5 porad jak zachęcić dzieci do nauki języków obcych

Nauka języków obcych jest obecnie jedną z najlepszych inwestycji w rozwój i edukację dziecka. Znajomość języka angielskiego lub innego języka obcego otwiera drzwi na świat - umożliwia podróże w różne zakątki świata, podjęcie studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach czy wreszcie możliwość znalezienia satysfakcjonującej pracy poza granicami kraju.

A jednak rodzice miewają spore problemy z zachęceniem dziecka do nauki języka obcego - młody człowiek postrzega naukę jako przykry obowiązek, unika jej jak tylko może. Jak przekonać dziecko do nauki języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego czy jakiegokolwiek innego? Wypróbujcie nasze porady - skierowane są one do rodziców, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start w przyszłość.

nauka języka obcego

1. Nauka języka powinna sprawiać dziecku przyjemność

Wszystkie prowadzone do tej pory badania dowodzą niezbicie, że aby mózg mógł się uczyć, potrzebuje przyjaznego otoczenia - zestresowane dziecko będzie przyswajało wiedzę powoli i z trudem. Inaczej będzie w sytuacji, w której nauka kojarzyć się będzie z pozytywnymi doznaniami radości, bliskości, poczucia bezpieczeństwa, satysfakcji - aby więc zachęcić dziecko do nauki i stworzyć mu optymalne warunki do niej, zapewnij mu ciekawe zajęcia w atmosferze szacunku i zaufania.

Metody nauczania zgodne z dziecięcą naturą

Najlepszym, co możesz zrobić dla swojego dziecka, jest wybór takich metod, które z jednej strony będą pozwalały efektywnie opanować język angielski (lub inny język obcy) i szybko zauważać postępy, a z drugiej - wykorzystają naturalną chęć dziecka do nauki i zaspokoją jego potrzeby. Jak to osiągnąć?

Aby skutecznie zachęcić dziecko do nauki języka, warto wykorzystać jego naturalne zdolności i zainteresowania. Świetną okazją do poznawania nowych słówek będzie wspólny spacer czy wycieczka do ogrodu zoologicznego, lasu czy muzeum - wystarczy tylko nazywać wszystkie interesujące dziecko obiekty czy zwierzęta najpierw po polsku, a następnie słowa te przetłumaczyć na język obcy. Dla dzieci to wspaniała zabawa i świetny sposób na pierwsze przygody z językiem obcym.

Do nauki języka angielskiego warto wykorzystać nawet zwykłe codzienne czynności i czas przeznaczony na zabawę. W jaki sposób? Wspólne śpiewanie piosenek w wybranym języku obcym, nauka rymowanej i prostych wierszyków, czytanie bajki, wspólne posiłki czy sprzątanie pokoju - dają wiele okazji do "przemycania" słówek po angielsku. Dzieci zapamiętują je w naturalny sposób, nie traktując nauki jako przykrego obowiązku.

2. Nauka metodą małych kroków

Dzieci nie są długodystansowcami jeśli chodzi o możliwość skupienia się i efektywności nauki. Perfekcyjnie natomiast zapamiętują słownictwo podawane małymi porcjami. Zamiast więc urządzać godzinne lekcje raz dziennie, możesz zrobić plan zakładający przekazywanie informacji i nowych słów w tak zwanym międzyczasie.

Jak to zrobić? Kiedy zachęcasz malucha do ubrania się, do porannej toalety czy kiedy podajesz mu posiłek, nazywaj poszczególne rzeczy po angielsku, zamiast po polsku.

Zrezygnuj z nudnych, zorganizowanych zajęć zupełnie niedostosowanych do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym. Zaplanuj za to, że w jednym tygodniu nauka języka angielskiego będzie obejmowała słowa z kategorii, na przykład, "zwierzątka", w kolejnym jedzenie, pojazdy, części odzieży itd. Poziom zaawansowania słownictwa dopasuj do wieku dziecka tak, aby zajęcia przynosiły zauważalne efekty.

