5 metod nauki języka angielskiego

Nauka języka angielskiego jest prawdopodobnie jednym z ważniejszych zadań, jakie na ścieżce edukacji stoją przed każdym dzieckiem, nastolatkiem i dorosłym. W dzisiejszym świecie, w którym brak już właściwie granic między krajami i kulturami, tylko brak znajomości języka ogranicza nasze możliwości poznawcze. Jeśli pokonamy tę barierę, świat stanie przed nami otworem - będziemy mogli nawiązać towarzyskie i zawodowe kontakty z ludźmi z każdego zakątka kuli ziemskiej.

A tymczasem nauka angielskiego zdaje się części z nas sprawiać spore kłopoty. Zakuwamy słówka, powtarzamy wciąż zasady gramatyki i idiomy, a nadal nie potrafimy płynnie i swobodnie rozmawiać po angielsku. Jak to zmienić? Warto znać różne metody nauki języka angielskiego i wypróbować je - podajemy więc Wam kilka propozycji, które mogą się okazać strzałem w dziesiątkę!

lekcja języka angielskiego

Od czego zacząć naukę języka angielskiego?

Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, zanim jeszcze zaczniesz naukę angielskiego, jest znalezienie w sobie motywacji. Bez niej bowiem zniechęcisz się już po napotkaniu pierwszych trudności, a tych przecież nie będzie brakowało. Jednak dzięki motywacji skutecznie sobie z nimi poradzisz, a Twój zapał do nauki nie zniknie.

Z pewnością do nauki angielskiego będziesz potrzebował także paru pomocy dydaktycznych, i to niezależnie od rodzaju metody, którą wybierzesz. Podstawą będzie oczywiście słownik polsko - angielski i angielsko - polski. Możesz korzystać także z fiszek do nauki słówek i gramatyki.

Koniecznie także gospodaruj dla siebie czas do nauki. Niech nic Cię wówczas nie rozprasza - wyłącz telefon, zjedz wcześniej lekki posiłek, przygotuj wszystkie materiały, które będą Ci potrzebne. Wówczas nic nie będzie rozpraszało Twoich myśli.

Metody nauki języków obcych

Różne warianty metod nauczania stosowane w szkołach językowych opierają się o naukę słówek i gramatyki, mówienia i słuchania oraz oczywiście o powtórki. Ty możesz uczyć się samodzielnie jeśli tylko wiesz, jak sobie tę naukę zorganizować. Oto sposoby i metody, które przy odrobinie wysiłku na pewno przyniosą Ci świetne efekty.

nauka języka angielskiego

Słuchanie muzyki i oglądanie filmów

Nauka angielskiego (innych języków obcych oczywiście też) może być wyjątkową frajdą. Metoda, którą omówimy jako pierwszą, jest nie tylko bardzo przyjemna, ale też prosta i naturalna. Przebiega podobnie jak nauka języka ojczystego, którą każdy człowiek w dzieciństwie odbył - polega na słuchaniu wypowiedzi i ich zrozumieniu w oparciu o kontekst, sytuacje, w których zostały wygłoszone.

Włącz sobie więc swój ulubiony serial, film czy bajkę (początkowo właśnie bajki będą się sprawdzały najlepiej ze względu na niski poziom trudności słownictwa). Włącz ją oczywiście w języku angielskim, bez dubbingu - na początku włącz napisy, aby podpowiadały Ci trudniejsze słowa, ale pomagaj sobie też słownikiem. Ćwicz codziennie, a Twoje umiejętności językowe bardzo szybko zaczną budzić podziw.

Słuchaj też muzyki i śpiewaj razem z wokalistą. To bardzo naturalna metoda nauki angielskiego, która pozwoli Ci nauczyć się nie tylko słownictwa, ale również poprawnej wymowy. Ważne jest jednak, aby rozumieć śpiewany tekst - skorzystaj więc z dostępnych w internecie gotowych tłumaczeń utworów.

