Bookland - księgarnia językowa Zarejestruj się lub Zaloguj się
Koszyk
 
 

Blog

 1. Jak wygląda matura ustna z angielskiego?
  01
  Sty

  Jak wygląda matura ustna z angielskiego?

  Matura z języka angielskiego składa się z dwóch części — pisemnej oraz ustnej. I to zwykle właśnie ustna część egzaminu najmocniej spędza sen z powiek uczniów przystępujących do niego. Jego zadaniem jest sprawdzić sprawność komunikacyjną egzaminowanego, płynność wypowiedzi ucznia, stosowanie zasad gramatycznych w praktyce oraz zasób jego słownictwa.

  Na co zwrócić uwagę przygotowując się do matury ustnej? Jaki jest przebieg egzaminu i zasady oceniania? Na czym polegają zadania? Jak długo trwa egzamin? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć, przygotowując się do ustnej matury w języku angielskim.

  Czytaj więcej
 2. Jak napisać wpis na bloga po angielsku?
  01
  Sty

  Jak napisać wpis na bloga po angielsku?

  Jeśli prowadzisz własnego bloga, z pewnością wiesz jak napisać wpis, który przyciągnie uwagę czytelnika, będzie interesujący i wciągający. W zależności od charakteru bloga może on przybierać różne formy wypowiedzi pisemnej — reportażu, opowiadania, poradnika, opisu i innych. Wpis na bloga po angielsku zawierać powinien te same elementy co pisany w języku polskim. Jakie to elementy? Jakich zwrotów i wyrażeń należy używać?

  Czytaj więcej
 3. Najpopularniejsze zapożyczenia z francuskiego
  01
  Sty

  Najpopularniejsze zapożyczenia z francuskiego

  Język polski należy do jednych z najtrudniejszych i najbardziej złożonych języków. Mimo to ilość zapożyczeń z innych języków jest u nas bardzo duża — na stałe do użycia weszło całe mnóstwo słów i wyrażeń, również z języka francuskiego. Zapożyczenia z języka francuskiego to tak zwane galicyzmy. Oto najpopularniejsze z nich.

  Czytaj więcej
 4. Jak napisać artykuł po angielsku?
  01
  Sty

  Jak napisać artykuł po angielsku?

  Artykuł publicystyczny to taka forma pisemnej wypowiedzi, której przeznaczeniem jest publikacja w różnego rodzaju czasopismach lub Internecie. Myli się jednak ten, kto uważa, że umiejętność napisania artykułu powinien posiąść jedynie dziennikarz — wymaga się jej także od ucznia przystępującego do matury z języka angielskiego. Na szczęście zadanie to nie należy do najtrudniejszych.

  Z tego wpisu dowiecie się jak poprawnie napisać artykuł publicystyczny w języku angielskim — jakich zasad należy przestrzegać, jaka jest poprawna budowa tej formy wypowiedzi pisemnej i co każda część artykułu powinna zawierać. Podpowiemy Wam również jakich zwrotów warto używać przy pisaniu artykułu. Zachęcamy do lektury.

  Czytaj więcej
 5. Przedmioty ścisłe - wykaz podręczników do liceum i technikum
  01
  Sty

  Przedmioty ścisłe - wykaz podręczników do liceum i technikum

  Nauki ścisłe to takie, w których zjawiska opisywane są za pomocą modeli i dowodów matematycznych oraz doświadczeń. Do nauk ścisłych nauczanych w szkołach ponadpodstawowych należą nauki matematyczne (matematyka i informatyka) oraz przyrodnicze (biologia, chemia, fizyka, geografia). 

  Jakie podręczniki do tych przedmiotów rekomenduje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Które z nich warto wybrać i dlaczego? Oto ich lista i krótkie opisy.

  Czytaj więcej
 6. Przedmioty humanistyczne - wykaz podręczników dla liceum i technikum
  01
  Sty

  Przedmioty humanistyczne - wykaz podręczników dla liceum i technikum

  Przedmiotami humanistycznymi nazywamy te przedmioty, które zajmują się badaniami i poznawaniem człowieka jako istoty społecznej. To jednak nie wszystko, bowiem nauki humanistyczne zajmują się także historią człowieka i stworzonymi przez niego językami, literaturą i dziełami sztuki. Jest to więc ogromna ilość różnorodnych zagadnień, o których uczniowie szkół ponadpodstawowych uczeni są z podręczników wskazanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Oto lista tych pozycji.

  Czytaj więcej
 7. Książki do samodzielnej nauki języka angielskiego
  01
  Sty

  Książki do samodzielnej nauki języka angielskiego

  Każdy, kto pragnie nauczyć się języka angielskiego, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zamierza to zrobić - czy do pełnej mobilizacji potrzebuje na wyłączność nauczyciela prowadzącego go przez świat słówek, gramatyki i zasad wymowy? Czy może woli uczyć się w grupie? A może jednak samodzielnie, własnymi siłami osiągnąć umiejętność porozumiewania się w języku angielskim?

  Czytaj więcej
 8. E-mail po angielsku - o czym należy pamiętać?
  01
  Sty

  E-mail po angielsku - o czym należy pamiętać?

  Napisanie e-maila po angielsku wielu osobom spędza sen z powiek. Choć zwykle ta forma wypowiedzi pisemnej jest krótka i zwięzła (zwłaszcza jeśli piszemy maila służbowego), to jednak jej napisanie sprawia kłopoty. Jakich słów należy używać? Jak zacząć w zależności od charakteru wiadomości? Czy e-mail powinien mieć konkretną formę? A jeśli tak - to jaką? Przeczytaj, o czym należy pamiętać pisząc wiadomość e-mail po angielsku, a już nigdy nie będziesz miał z tym problemu!

  Czytaj więcej
 9. Podstawy niemieckiego - 5 podręczników, które warto mieć
  01
  Sty

  Podstawy niemieckiego - 5 podręczników, które warto mieć

  Nauka języka niemieckiego staje się obecnie koniecznością na równi z nauką języka angielskiego - wszak coraz częściej nie tylko podróżujemy, ale również pracujemy dla firm czy z partnerami biznesowymi zza naszej zachodniej granicy. 

  A trzeba pamiętać, że po niemiecku mówi się nie tylko w samych Niemczech, ale też w wielu innych europejskich krajach, choćby w Austrii, Belgii czy Szwajcarii. Warto więc umieć się płynnie porozumiewać w języku niemieckim. A jak to zrobić - jak opanować niezbędne podstawy? Oto 5 podręczników, które musisz mieć.

  Czytaj więcej
 10. Najlepsze gry planszowe dla dzieci
  01
  Sty

  Najlepsze gry planszowe dla dzieci

  Gry planszowe od wielu już lat stanowią jedną z najlepszych form spędzania wolnego czasu. Oprócz walorów czysto zabawowych i relaksujących, mają one duży wpływ na rozwój intelektualny dzieci i ułatwiają przyswajanie wiedzy poprzez zabawę. Gry świetnie nadają się do nauki spostrzegawczości i logicznego myślenia. Uczą przewidywania i sprytu, zwiększają zasób słownictwa oraz pomagają w nauce komunikacji i rozwiązywaniu problemów.  Poniżej przedstawiamy listę, najciekawszych naszym zdaniem, gier planszowych dla dzieci.

  Czytaj więcej