Dlaczego nauka języków obcych jest ważna z perspektywy zdania matury i nie tylko?

Zapewne cały czas słyszysz „ucz się języków, a będziesz miał/miała w przyszłości lżej”, a ty nadal nie wiesz dlaczego to takie ważne? Dodatkowo masz wrażenie, że te słowa są wyolbrzymione - wiele osób tak ma.

Jednakże nauka języków obcych jest naprawdę kluczowa i to nie tylko ze względu na konieczność zdania egzaminów. Istnieje o wiele więcej innych powodów, których nie widać na pierwszy rzut oka i które mogą zachęcić Cię do poszerzenia umiejętności językowych - nie tylko j. angielskiego, ale i hiszpańskiego czy innego. Oto kilka z nich.

 

Matura na dobry początek, czyli krok w przyszłość

Jak wiadomo egzamin maturalny to nieodłączny element życia wielu z nas, który daje możliwość dostania się na wymarzoną uczelnię. Nie obejdzie się on jednak bez języka obcego, nawet dla osób które nie wiążą swojej przyszłości z danym językiem.

 

Podręczniki dzięki którym nauka języka angielskiego będzie łatwiejsza

W szkole nauczyciele uczą tego co zazwyczaj może pojawić się na egzaminie i z reguły używają do tego specjalnie przeznaczonych repetytoriów, które są dostępne także do indywidualnej nauki. Jeżeli chodzi o język angielski, jest kilka publikacji na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • podręcznik i ćwiczenia z dodatkiem komponentu online (2 w 1) - czyli repetytoria ze szczegółowymi wskazówkami, które pomogą ulepszyć twoją mowę i pisanie w języku obcym, natomiast wersja online pomoże w zadaniach na rozumienie ze słuchu. Przykładem takiego podręcznika jest Oxford Matura Trainer - repetytorium do języka angielskiego oraz najnowsze wydanie z 2022 roku - Oxford repetytorium maturzysty .
  • książki z dodatkiem nagrania MP3, które zawierają także przykładowe arkusze maturalne, dzięki którym prawdziwy egzamin stanie się mniej przerażający.
  • opracowania zawierające DigiBook (umożliwia obserwację statystyk postępów). Takie książki mogą być przydatne dla osób, które czują się pewniej, ale jednak chciałyby podszkolić się we własnym domu w czytaniu czy też słuchaniu. Wydawnictwo Express Publishing ma w swojej ofercie pozycję spełniającą takie wymagania: Matura repetytorium. Język angielski na poziomie rozszerzonym z Digibook

 

Dla osób, które chciałyby tylko dopracować swoje mówienie, czytanie i pisanie, doskonałym wyborem będą pozycje wydawnicze, które dokształcają na poziomie rozbudowanym. W skład repetytoriów na poziomie zaawansowanym wchodzą już takie rzeczy jak:

  • speaking tips - wskazówki do bardziej zawiłych wypowiedzi,

  • speaking bank - strony ze zwrotami przydatnymi podczas egzaminu ustnego,

  • sekcje Speaking, Writing, Vocabulary, Listening czy Use of English, które udoskonalają mówienie, pisanie, środki językowe z objaśnieniem - na poziomie trudniejszych zagadnień gramatycznych i leksykalnych.

Przykładem repetytorium na poziomie rozszerzonym jest: Oxford Matura Trainer. Poziom rozszerzony

Jeśli mowa o repetytoriach maturalnych z języka angielskiego to nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o repetytoriach wydawnictwa Pearson, które są jednymi z najpopularniejszych na rynku:

- Longman repetytorium maturalne z języka angielskiego

- Repetytorium z języka angielskiego dla liceów i techników – tom 1 – to nowość na rynku wydana w 2022 roku.

 

Podręczniki dzięki którym nauka języka hiszpańskiego będzie łatwiejsza

Wielu maturzystów ma chęć pisania matury z języka hiszpańskiego. Nic dziwnego - jest to język niezwykle urodziwy i przydatny, chociażby przy podróżach na zachwycające Wyspy Kanaryjskie. Dodatkowym atutem jest fakt, iż język polski oraz hiszpański mają bliskie związki fonetyczne, co oznacza że dźwięczność tych języków jest do siebie podobna. Dzięki temu łatwiej przyjdzie przyswojenie hiszpańskiego, a zdanie matury ustnej będzie znacznie łatwiejsze.

Istnieje wiele podręczników i zeszytów ćwiczeń do nauki tego języka. Są one tworzone tak, aby były jak najbardziej przyjazne i czytelne dla uczniów i nauczycieli. Najczęściej wybierane podręczniki z języka hiszpańskiego posiadają w treści proste i czytelne grafiki, jasne i przystępne ćwiczenia gramatyczne czy też nagrania zrealizowane przez osoby, których językiem ojczystym jest hiszpański. Dobrym przykładem takiego podręcznika jest Arriba 2 z ćwiczeniami.Natomiast planując wyjazd w rejony, których ludność posługuje się tym pięknym językiem, bardzo dobrze sprawdzą się podręczne słowniki, czy też mniejsze podróżne słowniczki, dzięki którym można szybko sprawdzić, co należy w danej sytuacji powiedzieć. Np. podręczny Hiszpański słowniczek nie tylko dla początkujących wydawnictwa Lingea.