Czytaj książki i czasopisma

Ta metoda nauki języka obcego może wydawać się początkowo bardzo trudna - polega na próbach zrozumienia tekstu pisanego. Jeśli więc postanowisz skorzystać z niej właściwie bez wcześniejszego przygotowania, koniecznie miej przy sobie słownik, aby sprawdzić znaczenie poszczególnych słów. Na pewno łatwiej będzie tym uczniom, którzy poznali już podstawy języka angielskiego.

Na początek warto wybrać pozycje proste - na przykład bajki dla dzieci. Świetnym pomysłem jest również czytanie komiksów - obrazki ułatwią Ci zrozumienie znaczenia dialogów, nadając im odpowiedni kontekst.

Jest to metoda nauki języków, która wymaga oczywiście poświęcenia czasu, ale też pozwala ćwiczyć umiejętności na "żywym" języku używanym w praktyce. A jednak nawet najbardziej pilni uczniowie nie opanują dzięki niej umiejętności, jaką jest słuchanie. Dlatego warto połączyć ją z inną metodą, na przykład opisaną wyżej.

Rozmawiaj po angielsku

Opracowana w latach 60. XX wieku metoda Callana ma na celu naukę poprzez konwersację, czyli prowadzenie rozmów, w tym przypadku, po angielsku. Jednym słowem, uczniowie uczą się - mówiąc, popełniając błędy i korygując je. Zdobytą wiedzę zapamiętują dzięki wielokrotnym powtórzeniom, bez robienia notatek.

Aby uczyć się metodą Callana, wcale nie musisz korzystać z kursów językowych - wystarczy rozmawiać po angielsku, na przykład w pracy, jeśli pracujesz w wielonarodowościowym zespole. A jeśli nie masz takich możliwości, z pomocą przyjdzie Ci internet. Wykorzystując go możemy nawiązywać kontakty z ludźmi z całego świata - dobrze jest z tej możliwości skorzystać.

Techniki dla wzrokowców

Z językiem należy się osłuchać, jednak spora część z nas najlepiej zapamiętuje informacje przekazywane w formie pisanej. Jeśli i Ty do nich należysz, jedną z lepszych metod nauki języków będzie dla Ciebie opisane już czytanie książek. Dobrze jest uzupełnić je o sporządzanie własnych notatek.

Oto proste i skuteczne sposoby, aby uczyć się w czasie codziennych aktywności - wybierając się na zakupy, napisz listę po angielsku. Co tydzień przygotowujesz listę ważnych spraw do załatwienia? To świetna okazja, aby nauczyć się nowych słówek! Wykorzystuj każdą taką okazję, a osiągniesz swój cel. Jedyne, czego potrzebujesz, to kartka papieru, długopis i słownik.

Wybierz się w daleką podróż

Wyjazdy językowe oferowane przez niektóre biura podróży stanowią doskonałą metodę nauki języka. Jeśli przez całą dobę przebywać będziesz w grupie ludzi porozumiewających się po angielsku, szybko przełamiesz barierę językową.

Ta metoda nauki języka angielskiego jest jedną z najbardziej naturalnych, a dzięki temu skutecznych. Język angielski towarzyszyć Ci będzie przez cały czas wyjazdu, bez przerwy. To oznacza oczywiście wyjście na "głęboką wodę", ale może stać się przygodą życia.

Opisane metody nauki języka obcego można ze sobą łączyć. W ten sposób będziesz ćwiczył różne kompetencje językowe - słuchanie, mówienie i czytanie.

Język angielski jest obecnie najczęściej używanym językiem na świecie. Brak umiejętności porozumiewania się nim poważnie ogranicza nasze możliwości zawodowe i towarzyskie, utrudnia podróżowanie, zdobywanie wiedzy i poznawanie nowych kultur. Dlatego też tak istotne jest, by tego języka się uczyć - wybierz taką metodę, która najbardziej Ci odpowiada i ćwicz.