Gry planszowe na święta - 9 najlepszych planszówek dla Twojej rodziny

Gry planszowe to jeden z najlepszych pomysłów na wspólne spędzenie czasu z bliskimi. Sprawdzają się na wakacyjnych wyjazdach, w czasie weekendowego biwakowania, w długie zimowe wieczory - właściwie zawsze dobrze jest mieć je pod ręką. Kochają je dzieciaki, dorośli i seniorzy. I nie ma się czemu dziwić, ogromny wybór gier planszowych sprawia, że każdy znajdzie wśród nich swoją ulubioną.

Boże Narodzenie jest czasem, który warto wykorzystać na rodzinne spotkania. A świąteczne wieczory są wyjątkowo długie - kiedy więc zabraknie tematów do kolejnych rozmów, wystarczy tylko zaproponować wspólną zabawę. Gra idealnie sprawdzi się również jako prezent świąteczny. Jakie gry planszowe na święta warto polecić? Które z nich zapewnią Twoim bliskim najlepszą rozrywkę? Oto nasze propozycje.

Jak wybrać gry planszowe na święta?

Grę planszową można kupić na świąteczny prezent każdemu, wystarczy tylko wybrać rodzaj gry odpowiedni do wieku i zainteresowań obdarowanego oraz oczywiście do ilości graczy. Inne bowiem kupimy dla pary, a inne dla osób, które spędzają wolny czas z przyjaciółmi czy w rodzinnym gronie. Z łatwością znajdziemy wspaniałe zestawy dla dzieci, młodzieży czy dorosłych. Poznajcie więc zalety gier planszowych, które wybraliśmy dla Was spośród setek różnych tytułów.

Gry dla całej rodziny

W naszej językowej księgarni internetowej znajdziecie nie tylko książki, puzzle i materiały do nauki języków obcych, ale także wspaniałe gry planszowe na święta. Oferujemy Wam zarówno dobrze już znane, klasyczne planszówki w nowym wydaniu, jak i nowości, których naprawdę warto spróbować. Oto więc najlepsze gry planszowe, które dadzą Wam i Waszym bliskim niezliczone okazje do świetnej zabawy.

(Catan) Osadnicy z Catanu

To wspaniała gra planszowa dla całej rodziny - mogą w nią grać dzieci już od dziesiątego roku życia. Przeznaczona jest dla 3 - 4 graczy.

Każdy z graczy jest osadnikiem na nowo odkrytej wyspie o nazwie Catan i przewodzi założonej przez siebie kolonii - rozbudowuje ją, stawia potrzebne jej mieszkańcom budynki, buduje drogi i zakłada kolejne miasteczka. Osadnik musi zadbać także o stałe dostawy naturalnych dóbr niezbędnych do rozbudowy swoich włości.

Osadnicy mogą handlować między sobą posiadanymi zasobami - jeśli któregoś mają za dużo (zboże, owoce, warzywa, materiały do budowy), sprzedają to tym, którzy mają tego zbyt mało. W zamian kupują od nich to, czego im brakuje. Dzięki przemyślanej strategii w trakcie rozgrywki gracze zbierają punkty. Który z nich jako pierwszy zbierze ich 10, ten wygrywa.

Jest to gra planszowa z kategorii logicznych, dość prosta, lecz również emocjonująca, a więc idealna na początek przygody z planszówkami. "Catan. Osadnicy z Catanu" dostarcza graczom mnóstwo dobrej zabawy, równocześnie pomagając im rozwijać swoje zdolności strategiczne. To znakomity pomysł na spędzanie czasu ze starszymi dziećmi.

Catan (Osadnicy z Catanu). Edycja Polska. Gra Planszowa Catan: Żeglarze. Dodatek do Gry Planszowej Catan: Odkrywcy i Piraci. Dodatek do Gry Planszowej

Lisek Urwisek. Gra kooperacyjna

Idealne gry planszowe na święta powinny nie tylko zapewniać szaloną rozrywkę, ale także uczyć współpracy i budować poczucie wspólnoty. Naszym zdaniem ta planszówka świetnie spełnia te zadania. Przeznaczona jest dla 2 - 4 graczy w wieku od 5 lat. Proste zasady, piękna grafika i mnóstwo wesołej zabawy - czy można chcieć czegoś więcej?

Grę "Lisek Urwisek" wygrać można tylko zespołowo. Brak elementu rywalizacji uczy młodych graczy współpracy. Rozgrywka polega na wspólnym rozwiązaniu zadanej zagadki, czyli odnalezieniu ukrytego wśród wielu lisów Urwiska. Zestaw składa się z kostek zdobionych śladami lisich łapek, pionków i detektywistycznego detektora służącego do schwytania poszukiwanego zbiega.

