Gry planszowe wspomagające naukę języka angielskiego - najciekawsze propozycje dla dorosłych i dzieci

Nauka języka angielskiego wielu osobom kojarzy się zwykle ze żmudnym studiowaniem słownika i powtarzaniem kolejnych słówek. Nie da się ukryć, że w taki sposób postrzegana nauka jawi się nam jako przykra, nużąca i nudna. Wywołuje zniechęcenie zanim jeszcze ją rozpoczniemy. A tymczasem, aby nauka przynosiła dobre efekty, potrzebne jest zaangażowanie, motywacja i entuzjazm. Dlatego też jednym z najskuteczniejszych sposobów na opanowanie tajników języka angielskiego jest wspólna zabawa w gry językowe.

Gry planszowe kochają wszyscy - są świetnym pomysłem na zabicie nudy w deszczową pogodę, urozmaiceniem imprezy czy też sposobem na wspólne spędzenie czasu z rodziną. Rozwijają zdolność logicznego myślenia, uczą współpracy lub zasad dobrej rywalizacji, a także przestrzegania reguł. To więc nie tylko rozrywka - gry mają również walory edukacyjne. Warto więc je wykorzystać również w procesie zdobywania kolejnych kompetencji językowych. Jak? Zapraszamy do lektury poniższego wpisu.

Jak gry pomagają w nauce języka?

Wykorzystanie gier językowych w procesie nauki nie jest niczym nowym - każdy uważny i świadomy rodzic oraz nauczyciel wie doskonale, że to właśnie poprzez zabawę uczniowie osiągają najlepsze wyniki w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Quizy, zgadywanki, zabawy pamięciowe, domino - odpowiednio przygotowane gry pozwalają nie tylko zdobyć, ale też skutecznie utrwalić wiedzę z różnych dziedzin i nie inaczej jest w przypadku nauki języka angielskiego.

Gra wprowadza atmosferę zabawy i swobody, która jest niezbędna, aby mózg mógł przyswajać wiedzę. Odpowiedni dobór gier pozwala na budowanie skojarzeń, na przykład między słowem a obrazem, czynnością albo zjawiskiem obserwowanym na planszy. A ponieważ nauka odbywa się niejako "przy okazji", nie rodzi poczucia zniechęcenia czy frustracji. I to działa! Jak skutecznie uczyć się angielskiego poprzez wesołą zabawę? Oto nasze propozycje dla każdego.

Najlepsze gry dla całej rodziny

Gry językowe sprawdzą się zarówno w przypadku dzieci w różnym wieku, jak i nastolatków oraz dorosłych. Naukę mogą rozpocząć już maluchy w wieku przedszkolnym, a więc trzylatki, natomiast górnej granicy wiekowej nie ma. Do nauki wystarczy trochę czasu, dobry kompan (lub kilku) i oczywiście odpowiednia gra. Przedstawiamy Wam gry planszowe i logiczne dla każdej grupy wiekowej.

Gry dla dzieci w wieku 3 - 6 lat

Maluchy w wieku trzech lat są już na tyle rozwinięte, że mogą rozpocząć naukę języka angielskiego. Znają wiele słów określających nie tylko codzienne czynności i przedmioty użytku domowego, ale również pojęcia abstrakcyjne, nazwy zwierząt czy zjawisk przyrodniczych. Gra dla dziecka w wieku 3 - 6 lat powinna być prosta, mieć nieskomplikowane reguły i silnie angażować zmysł wzroku. Oto nasze propozycje.

"Kapitan Nauka. Memory Ocean"

To gra językowa, w którą można grać na wiele różnych sposobów. Kartonowe pudełko skrywa w swoim wnętrzu 24 karty przedstawiające mieszkańców mórz i oceanów. Są wśród nich ośmiornica, krab, błazenek, rekin, rozgwiazda i wiele innych. Gracz pozna ich nazwy w języku polskim i angielskim, ale dzięki bogatej kolorystyce karty można wykorzystać również do poznawania kolorów. Wystarczy zakryć karty i poprosić dziecko o znalezienie konkretnego zwierzęcia, oczywiście po angielsku. Innym wariantem zabawy jest pokazywanie maluchowi obrazków i polecenie nazwania zwierzęcia lub kolorów widocznych na karcie.

