Samodzielna nauka angielskiego - 6 najczęściej popełnianych błędów

Czy samodzielna nauka angielskiego jest dobrym pomysłem? Z pewnością tak. Praktyka jednak pokazuje, że znaczna część uczniów próbujących opanować tajniki języka obcego w domu albo szybko rezygnuje z tego przedsięwzięcia, albo też odnosi niewielkie sukcesy i popełnia liczne błędy językowe. Sekretem samodzielnej nauki angielskiego jest natomiast nie tylko znajomość samych technik, ale także świadomość błędów, które popełniają kursanci i umiejętność uniknięcia ich.

Przedstawiamy Wam więc listę i krótkie omówienie błędów najczęściej popełnianych w czasie samodzielnej nauki. Poznajcie je i zrozumcie, dlaczego ich popełnienie uniemożliwi Wam skuteczną naukę języka angielskiego

Najczęściej popełniane błędy - z czego wynikają?

Przyczyn, dla których kursanci popełniają błędy, jest wiele. Jedną z nich jest z pewnością brak świadomości co do prawidłowych i poprawnych technik, z których należy korzystać w czasie nauki angielskiego. Uczniowie wybierają podręczniki i słowniki, ale zapominają o audiobooku (lub odwrotnie) oraz innych niezwykle praktycznych materiałach edukacyjnych - na przykład o fiszkach.

Kolejna sprawa, która może przeszkodzić w nauce angielskiego, to brak zrozumienia natury samego języka jako tworu żywego, ale także odmienności języka angielskiego od polskiego. Ten błąd omówimy szerzej w dalszej części wpisu, bowiem jest on bardzo często popełniany przez kursantów początkujących i może w krótkim czasie całkowicie zniechęcić ich do nauki języka angielskiego. Oto więc przykłady tego, jak samodzielna nauka angielskiego wyglądać nie powinna.

Angielski No problem! Kompleksowy kurs do samodzielnej nauki. Poziom podstawowy A1-A2, średni B1-B2 i zaawansowany C1

Brak systematyczności w nauce

To prawdopodobnie jeden z najczęściej pojawiających się błędów w czasie nauki języka angielskiego w domu. Uczysz się i uczysz, a efektów tej nauki wciąż brak - nadal nie umiesz mówić po angielsku płynnie, nadal nie rozumiesz tekstu czytanego lub słuchanego, a budowane przez Ciebie zdania są "koślawe". A czy zastanawiałeś się nad tym, jak regularnie siadasz do nauki języka? Ile razy w tygodniu  ćwiczysz i jak długo trwają lekcje? Czy nic Cię nie rozprasza?

Najważniejsza zasada brzmi: jeśli chcesz nauczyć się angielskiego (czy jakiegokolwiek innego języka obcego), musisz uczyć się regularnie. Jedna lekcja w tygodniu to za mało, dwie też. Na samodzielną naukę warto poświęcić czas każdego dnia - niekoniecznie musi to być cała godzina. Idealnym systemem jest poświęcenie dwa razy w tygodniu godziny na opracowanie nowej partii materiału, a w pozostałe dni - piętnastu minut dziennie na powtórki.

Sama organizacja lekcji również jest sprawą, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę, wybierając samodzielną naukę języka angielskiego zamiast kursu. Błędem jest rozpoczynanie lekcji w niesprzyjających okolicznościach - gdy na biurku panuje bałagan, odczuwasz głód lub pragnienie, a pies błaga o spacer. Najpierw uporządkuj sprawy, które mogłyby Cię rozpraszać, a dopiero wtedy oddaj się nauce angielskiego. W spokoju będziesz mógł się skupić i efektywniej przyswajać informacje.   

Nauka słownictwa, gramatyki, rozumienie ze słuchu   

W języku angielskim (i każdym innym) liczą się nie tylko słówka - porozumiewanie się bez ich znajomości jest wprawdzie niemożliwe, ale też budowanie zdań bez umiejętności zastosowania czasów i odmian jest zadaniem pozbawionym większego sensu. Co więcej - bogate słownictwo i znajomość zasad gramatyki także nie gwarantują sukcesu! Musisz jeszcze osłuchać się z brzmieniem języka angielskiego i opanować sztukę wymowy. Dopiero zdobycie tych wszystkich umiejętności pozwoli Ci płynnie i swobodnie prowadzić konwersacje w języku angielskim.

Błędem często popełnianym w czasie nauki języka angielskiego w domu jest skupianie się na jednej tylko sferze, na przykład na opanowaniu słówek. Tymczasem należy uczyć się języka łącząc wszystkie te umiejętności w harmonijną całość. Nauczyłeś się nowej partii słów? Świetnie! Ale teraz skorzystaj z audiobooka i naucz się je rozpoznawać ze słuchu i wypowiadać z właściwym akcentem. Skuteczne metody nauki języka angielskiego to takie, które pozwalają opanować wszystkie kompetencje językowe.

Oglądaj seriale i filmy po angielsku, słuchaj muzyki i śpiewaj (początkowo najlepiej sprawdzą się materiały czy kursy dla dzieci, darmowe znajdziesz na YouTube), czytaj książki (na początku wybieraj pozycje przeznaczone dla dzieci), spróbuj poznać native speakerów i z nimi rozmawiać po angielsku - masz mnóstwo możliwości, aby skutecznie się uczyć i wciąż zdobywać kolejne poziomy znajomości języka angielskiego.

