Co to jest Business English i jak skutecznie się go uczyć?

Pojęcie Business English brzmi bardzo fachowo i poważnie, przez co wielu zniechęca się jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Jednak czy nauka języka angielskiego biznesowego faktycznie jest taka trudna? Business English to tak naprawdę nic innego jak ogólny język angielski, który zawiera elementy języka biznesowego. Znajomość BE może otworzyć wiele drzwi w karierze zawodowej, pomóc w jej rozwoju i oczywiście w osiąganiu wyższych zarobków. Jeśli interesuje Cię, na czym dokładnie polega Business English, jakie jego znajomość niesie korzyści, jakie są najlepsze sposoby na skuteczną naukę i przede wszystkim, dla kogo jest to przydatna umiejętność, czytaj dalej ten artykuł. Znajdziesz tu wszystkie interesujące Cię odpowiedzi na ten temat. Sprawdź!

Czym jest Business English?

Termin „Business English” brzmi profesjonalnie i kompetentnie, przez co może wydawać się skomplikowany w nauce, jednak niekoniecznie tak jest w rzeczywistości. Język angielski biznesowy to po prostu ogólny język angielski, który obejmuje w dużej części słownictwo biznesowe z zakresu m.in. handlu, finansów, marketingu czy ekonomii. Są to słowa, zwroty i wyrażenia, które będą niezbędne na co dzień w pracy, różniące się od „normalnego” angielskiego tym, że są bardziej oficjalne i uprzejme.

Podczas kursów języka angielskiego w biznesie zdobędziesz umiejętności potrzebne do swobodnej komunikacji biznesowej tj. pisania maili, negocjacji, przygotowywania prezentacji, prowadzenia rozmów telefonicznych, kwalifikacyjnych czy też w firmie z pracodawcą i współpracownikami. Angielski biznesowy przydaje się nie tylko w pracy, ale również w wielu innych sytuacjach formalnych, na przykład w różnego rodzaju urzędach i instytucjach, gdy nie znasz dobrze osób, z którymi rozmawiasz i chcesz być uprzejmy.

Dla kogo jest Business English oraz dlaczego warto się go uczyć?

Niezaprzeczalnie warto jest uczyć się języka angielskiego biznesowego, gdy poszukujesz pracy lub już pracujesz w środowisku biznesowym, w którym dużą rolę odgrywają kontakty międzynarodowe, a także gdy pracujesz za granicą. Taka umiejętność podniesie Twoje szanse podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub pomoże w uzyskaniu awansu na wyższe stanowisko. Business English przydaje się zarówno w codziennych sytuacjach m.in. rozmowach w pracy, jak i podczas przedstawiania prezentacji, wyrażania i argumentowania swojej opinii na spotkaniu biznesowym, kontaktów z międzynarodowymi klientami, pisania maili czy też tworzenia własnych treści.

Czy znajomość Business English pomaga w znalezieniu lepszej pracy?

Jak wiadomo, obecnie niemal wszędzie wymagane jest sprawne posługiwanie się językiem angielskim, dlatego bez jego znajomości i ciągłego rozwoju dużo trudniej jest również o rozwój kariery zawodowej. Umiejętność porozumiewania się w języku angielskim jest teraz wymagana niemal wszędzie – a szczególnie w środowisku korporacyjnym - i na całym świecie. To język, który stał się uniwersalny i międzynarodowy dla zdecydowanej większości krajów na świecie. Chcąc ubiegać się o dobrą pracę lub wyższe stanowiska, nie można zaniedbać swojego rozwoju, a szczególnie właśnie w kwestii języka angielskiego. To, co liczy się dla pracodawców, to podnoszenie swoich kwalifikacji. Wyższe stanowiska wiążą się z większą odpowiedzialnością, dlatego tak ważne są kompetencje pracownika, a znajomość Business English z pewnością je podniesie.

Najlepsze sposoby nauki Business English

Najpierw trzeba powiedzieć, czym różni się nauka języka angielskiego biznesowego od tzw. General English. Wbrew pozorom nie ma nie ma aż tylu różnic. Business English podobnie jak ogólny angielski skupia się na doskonaleniu umiejętności w mówieniu, czytaniu, pisaniu, rozumieniu ze słuchu i gramatyce, jednak obejmuje nieco inny zakres słownictwa. Główny nacisk kładziony jest na tematykę związaną z biznesem i wyrażenia potrzebne w środowisku pracy. Dużo większą rolę odgrywa również formalny sposób wypowiadania się i zwroty grzecznościowe. Co do sposobów edukacji możesz wybrać kurs Business English, zajęcia indywidualne, prowadzone w firmie lub uczyć się samodzielnie. Nie można powiedzieć jednak, który jest najlepszy, gdyż zależy to od każdego indywidualnych preferencji.