Link do produktu: https://bookland.com.pl/kapitan-nauka-memory-ocean

"Kapitan Nauka. Domino Obrazkowe. Zabawki"

Domino to zabawa, dzięki której przedszkolak nie tylko pozna słowa w języku angielskim, ale również poćwiczy swoją spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia. Zabawa polega na układaniu kostek domina w taki sposób, aby połączyć ze sobą obrazki przedstawiające tę samą zabawkę. Dużym atutem gry są pięknie wykonane ilustracje oraz wysoka jakość wykonania - kafelki bez szwanku przetrwają dziecięce wybuchy radości. To wspaniałe narzędzie do nauki angielskiego.

Link do produktu: https://bookland.com.pl/kapitan-nauka-domino-obrazkowe-zabawki

Gry dla dzieci w wieku 7 - 12 lat

Dzieci w wieku 7- 12 lat to już prawdziwe bystrzaki. Ich zasób słownictwa jest imponujący i obejmuje wiele dziedzin nie tylko codziennego życia, ale również nauki, kultury, a nawet historii. Dlatego też gry dedykowane tej grupie wiekowej powinny umożliwić uczestnikom wszechstronny rozwój ich zainteresowań, przy okazji pozwalając bez wysiłku opanować nowe słowa i wyrażenia w języku angielskim.

"Na końcu języka. Gra karciana"

Świetna gra językowa, która nie tylko wzbogaci zasób słownictwa dziecka, ale również pozwoli mu ćwiczyć refleks i bystrość umysłu. Gracze wyciągają karty ze stosu ułożonego pośrodku stołu. Gdy wylosują karty przedstawiające taki sam obrazek, muszą się pojedynkować - każdy z nich podaje hasło z kategorii, którą przedstawia karta przeciwnika. Oczywiście zabawa odbywa się w języku angielskim.

Link do produktu: https://bookland.com.pl/na-koncu-jezyka-5902719470325

"Brainbox. Pod lupą. Świat Zwierząt"

Wydawać by się mogło, że nazywanie zwierząt po angielsku to zabawa dla przedszkolaków. Ale w tej grze chodzi o coś innego. Zestaw zawiera 48 kart przedstawiających zwierzęta. Celem gry jest znalezienie i zapamiętanie różnic między dwoma wylosowanymi kartami. Nazwanie tych różnic powinno odbywać się oczywiście w języku angielskim. Dodatkową trudnością może być wprowadzenie limitu czasu na znalezienie określonej ilości różnic. Zaletą gry jest nie tylko możliwość nauki języka, ale też ćwiczenie spostrzegawczości, bystrości i refleksu.

Linki do produktów:

plansza do gry

Gry dla nastolatków i dorosłych

W przypadku młodzieży i dorosłych gra planszowa może być bardziej skomplikowana niż w przypadku gier dla dzieci, zawierać bardziej rozbudowane reguły i oczywiście słownictwo. Warto też wybierać gry towarzyskie, które oferują przede wszystkim świetną zabawę.

"Logic Cards"

Gra dedykowana osobom powyżej 12. roku życia. Jej producent oferuje kilka wariantów. Każda z wersji gry zawiera karty z zagadkami i zadaniami do wykonania. Tutaj liczą się umiejętność logicznego myślenia i kreatywność. W każdym zestawie znajdują się zagadki na pięciu poziomach trudności, a więc każdy znajdzie wśród nich takie, które będzie w stanie rozwiązać - oczywiście po angielsku.

Linki do produktów:

"Dwalambury"

Chyba każdy zna grę Kalambury - nasza propozycja to jej nieco zmieniona wersja. Uczestników gry może być od czterech wzwyż - dzielą się oni na dwie rywalizujące ze sobą drużyny. Każda z nich wskazuje osobę, która będzie pokazywała wylosowane hasło, a zadaniem pozostałych graczy jest odgadnąć hasło prezentowane przez osobę z drużyny przeciwnej. Wielką zaletą tej gry jest przede wszystkim pobudzanie wyobraźni i zdolności łączenia faktów. 

Link do produktu: https://bookland.com.pl/dwalambury

Podsumowanie

Gry wspomagające naukę angielskiego to świetny pomysł na kreatywne spędzenie wolnego czasu. Zalet i korzyści płynących z grania w gry planszowe czy logiczne jest wiele, a teraz dodatkową jest możliwość nauki angielskiego poprzez zabawę. Nie ma znaczenia czy graczami są dzieci, młodzież czy dorośli - wszyscy na tym skorzystają.