Jeśli natomiast głównie zależy Ci na szybkiej nauce najważniejszych zasad gramatyki z języka hiszpańskiego to dobrą pozycją do tego jest Gramatyka w pigułce z hiszpańskiego.

Dla osób, które widzą siebie w przyszłości jako lektora lub studenta wyższej uczelni, a nawet dla tych, którzy chcą po prostu przypomnieć sobie język hiszpański praktyczne będą publikacje, które zawierają materiał na poziomie A1, A2, ale również na poziomie B1 z dodatkami Audio. Przykładem takiego podręcznika który przede wszystkim przygotuje Cię do egzaminu maturalnego jest repetytorium z języka hiszpańskiego na poziomie A1-A2 wydawnictwa Draco.

 

Na co jeszcze wpływa nauka języków obcych i jak poszerza nasze horyzonty?

Nauka a koncentracja

Nauka języków obcych nie tylko pozwala nam zdać egzaminy, czy to w liceum czy na uczelniach, ale też rozwija naszą pamięć, koncentrację, jak również wpływa na opóźnienie starzenia się komórek mózgowych. Co ciekawe, osoby znające dwa lub więcej języków posiadają więcej szarych komórek. Naukowcy odkryli także, że im więcej tych komórek, tym coraz bardziej opóźniamy proces starzenia się, a nawet eliminujemy prawdopodobieństwo rozwoju choroby Alzheimera i demencji.

 

Pewność siebie i nieprzeciętne znajomości

To co daje nam jeszcze znajomość języków to pewność siebie. W podróży nie będziesz bać się spytać o drogę lub z łatwością zamówisz dania w restauracji. Działa to również w drugą stronę - jeżeli obcokrajowiec zapyta Cię o coś, a ty będziesz świadomy/a odpowiedzi, pewność siebie wzrośnie.

Kolejną sprawą są znajomości, a jak wiadomo - nowe znajomości mogą wnieść w nasze życie inspirujące przygody i chęć do poszerzania wiedzy z zakresu słownictwa, by móc jeszcze lepiej się dogadać. Znając inne języki, mamy większe szanse na poznanie wielu ludzi z innych krajów, a także ich kultur. Chociażby w sytuacji, gdy studenci mają w planach wyjazd na Program Erasmus, który skupia się między innymi na propagowaniu więzi społecznych.

 

Umiejętności językowe - dobra praca

Ucząc się języków poszerzamy swoje szanse na znalezienie pracy, która usatysfakcjonuje nas pod kątem finansowym i da inne możliwości na odniesienie sukcesu. Coraz więcej pracodawców i firm wymaga znajomości języków obcych ze względu na otwieranie swoje działalności na rynki zagraniczne. Pomyśl, że firma wysyła Cię w podróż służbową, a ty nie dość że podróżujesz, zwiedzasz, to jeszcze możesz mieć z tego zysk - dla niektórych byłaby to idealna praca. Może akurat dla Ciebie?

 

Podróże małe i duże

Jak wcześniej wspomnieliśmy: nauka języka hiszpańskiego ułatwi niezapomniane podróże na Półwysep Iberyjski. Natomiast jeżeli interesuje Cię inny kraj (a na pewno jest taki, który marzy Ci się by go zobaczyć), nic nie stoi na przeszkodzie do nauki mowy danego kraju. Oczywiście jest możliwym zwiedzanie z tłumaczem - na przykład w telefonie, ale jest to jednak trudna forma komunikacji. Dodatkowym plusem porozumiewania się w innym języku jest fakt, iż można załatwić wiele formalności. Tyczy się to osób na przykład chcących mieszkać za granicą lub osób, które planują założyć firmę w innym kraju.

 

Nauka języków - oryginalne książki i filmy

Masz jakieś zagraniczne filmy lub książki, które chętnie byś obejrzał/a w oryginale? To znakomita okazja, by nauczyć się innego języka. Oglądanie filmów czy czytanie w obcym języku pozwala szybciej przyswoić wiedzę z zakresu słownictwa, ale i daje możliwości na ciekawe spędzanie leniwych wieczorów.

 

Podsumowanie

Jak widać nauka języków daje wiele możliwości. Matura to jeden ze składowych elementów, który zachęca, czy też co niektórym nakazuje przyswoić tę wiedzę. Jeśli mamy w planach naukę języków obcych z własnych chęci to oczywiście trzeba dostosować tryb nauki do swoich możliwości i preferencji - by się nie zrazić - a odnieść sukces we własnych postanowieniach. Jeżeli chodzi o egzaminy maturalne, to można się spokojnie do nich przygotować, jednakże większość maturzystów zostawia to na ostatnią chwilę. W tej sytuacji najlepiej znaleźć idealny dla siebie podręcznik, e-podręcznik, zestaw ćwiczeń, czy inne pomoce naukowe i siąść do nauki w chwili, gdzie nic i nikt nie będzie nas rozpraszać.