Rybnik - Kapelusze Lektora V

25 lutego (sobota), godz. 9-15

RYBNIK


 

Członkom Programu VICE VERSA dla nauczycieli przysługuje zniżka. Szczegóły na formularzu rejestracyjnym Organizatora.

Rejestracja

Pamięć to skarbnica umysłu. O technikach zapamiętywania w nauce języków obcych / Aldona Serewa

Kiedy grecka bogini pamięci, Mnemosyne, urodziła Zeusowi dziewięcioro dzieci, na świat przyszło dziewięć Muz - ze związku pamięci z porządkiem zrodziła się kreatywność i wyobraźnia.

Proponowany warsztat z technik pamięci wykorzystuje mitologiczną formułę porządek + kreacja = pamięć. Podczas sesji wprowadzę Was w tajniki ludzkiego umysłu i natury pamięci, jakże ważnej w nauce języków obcych. Poznacie wzory pamięci, wpływ wieku na jej efektywność, przede wszystkim poznacie i przećwiczycie konkretne mnemotechniki do wykorzystania w nauce języków obcych. Będzie o logice, wyobraźni, skojarzeniach Porymujemy, zbudujemy łańcuch z ogniw, jednym słowem będziemy się na poważnie dobrze bawić!

Praca nad błędem. O rozwijaniu kompetencji ucznia poprzez efektywne poprawianie błędów / Aldona Serewa

Podczas warsztatu zdiagnozujemy czym jest błąd w nauce języka obcego i jakie postawy wyzwala w uczniu i nauczycielu. Zastanowimy się jak dobierać metody korygowania błędów, aby w optymalny sposób pomóc uczniowi rozwijać jego kompetencje językowe w obszarze mówienia i pisania. Spojrzymy na błąd z perspektywy ucznia. Porozmawiamy o udzielaniu informacji zwrotnej. Przekonamy się, w jaki sposób systematyczna praca nad błędem prowadzi do większego zaangażowania ucznia, rozwijania jego niezależności oraz poczucia sukcesu.

Zrozumieć ADHD. O zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi / Luiza Wójtowicz-Waga

Jakie są charakterystyczne zachowania ucznia z ADHD? Co czuje i jak odbiera świat? O czym należy pamiętać pracując z uczniem nadpobudliwym psychoruchowo? Jak możesz go wspierać w osiąganiu lepszych wyników w nauce?

Podczas warsztatu spróbujemy lepiej zrozumieć sposób myślenia, reakcji i zachowań ucznia oraz zdefiniować typowe zachowania i objawy ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Sesja dostarczy uczestnikom wiele praktycznych wskazówek wspomagających pracę z uczniem z ADHD. Lepsze zrozumienie i pogłębiona wiedza zmobilizują uczestników do działań wspierających ucznia z ADHD w jego zmaganiu się ze sobą i otaczającym go światem.

Warsztaty poprowadzą:

Aldona Serewa - absolwentka filologii angielskiej oraz podyplomowych studiów dla tłumaczy Uniwersytetu Śląskiego. Pracowała jako dyrektor metodyczny szkoły języków obcych Warsaw Study Centre, posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy lektorki, trenerki i konsultantki metodycznej. W swojej pracy lektorki i trenerki lubi absolutnie każdego ucznia, chętnie szuka kreatywnych rozwiązań, skupia się na motywacji, indywidualizacji procesu nauki i rozwijaniu kreatywności. Nauczanie to dla niej praca pełna pasji, poszukiwań i odkryć.Wolne chwile to książka, radio i herbata. Zimą narty a latem woda. Przez okrągły rok – roczna córeczka-cudeńko!

 


Luiza Wójtowicz-Waga - absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej i Ośrodka Studiów Amerykańskich UW. Doświadczona lektorka języka angielskiego, zawodowo od 10 lat związana ze szkołą języków obcych Warsaw Study Centre, gdzie pracuje jako dyrektor ds. nauczania i trener wewnętrzny. Autorka cyklicznych artykułów w miesięczniku The Teacher, współpracowała jako maturalny ekspert z dwutygodnikiem Cogito. Jest trenerem i recenzentem wydawnictwa Cambridge University Press a także uczestniczy w Szkole Trenerów Grupy Trop. A w domu? Zakochana … w magicznym chłopcu o imieniu Tymon.