Lisek Urwisek. Gra Kooperacyjna  

Hobbit. Wyprawa po skarb

Rewelacyjna propozycja dla miłośników świata wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena. Idealnie nadaje się na świąteczny prezent dla entuzjastów fantasy, starszych dzieci i młodzieży. To gra przeznaczona dla dwóch osób - gracze wcielają się w towarzyszy Bilbo Bagginsa i wraz z jego drużyną krasnoludów wybierają się na niebezpieczną misję mającą na celu zdobycie skarbu. Uniemożliwić im to starają się dobrze znane nam czarne charaktery - orkowie, trolle, gigantyczne pająki i oczywiście smok.

"Hobbit. Wyprawa po skarb" to przygodowa gra planszowa, która stanowi prawdziwe wyzwanie i trzyma w napięciu. Liczą się ostrożność, przemyślana strategia i oczywiście... odrobina szczęścia. To tytuł wręcz obowiązkowy dla miłośników przygód sympatycznych, dzielnych hobbitów.  

Hobbit. Wyprawa po Skarb. Gra Planszowa  

Sagrada. Gra rodzinna

Jeśli interesują Was naprawdę wymagające gry planszowe na święta, to z pewnością "Sagrada. Gra rodzinna" spełni Wasze oczekiwania - to gra logiczna, w której gracze wcielają się w artystów. Ich celem jest stworzenie witrażu zdobiącego bazylikę Sagrada Familia. Każdy uczestnik gry otrzymuje specjalną ramkę i kartę ze wzorem witrażu. Na podstawie wzoru należy odtworzyć wzór za pomocą kolorowych kostek.

Gra trwa 10 rund, po których zakończeniu uczestnicy podliczają zdobyte punkty - wygrywa ten, kto otrzyma ich najwięcej. Ta gra ma dosyć wysoki poziom trudności i jest przeznaczona dla 1 - 3 graczy od trzynastego roku życia. 

Sagrada. Gra Rodzinna Sagrada. Pasja. Dodatek do gry planszowej Sagrada. Życie

Dobble

Wśród gier planszowych dla całej rodziny zdecydowanie warto polecić "Dobble". Mogą grać w nią dzieci już od 6. roku życia i to w liczniejszym gronie przyjaciół czy bliskich - to zabawa dla dwóch do nawet ośmiu graczy. W grze jest aż pięć wariantów rozgrywki, a zasady są proste. W jednym z wariantów gracze otrzymują tę samą ilość kart, ostatnią natomiast należy położyć na stole. Na każdej z nich widnieją różne wzory i symbole.

Naszym zadaniem jest porównanie symboli znajdujących się na pierwszej posiadanej karcie z obrazkami zdobiącymi tę leżącą na stole. Kto pierwszy znajdzie wspólny wzór dla obydwu kart, ten kładzie swoją na stole. Teraz gracze muszą znajdować wspólne symbole porównując swoje karty z tą, która znajduje się na wierzchu. 

W kategorii "najlepsze gry planszowe na święta" ta na pewno zdobywa wysoką lokatę - sama rozgrywka, choć prosta, jest szalenie ekscytująca! Jeśli interesują Was gry planszowe dla dzieci i dorosłych, to tę naprawdę warto mieć.

Dobble. Gra Planszowa Dobble Kids. Gra Planszowa Dobble Harry Potter

Kapitan Nauka. Gra loteryjka. Angielski. Pierwsze słowa 4+

To jedna z tych gier planszowych, która zabawi nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych graczy. Dedykowana jest przedszkolakom, którym rodzice pragną ułatwić naukę pierwszych słówek w języku angielskim. 

To wyjątkowo prosta gra, której bohaterami są zabawne dzieciaki oraz ich przyjaciele - zwierzątka. Plansze wchodzące w skład zestawu przedstawiają scenki z ich codziennych zabaw i aktywności, a mały gracz ma za zadanie dopasować kolorowe żetony do scenki rozgrywającej się na prezentowanym obrazu oraz nazwanie obiektu znajdującego się na żetonie.

W planszówkę "Kapitan Nauka. Gra loteryjka. Angielski. Pierwsze słowa 4+" można grać aż na cztery sposoby - wystarczy tylko wybrać ten, który najbardziej odpowiada dziecku stopniem trudności. To również świetny sposób na ćwiczenie wymowy - na dołączonych nagraniach lektor pokazuje maluchom, w jaki sposób należy wymawiać pojawiające się w grze słówka.

