Francuski na obcasach - recenzja

Co zrobić, kiedy chcemy porozmawiać o codziennych sytuacjach po francusku? Co zrobić, kiedy chcemy po prostu poplotkować z drugą osobą o modzie, sporcie czy gotowaniu? Z pomocą wychodzi naprzeciw książka pt. Francuski na obcasach autorstwa Bazi Jędraszko.


Według autorki kurs zalecany jest dla osób od poziomu A2 i obejmuje materiał do poziomu B2. W zupełności się z tym zgadzam, ponieważ ten kurs może być uzupełnieniem pierwszego kursu języka francuskiego dla początkujących. W szczególności książkę polecam paniom i nastolatkom. Same doskonale wiemy, że uwielbiamy rozmawiać na wszelakiego rodzaju tematy z przyjaciółkami czy znajomymi. Teraz nadszedł dobry czas, aby zacząć to czynić w języku francuskim.


Podstawowy cel tego kursu to pokazanie osobom uczącym się języka francuskiego codziennego i współczesnego języka w tematach, na które rozmawiamy na co dzień. Wśród nich są takie tematy jak: horoskop, ślub, u lekarza, moda, clubbing, gotowanie, prace domowe, makijaż czy ochrona środowiska. Jak można zauważyć wątki są różnorodne, przez co nie można narzekać na nudne czy monotonne słownictwo.


Gramatyka od kuchni
– jak sama nazwa wskazuje ten dział poświęcony jest wszelkiego rodzaju wyjaśnieniom gramatycznym. Pogrubienia zdań oraz użycie kolorów do wyróżnienia ważnych informacji to kolejne zalety tej książki. Jest to bardzo ważne, w szczególności dla wzrokowców, którzy przetwarzają informacje poprzez wizualizacje.


W sekcji Fitness językowy znajdują się ćwiczenia pozwalające na powtórzenie poznanych zagadnień zarówno leksykalnych jak i gramatycznych. Spotykane są takie typy ćwiczeń jak:

- uzupełnianie zdań,

- ułożenie dialogu w odpowiedniej kolejności,

- połączenie zdań z ich tłumaczeniem,

- tłumaczenie zdań z języka polskiego na francuski, które przydadzą się w zwykłych rozmowach z Francuzami


Dział Klucz do sukcesu zawiera tłumaczenie dialogu jak również odpowiedzi na poszczególne zadania (w tym z sekcji W jakim stopniu zrozumiałaś tekst?). Umieszczenie tego podrozdziału na końcu każdej z omawianych pogaduch zaoszczędza czas kursanta na przerzucaniu kartek książki w celu znalezienia rozwiązań dla każdego z osobna ćwiczenia.


Po każdych pięciu pogaduchach nadchodzi czas na powtórkę i sprawdzenie dotychczasowych wiadomości.

Na kursanta czekają tutaj takie zadania jak:

- rozumienie ze słuchu – zadanie typu prawda/fałsz,

- test,

- krzyżówka.


Pierwszą zaletą powyższej książki są nagrania każdego dialogu oraz słownictwa wraz z tłumaczeniem. Są to ponad trzy godziny nagrań w formacie MP3, a na nich ścieżki dźwiękowe dodatkowego słownictwa, które nie zostało użyte w poszczególnych dialogach (sekcja Coś do większej torebki).


Kolejną zaletą jest sekcja W jakim stopniu zrozumiałaś tekst?. Pozwala ona na pracę własną z nowo poznanym dialogiem oraz ćwiczenie odpowiedzi na zadane przez autorkę pytania. Ponadto pytania napisane są w języku francuskim co zmusza kursanta do zgłębienia słownictwa na dany temat.


Oprócz poznawania zagadnień zarówno leksykalnych jak i gramatycznych z języka francuskiego z działu ciekawostek można dowiedzieć się coś więcej o zwyczajach Francuzów czy praktycznych informacjach, kiedy zdecydujemy się na stały bądź czasowy wyjazd do Francji.


Niewielką wadą kursu jest brak w niektórych rozdziałach miejsca na własne notatki, chociaż z własnego doświadczenia wiem, że mało notatek robiłam bezpośrednio w książce, ale w zeszycie specjalnie do tego przeznaczonym.


Aleksandra Bednarska

Blog: http://francuskiprzykawie.blogspot.com/