Kurs Business English może opierać się na różnych metodach kształcenia się: na podstawie materiałów autentycznych (wywiady, filmiki, artykuły z prasy itp.), podręczników przeznaczone na kursy Business English lub materiałów opracowanych przez lektora. Zajęcia takie, poza standardowymi umiejętnościami i samą nauką zwrotów i słów, które są często przydatne w biznesie, powinny dawać możliwość także praktycznego przećwiczenia konkretnych sytuacji, jak na przykład prezentacja w firmie czy rozmowa telefoniczna.

Jeśli chodzi o samodzielną naukę, oczywistym plusem jest cena, jednak często trudniej jest się zmotywować w takim przypadku do wytrwania w postanowieniu i regularnego pogłębiania wiedzy w tym zakresie. Dlatego osobom, które potrzebują większej motywacji, polecane są zajęcia indywidualne lub takie, które są prowadzone przez firmę, jeśli oczywiście jest taka możliwość.

nauka business english

Jak skutecznie rozwijać swój angielski biznesowy samodzielnie?

Rozwińmy jednak temat samodzielnego uczenia się i w jaki sposób do niego podejść. Zgłębianie Business English na własną rękę na pewno jest dla osób, które lubią się kształcić i pogłębiać wiedzę, zorganizowanych i zdyscyplinowanych, potrafiących trzymać się swoich planów i celów oraz konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Nie ma całkiem określonych zasad co do samodzielnej edukacji, gdyż każdy jest inny i u każdego mogą lepiej sprawdzać się inne metody, jednak jest kilka ogólnych kwestii językowych, które są uniwersalne i mogą pomóc w tym procesie:

  • nauka podstaw – niezależnie od tego, czy zaczynasz kurs Business English, czy uczysz się samodzielnie, dobrze jest znać język angielski co najmniej na poziomie B2. Nie będzie łatwo przyswajać nowe, specjalistyczne słownictwo, jeśli nie masz podstaw i nie potrafisz porozumiewać się po angielsku w codziennych sytuacjach. Bez znajomości ogólnych zasad językowych, nie będziesz w stanie rozumieć zawiłych zdań, zawierających wyrażenia dotyczące biznesu, dlatego najpierw skup się nad nauką ogólnych zagadnień;
  • cele i realne podejście do ich realizacji – przede wszystkim określ, co naprawdę będzie Ci potrzebne i skup się na kwestiach związanych przede wszystkim z Twoją branżą, potem wyznacz sobie konkretne cele. Ważna jest systematyczność i konsekwencja. Gdy prowadzisz zabiegany tryb życia i nie wiesz, jak zorganizować czas na angielski, postaraj się o wyrobienie nawyków, jak na przykład poświęcenie na to co najmniej 15 minut dziennie, na które każdy może sobie pozwolić chociażby w przerwie czy w autobusie;
  • dobre materiały – ważne by wybierać materiały, które nie będą nudzić i zniechęcać „na starcie”. Najpierw zrób research i wybierz literaturę, która uczy w sposób jasny i łatwy do przyswojenia i uzupełnij ją dodatkowymi treściami, jak artykuły z prasy oraz wywiady czy filmiki – nie zapominaj o tym, że świetnym sposobem na przyswajanie nowego słownictwa jest właśnie słuchanie i oglądanie;
  • praktyka – sama teoria to jednak nie wszystko i kluczem do sukcesu jest ćwiczenie nowo poznanych wyrażeń w praktyce. Trzeba się przełamać – zacząć się udzielać i dużo mówić po angielsku, a w końcu nabędziesz swobodę i łatwość w posługiwaniu się językiem angielskim.

Certyfikaty i kursy

Jeśli potrzebujesz potwierdzenia swojej wiedzy, możesz wybrać ogólne kursy przygotowujące do egzaminów z Business English kończących się honorowanymi na całym świecie i cennymi w oczach pracodawców certyfikatami. Egzaminów Business English jest dużo: jak na przykład BEC (Cambridge English Business Certificate) czy LCCI English for Business.

Podsumowanie

Business English to język angielski kładący szczególny nacisk na słownictwo z zakresu biznesu, potrzebne do zaistnienia na rynku pracy w firmach zagranicznych i opierających się na kontaktach międzynarodowych. Nie ma cienia wątpliwości, że rozpoczęcie nauki Business English niesie ze sobą wiele korzyści oraz otwiera nowe drzwi na ścieżce rozwoju kariery zawodowej i staraniu się o wyższe, lepiej płatne stanowiska. Sposobem na pogłębianie wiedzy, przyswajanie nowego słownictwa i zwrotów z języka angielskiego biznesowego są różnego rodzaju kursy i lekcje, ale można również uczyć się na własną rękę przy pomocy odpowiednich materiałów i literatury. Nie jest to wcale takie trudne i skomplikowane, jak się wydaje, a może naprawdę się opłacić i poskutkować rozpędzeniem kariery, dlatego warto zainwestować trochę czasu w rozwój tej umiejętności.