Kapitan Nauka. Gra loteryjka. Angielski. Pierwsze słowa. 4+  

Dixit

W kategorii "najlepsze gry planszowe na święta" koniecznie powinna się znaleźć także gra "Dixit". To zabawa, która rozwija naszą kreatywność i spostrzegawczość. Dzięki niej możemy także lepiej poznać naszych bliskich czy znajomych, próbując zgadnąć, co mieli na myśli i wczuć się w ich tok myślenia. W grze obowiązują bardzo proste zasady. W grę tę warto grać z nieco starszymi dziećmi i młodzieżą - dzięki niej młodzi gracze zaczną lepiej formułować swoje wypowiedzi i lepiej komunikować się z innymi.

W zestawie znajdziecie kolorowe karty z ilustracjami. Jedna z osób wyciąga kartę i jednym słowem, wyrażeniem, cytatem, tytułem lub zdaniem opisuje znajdującą się na niej ilustrację. Kolejni gracze również wyciągają po jednej karcie ze swoich zestawów wybierając te, które ich zdaniem pasują do opisu pierwszej osoby. Wszystkie wybrane karty są tasowane. Zabawa polega na znalezieniu tej, którą opisała pierwsza osoba.

W sprzedaży znajdziecie kilka edycji gry "Dixit". Poza zestawem podstawowym dostępne są także zestawy, w których tematami przewodnimi są przygody, marzenia, podróże, wspomnienia i inne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dwie wyjątkowe edycje jubileuszowe.

Dixit. Gra Planszowa wyd. 2021 Dixit 5: Marzenia. Gra Planszowa Dixit 2: Przygody. Gra Planszowa

Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa. Komiks paragrafowy

Najlepsze gry planszowe to takie, które nie tylko bawią, ale także zmuszają do intensywnego wysiłku intelektualnego. Proponujemy Wam więc wspaniałą grę planszową dla miłośników zagadek kryminalnych i postaci Sherlocka Holmesa - to gra i komiks w jednym! Rozwiązywanie zagadek to wspaniały pomysł na spędzanie czasu ze znajomymi lub starszymi dzieciakami.

Sama formuła gry jest już dość niezwykła i intrygująca. W Londynie dochodzi do licznych aktów przestępczych - morderstwa, którego ofiarą padła madame Yvette, kradzieży złotego skarabeusza, zniknięcia kotki pani Hudson oraz tortur. Sherlock Holmes i jego przyjaciel, doktor Watson, wyruszają na poszukiwania złoczyńców - gracz może wybrać, którą z tych dwóch postaci chce być.

"Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa. Komiks paragrafowy" to gra, w której liczy się bystrość umysłu, umiejętność podążania za nieoczywistymi śladami, dociekliwość i zdolność łączenia pozornie niepowiązanych ze sobą faktów

Różnica między tradycyjnymi grami planszowymi a paragrafowymi polega na tym, że gry paragrafowe stanowią połączenie gry i komiksu, a gracz sam decyduje, jakie będą dalsze losy postaci, planuje rozgrywkę i kieruje grą. Każda decyzja podjęta przez gracza odsyła go do innego paragrafu, zmieniając przebieg gry. Dlatego też nie ma wyłącznie jednego, z góry założonego zakończenia śledztwa - każde z nich może Cię zaskoczyć!

Cztery Śledztwa Sherlocka Holmesa. Komiks Paragrafowy  

Rzuć hasło

To wyjątkowo przyjemna gra, która idealnie nadaje się na świąteczny prezent dla młodzieży i dorosłych. Aby ją wygrać, musisz mieć refleks i wiedzę, a do tego głowę pełną pomysłów. W skład zestawu gry "Rzuć hasło" wchodzi 10 kolorowych kostek podzielonych na dwie kategorie: kostki z tematami i z literami. Gracz rzuca kośćmi i wybiera po jednej z obydwu grup. Jego zadanie polega na znalezieniu słowa z określonej kategorii zaczynającego się na daną literę.

Rzuć hasło  

Podsumowanie

Pamiętajcie, że planszówki mogą nie tylko bawić i uczyć (jak na przykład gry do nauki angielskiego), ale też mieć moc terapeutyczną. W zależności od swoich potrzeb wybierzcie taką, w której musicie działać wspólnie i wspierać się lub taką, w której należy podzielić się na drużyny i próbować pokonać przeciwników. W każdym jednak przypadku wspólna gra pozwala zacieśniać więzi i budować poczucie wspólnoty.

Zakup gry planszowej jest zawsze dobrym pomysłem, a ich wybór jest ogromny. Wybierz tę, która najlepiej pasuje do Twojej rodziny lub, jeśli ma być ona prezentem na Boże Narodzenie lub inną okazję, do zainteresowań osoby, którą chcesz obdarować. 

Teraz z kodem SWIETA2021 możesz kupić w naszym sklepie gry planszowe aż 15% taniej!