Nauka języków obcych jest obecnie jedną z najlepszych inwestycji w rozwój i edukację dziecka. Znajomość języka angielskiego lub innego języka obcego otwiera drzwi na świat - umożliwia podróże w różne zakątki świata, podjęcie studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach czy wreszcie możliwość znalezienia satysfakcjonującej pracy poza granicami kraju.
A jednak rodzice miewają spore problemy z zachęceniem dziecka do nauki języka obcego - młody człowiek postrzega naukę jako przykry obowiązek, unika jej jak tylko może. Jak przekonać dziecko do nauki języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego czy jakiegokolwiek innego? Wypróbujcie nasze porady - skierowane są one do rodziców, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku dobry start w przyszłość.
Wszystkie prowadzone do tej pory badania dowodzą niezbicie, że aby mózg mógł się uczyć, potrzebuje przyjaznego otoczenia - zestresowane dziecko będzie przyswajało wiedzę powoli i z trudem. Inaczej będzie w sytuacji, w której nauka kojarzyć się będzie z pozytywnymi doznaniami radości, bliskości, poczucia bezpieczeństwa, satysfakcji - aby więc zachęcić dziecko do nauki i stworzyć mu optymalne warunki do niej, zapewnij mu ciekawe zajęcia w atmosferze szacunku i zaufania.
Najlepszym, co możesz zrobić dla swojego dziecka, jest wybór takich metod, które z jednej strony będą pozwalały efektywnie opanować język angielski (lub inny język obcy) i szybko zauważać postępy, a z drugiej - wykorzystają naturalną chęć dziecka do nauki i zaspokoją jego potrzeby. Jak to osiągnąć?
Aby skutecznie zachęcić dziecko do nauki języka, warto wykorzystać jego naturalne zdolności i zainteresowania. Świetną okazją do poznawania nowych słówek będzie wspólny spacer czy wycieczka do ogrodu zoologicznego, lasu czy muzeum - wystarczy tylko nazywać wszystkie interesujące dziecko obiekty czy zwierzęta najpierw po polsku, a następnie słowa te przetłumaczyć na język obcy. Dla dzieci to wspaniała zabawa i świetny sposób na pierwsze przygody z językiem obcym.
Do nauki języka angielskiego warto wykorzystać nawet zwykłe codzienne czynności i czas przeznaczony na zabawę. W jaki sposób? Wspólne śpiewanie piosenek w wybranym języku obcym, nauka rymowanej i prostych wierszyków, czytanie bajki, wspólne posiłki czy sprzątanie pokoju - dają wiele okazji do "przemycania" słówek po angielsku. Dzieci zapamiętują je w naturalny sposób, nie traktując nauki jako przykrego obowiązku.
Dzieci nie są długodystansowcami jeśli chodzi o możliwość skupienia się i efektywności nauki. Perfekcyjnie natomiast zapamiętują słownictwo podawane małymi porcjami. Zamiast więc urządzać godzinne lekcje raz dziennie, możesz zrobić plan zakładający przekazywanie informacji i nowych słów w tak zwanym międzyczasie.
Jak to zrobić? Kiedy zachęcasz malucha do ubrania się, do porannej toalety czy kiedy podajesz mu posiłek, nazywaj poszczególne rzeczy po angielsku, zamiast po polsku.
Zrezygnuj z nudnych, zorganizowanych zajęć zupełnie niedostosowanych do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym. Zaplanuj za to, że w jednym tygodniu nauka języka angielskiego będzie obejmowała słowa z kategorii, na przykład, "zwierzątka", w kolejnym jedzenie, pojazdy, części odzieży itd. Poziom zaawansowania słownictwa dopasuj do wieku dziecka tak, aby zajęcia przynosiły zauważalne efekty.
