wcześniej utwory autora „Święta kozła” publikowały u nas Muza oraz Rebis, obecnie wyłącznym wydawcą jest Znak. Ostatnia powieść Llosy "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" sprzedała się w Polsce w nakładzie 100 tys. egz.

Jak dowiedziała się Biblioteka Analiz, niewykluczone, że w przyszłym roku Noblista odwiedzi Polskę. Mario Vargas Llosa przyjął bowiem zaproszenie z krakowskiej oficyny. Na jesieni przyszłego roku ukaże się po polsku powieść „El sueño del celta”.

 

Materiał pochodzi z portalu Rynek-książki.pl