Notting Hill + MP3. Pearson English Readers Marvel's Guardians of the Galaxy Volume 2 + MP3. Pearson English Readers The Man in the Iron Mask. Graded Readers

Próby zrozumienia każdego słowa w zdaniu

Samodzielna nauka angielskiego niesie ze sobą jednak więcej pułapek - jedną z nich są usilne próby przetłumaczenia każdego słowa występującego w zdaniu. To postępowanie typowe dla nowicjuszy - rozkładają zdanie na części pierwsze i tłumaczą słowo po słowie. Ale niestety w przypadku języka angielskiego próby te bywają skazane na niepowodzenie. 

Naukę angielskiego warto więc rozpocząć od uświadomienia sobie, że pewnych słów czy wyrażeń po prostu nie da się przełożyć na język polski. Dobrym przykładem jest tu wyrażenie "he had has", które oznacza "miał". Jak przetłumaczyć poszczególne występujące w nim słowa na polski? Nie da się.  

Zbyt dosłowne tłumaczenia i kalki językowe

Kultowe już "thank you from the mountain" jest właśnie kalką językową, czyli zwrotem zbyt dosłownie przetłumaczonym - w tym przypadku - z języka polskiego na język angielski. Wprawdzie w obydwu językach oznacza "z góry dziękuję", ale w języku angielskim słowo "mountain" rozumie się jako naturalną formację skalną. Użycie tego wyrażenia wprowadzi więc obcokrajowca w całkowitą konsternację i uczyni naszą wypowiedź zupełnie nonsensowną.

W czasie samodzielnej nauki angielskiego w domu należy wystrzegać się popełniania podobnych błędów. Trzeba pamiętać, że w języku angielskim i polskim występują różnice między sposobami budowania zdań, ich szykiem i stosowanymi konstrukcjami językowymi - czasami różnice te są bardzo znaczące.

Nauka słówek na pamięć

Nauka języka to oczywiście nauka słówek - to one stanowią podstawę porozumiewania się w każdym języku świata. Ale trzeba pamiętać, aby słownictwa nie uczyć się w sposób mechaniczny, w kółko powtarzając je po polsku i angielsku bez zrozumienia - to dla wielu osób jedyna znana metoda, choć niestety niezbyt skuteczna, za to czasochłonna i frustrująca.

Jak więc samemu opanować angielskie słownictwo? Koniecznie zaopatrz się w słownik i fiszki, które są nieocenionym pomocnikiem w skutecznej nauce nowych słów, ale także idiomów i gramatyki. To też bardzo przyjemna metoda samodzielnej nauki angielskiego. Możesz również pokusić się o samodzielne przygotowanie karteczek samoprzylepnych i umieszczenie ich na różnych domowych sprzętach - szafkach, lustrach, oknach i drzwiach, komputerze czy zastawie stołowej. Wystarczy tylko przejść się po domu, aby uczyć się angielskiego.

Oczywiście, w miarę czasu, pojawiać się będą kolejne słowa do opanowania - określające różnorodne zjawiska, czynności czy pojęcia, i nie dasz rady już ich nakleić na odpowiadające im obiekty. Wtedy właśnie nadchodzi czas na zakup odpowiedniego zestawu fiszek. Możesz z nich poznać słownictwo, gramatykę i spójniki w języku angielskim.  Pomysłów na to, jak się z nich uczyć angielskiego (i innych języków obcych), jest mnóstwo.

Pośpiech

Jeśli chcesz się nauczyć angielskiego, potrzebujesz do tego spokoju i cierpliwości oraz sprzyjających warunków, o których już wspominaliśmy. Jeśli więc planujesz lekcję w danym dniu, to wszelkiego rodzaju spotkania, zakupy czy inne pracę - wykonaj wcześniej. W przeciwnym przypadku będziesz wciąż spoglądał na zegarek aby sprawdzić ile czasu na naukę Ci zostało. Będziesz odczuwał presję czasu i jedynie pobieżnie zerkał w notatki czy do podręcznika. Możesz być pewien, że z takiej nauki nie będziesz miał pożytku.

Angielski 365 na Każdy Dzień

Zaplanuj tematykę każdej lekcji wcześniej. Przygotuj potrzebne Ci materiały - książki, fiszki, słownik czy zeszyt ćwiczeń. Zarezerwuj sobie tylko czasu, ile potrzebujesz, aby zapoznać się z materiałem - plus kilka minut dodatkowo. Jeśli na przykład planujesz wyjść z domu na spotkanie o godzinie 18, to nie planuj rozpoczęcia nauki o 17,30, nawet jeśli wydaje Ci się, że materiału jest niewiele.

Możesz samodzielnie nauczyć się mówić, pisać i rozumieć po angielsku, i to na naprawdę dobrym poziomie. Mamy obecnie na rynku ogromną dostępność rewelacyjnych materiałów do nauki gramatyki, słownictwa, wymowy - to będzie oczywiście podstawa Twojego kursu. Ale należy też wiedzieć, w jaki sposób pomóc samemu sobie uniknąć popełniania typowych błędów.