Proces nauki u dzieci w różnym wieku będzie różnił się od nauki u dorosłych, dlatego też zawsze trzeba wybierać takie formy zajęć i takie pomoce dydaktyczne, które pozwolą się dzieciom uczyć poprzez zabawę dostosowaną do ich wieku. Najmłodszym dzieciom, w wieku niemowlęcym, można czytać bajkę i śpiewać im piosenki w języku polskim i po angielsku - ich możliwości językowe często są przez rodziców niedoceniane. Badania wskazują jednak, że już noworodki powinny mieć zapewnioną możliwość oswajania się z brzmieniem języka obcego.
Dzieci w wieku przedszkolnym nie trzeba szczególnie motywować do nauki języka obcego - kilkuletnie maluchy są wręcz głodne wiedzy. Wystarczy tylko tę naturalną potrzebę spożytkować w odpowiedni sposób - na przykład oferując dziecku ciekawe książeczki i audiobooki i wspólnie z nim korzystać z tych materiałów.
Dziecko uczęszczające do szkoły warto zachęcić do nauki języków, proponując im odpowiednie do ich poziomu zaawansowania lektury. Jeśli dziecko samodzielnie czyta - koniecznie kup mu słownik i naucz, w jaki sposób z niego korzystać. Wówczas młody uczeń będzie mógł zacząć samodzielnie poznawać nowe słowa, co pozwoli mu poczuć się dumnym z siebie - a to bardzo silny i pozytywny bodziec.
Przeczytaj także: Książki po angielsku dla dzieci - 8 książek, które rozwiną ich zdolności językowe
Łatwo jest zachęcić dziecko do nauki języka, jeśli towarzyszy jej radosna, pełna zaskakujących sytuacji zabawa. A czy może być bardziej interesujący sposób spędzania wspólnego czasu niż wspólne granie w gry planszowe? Zaproponuj dziecku taką grę, z której będzie mogło równocześnie uczyć się słów i wyrażeń w języku obcym. Graj razem z nim, a będzie to świetna przygoda dla Was obojga.
Być może zainspiruje cię także ten wpis: Gry planszowe wspomagające naukę języka angielskiego - najciekawsze propozycje dla dorosłych i dzieci
Każde dziecko lubi i powinno być chwalone. Jeśli więc poczyni postępy w nauce - nie zapomnij go pochwalić. Nawet jeśli nauczyło się tylko jednego prostego słówka w języku obcym, to dla niego jest to osiągnięcie, które koniecznie trzeba nie tylko zauważyć, ale też docenić. Często już sama pochwała i niekłamany zachwyt na twarzy rodzica wystarczą, aby zmotywować dziecko do zdobywania kolejnych szczytów.
Dzieci popełniają błędy - także te językowe. Warto nauczyć się korygować je w taki sposób, aby dziecka nie onieśmielać i nie obniżać jego poczucia własnej wartości. Istotne jest, by dziecko nabrało pewności i odwagi do posługiwania się językiem obcym.
Wybór odpowiedniej metody nauczania będzie kluczowy dla osiągnięcia sukcesu. Poza wspomnianymi już pozycjami dydaktycznymi trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię - jak prowadzić naukę. Warto pamiętać, że aby zmotywować malucha czy dziecko nieco starsze do ciągłego podnoszenia umiejętności językowych, należy z nim przede wszystkim rozmawiać. Dzieci najlepiej uczą się mówić i opanowują słownictwo w języku obcym poprzez rozmowy, powtarzanie słów i dialogów swoich ulubionych bajkowych czy filmowych bohaterów.
Jeśli chcemy, aby nasze dziecko nauczyło się porozumiewać w języku angielskim, nie wystarczy jednak posadzić je przed telewizorem - trzeba oglądać, uczestniczyć w akcji razem z nim, a później omówić to, czego się dowiedziało, skomentować wydarzenia i postawy różnych postaci.
Zajęcia językowe, które oferuje szkoła, nie wystarczą, aby dziecko nauczyło się porozumiewać po angielsku bardzo dobrze - już od najmłodszych lat warto je mobilizować i zachęcać do nauki we własnym zakresie. Jeśli zrobimy to dobrze, angielski będzie dla niego prosty i przyjemny, a samodzielna nauka stanie się nawykiem.