3. Zainwestuj w pomoce dydaktyczne dla dzieci

Proces nauki u dzieci w różnym wieku będzie różnił się od nauki u dorosłych, dlatego też zawsze trzeba wybierać takie formy zajęć i takie pomoce dydaktyczne, które pozwolą się dzieciom uczyć poprzez zabawę dostosowaną do ich wieku. Najmłodszym dzieciom, w wieku niemowlęcym, można czytać bajkę i śpiewać im piosenki w języku polskim i po angielsku - ich możliwości językowe często są przez rodziców niedoceniane. Badania wskazują jednak, że już noworodki powinny mieć zapewnioną możliwość oswajania się z brzmieniem języka obcego.

Dzieci w wieku przedszkolnym nie trzeba szczególnie motywować do nauki języka obcego - kilkuletnie maluchy są wręcz głodne wiedzy. Wystarczy tylko tę naturalną potrzebę spożytkować w odpowiedni sposób - na przykład oferując dziecku ciekawe książeczki i audiobooki i wspólnie z nim korzystać z tych materiałów.

Dziecko uczęszczające do szkoły warto zachęcić do nauki języków, proponując im odpowiednie do ich poziomu zaawansowania lektury. Jeśli dziecko samodzielnie czyta - koniecznie kup mu słownik i naucz, w jaki sposób z niego korzystać. Wówczas młody uczeń będzie mógł zacząć samodzielnie poznawać nowe słowa, co pozwoli mu poczuć się dumnym z siebie - a to bardzo silny i pozytywny bodziec.

Przeczytaj także: Książki po angielsku dla dzieci - 8 książek, które rozwiną ich zdolności językowe

Łatwo jest zachęcić dziecko do nauki języka, jeśli towarzyszy jej radosna, pełna zaskakujących sytuacji zabawa. A czy może być bardziej interesujący sposób spędzania wspólnego czasu niż wspólne granie w gry planszowe? Zaproponuj dziecku taką grę, z której będzie mogło równocześnie uczyć się słów i wyrażeń w języku obcym. Graj razem z nim, a będzie to świetna przygoda dla Was obojga.

Być może zainspiruje cię także ten wpis: Gry planszowe wspomagające naukę języka angielskiego - najciekawsze propozycje dla dorosłych i dzieci

4. Zawsze chwal dziecko za osiągnięcia, nawet te najmniejsze

Każde dziecko lubi i powinno być chwalone. Jeśli więc poczyni postępy w nauce - nie zapomnij go pochwalić. Nawet jeśli nauczyło się tylko jednego prostego słówka w języku obcym, to dla niego jest to osiągnięcie, które koniecznie trzeba nie tylko zauważyć, ale też docenić. Często już sama pochwała i niekłamany zachwyt na twarzy rodzica wystarczą, aby zmotywować dziecko do zdobywania kolejnych szczytów.

Dzieci popełniają błędy - także te językowe. Warto nauczyć się korygować je w taki sposób, aby dziecka nie onieśmielać i nie obniżać jego poczucia własnej wartości. Istotne jest, by dziecko nabrało pewności i odwagi do posługiwania się językiem obcym.

5. Warto przede wszystkim mówić

Wybór odpowiedniej metody nauczania będzie kluczowy dla osiągnięcia sukcesu. Poza wspomnianymi już pozycjami dydaktycznymi trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię - jak prowadzić naukę. Warto pamiętać, że aby zmotywować malucha czy dziecko nieco starsze do ciągłego podnoszenia umiejętności językowych, należy z nim przede wszystkim rozmawiać. Dzieci najlepiej uczą się mówić i opanowują słownictwo w języku obcym poprzez rozmowy, powtarzanie słów i dialogów swoich ulubionych bajkowych czy filmowych bohaterów.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko nauczyło się porozumiewać w języku angielskim, nie wystarczy jednak posadzić je przed telewizorem - trzeba oglądać, uczestniczyć w akcji razem z nim, a później omówić to, czego się dowiedziało, skomentować wydarzenia i postawy różnych postaci.

Zajęcia językowe, które oferuje szkoła, nie wystarczą, aby dziecko nauczyło się porozumiewać po angielsku bardzo dobrze - już od najmłodszych lat warto je mobilizować i zachęcać do nauki we własnym zakresie. Jeśli zrobimy to dobrze, angielski będzie dla niego prosty i przyjemny, a samodzielna nauka stanie się nawykiem.