Bookland - księgarnia językowa Zarejestruj się lub Zaloguj się
Koszyk
 
 

Monthly Archives: Marzec 2021

 1. Tolkien jakiego nie znacie - życiorys, ciekawostki
  01
  Sty

  Tolkien jakiego nie znacie - życiorys, ciekawostki

  John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii (Południowa Afryka). Profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na uniwersytecie w Oksfordzie. Prywatnie mąż Edith Bratt, ojciec czwórki dzieci, uczestnik I wojny światowej. Jednak to nie wykłady z literatury angielskiej na uczelni, a opowieści fantasy o Hobbitach i Elfach sprawiły, że znają go miliony czytelników, fani filmów, gier planszowych i komputerowych. Autor tajemniczy, intrygujący, inteligentny, od dekad jest inspiracją dla wielu pisarzy i twórców filmów. Jego książki sprzedają się w milionach egzemplarzy, ekranizacje są zaliczane do najbardziej kasowych w historii Hollywood. 25 marca świętujemy Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji przygotowaliśmy garść ciekawostek związanych z jego życiem i twórczością.

  Czytaj więcej
 2. Ponglish, czyli język polsko/angielski
  01
  Sty

  Ponglish, czyli język polsko/angielski

  Jeśli spotkałeś się z wyrażeniami typu „brejkam wszystkie rule”, „dżampnij do szopa”, „jestem bizy” czy „łokaj po sajdłoku”, znaczy to, że masz już za sobą pierwszy kontakt z Ponglish. Jeśli natomiast tego typu potworki językowe są dla Ciebie nowością lub po prostu ciekawi Cię skąd się wzięły, poniżej znajdziesz krótki rys historyczny i kilka przykładów wykorzystania Ponglish.

  Czytaj więcej
 3. Angielskie spójniki i wyrażenia łączące - 20 najważniejszych
  01
  Sty

  Angielskie spójniki i wyrażenia łączące - 20 najważniejszych

  Spójniki - części mowy, które samodzielnie nie znaczą nic. Dopiero zastosowane w środku zdania, stając się jego częścią, nabierają sensu. Używamy ich w celu połączenia dwóch i więcej zdań lub wyrażeń w całość lub określić relację pomiędzy nimi. Dzięki nim możemy podkreślić różnice, dodać do zdania jakąś informację, podać przykład lub podsumować wypowiedź. W języku angielskim spójniki są tak samo istotne i równie często stosowane, co w języku polskim. Poznajmy więc te najpopularniejsze - sposób i cel oraz praktyczne przykłady ich stosowania.

  Czytaj więcej