Fiszki do nauki angielskiego - 3 pomysły na ciekawe zastosowanie w czasie lekcji

Fiszki są jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do nauki języka angielskiego i innych języków obcych. Sprawdzają się zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych, początkujących i takich, które chcą zdobywać kolejne szczyty językowego wtajemniczenia. Można się za ich pomocą uczyć słówek, zwrotów, idiomów i gramatyki. Można - tylko jak?

Najważniejszą zaletą fiszek jest ich prostota - to niewielkich rozmiarów karteczki, a na każdej nich z jednej strony zapisane zostało słowo lub wyrażenie w języku polskim, a jego odpowiednik po angielsku z drugiej strony. Ale jak korzystać z fiszek w czasie lekcji języka angielskiego, aby nauka była i przyjemna i skuteczna? I czy samodzielna nauka angielskiego rzeczywiście może przynieść efekty? Oto kilka pomysłów dla początkujących.

Wybierz odpowiedni zestaw fiszek

Pierwszym krokiem będzie oczywiście wybór fiszek dopasowanych do indywidualnych potrzeb kursanta - jego wieku, zainteresowań i poziomu zaawansowania. Następnie należy wybrać taki zestaw, który pozwoli mu opanować konkretne umiejętności. A do wyboru mamy całe mnóstwo różnego rodzaju fiszek:

  • do nauki słówek - słownictwo przeznaczone dla osób początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Bez trudu znajdziecie fiszki do nauki słówek o tematyce podróżniczej, ze zwrotami konwersacyjnymi dla początkujących, zwrotami medycznymi w języku angielskim i wiele innych;
  • czasy w języku angielskim oraz przykładowe zdania zbudowane z ich użyciem;
  • czasowniki nieregularne i przykłady zastosowania ich w praktyce;
  • fiszki do nauki idiomów.

Kiedy już kupisz fiszki angielskie, które odpowiadają Twoim potrzebom, możesz rozpocząć naukę. Oto 3 proste metody nauki języka angielskiego z wykorzystaniem fiszek.

Fiszki z czasownikami angielskimi fiszki angielskie dla początkujących

Nauka angielskiego z fiszek - sposób podstawowy

Ten prosty sposób pozwoli Ci szybko i skutecznie opanować nowe słownictwo z języka angielskiego. Opiera się przede wszystkim na dużej ilości regularnych powtórzeń - zwłaszcza tych słówek czy zwrotów, z których zapamiętaniem mamy problem. A oto jak wygląda nauka angielskiego z fiszek - najłatwiejszy ze sposobów.

Przygotuj fiszki oraz specjalne pudełko z pięcioma przegródkami - jeśli nie udało Ci się takiego kupić, wykonaj je samodzielnie na przykład z pudełka po butach. Pamiętaj, że przegródek powinno być 5. Nauka angielskiego z fiszkami powinna rozpoczynać się w chwili, gdy wszystkie fiszki znajdują się w pierwszej przegródce pudełka.

iM-Words Fiszki - Angielski 300

Wyciągnij jedną z karteczek i przeczytaj napisane na niej słowo. Jeśli je znasz i potrafisz przetłumaczyć, przełóż karteczkę do drugiej przegródki. Jeśli nie - odłóż ją z powrotem do pierwszej. Na kolejnej lekcji wyciągaj fiszki z pierwszej i drugiej przegródki i postępuj według tego samego schematu - fiszki ze słówkami już znanymi przekładasz do kolejnej przegródki, a te, których jeszcze się nie nauczyłeś, odłóż do tej, z której je wyciągnąłeś. Kiedy wszystkie fiszki wylądują w ostatniej przegródce, będzie to znak, że poznałeś wszystkie słowa z zestawu. To wyjątkowo szybka nauka języków obcych.

Fiszki i nauka w grupie

Fiszki do angielskiego świetnie sprawdzają się w czasie lekcji na kursie albo w gronie znajomych. W nauce w grupie wykorzystujemy takie same zestawy fiszek, jakich używamy do nauki indywidualnej, ale możemy pokusić się również o wykonanie własnych zestawów nowych słów czy zwrotów.

Uczestnicy siadają w kółku, pierwsza osoba wyjmuje losowo wybraną karteczkę z zestawu i zadaje pytanie siedzącemu obok koledze lub koleżance. Gdy zapytany nie zna odpowiedzi, otrzymuje kolejne pytanie i tak aż do czasu, aż udzieli poprawnej odpowiedzi. Następnie wyciąga fiszkę dla kolejnej osoby.

Fiszki można wykorzystać również w czasie zawodów - uczestnicy dzielą się na dwie drużyny, wyłaniają spośród siebie także sędziego. Zabawa polega na zadawaniu pytań uczestnikom - która drużyna udzieli więcej odpowiedzi poprawnych, ta wygrywa. Ta metoda świetnie sprawdza się w przypadku dzieci, które zwykle bardzo entuzjastycznie podchodzą do takiej formy nauki i szybko zapamiętują kolejne słówka.

Fiszki dla tych, co lubią ruch

Samodzielna nauka angielskiego ma tę zaletę, że możesz swobodnie wybierać taką jej metodę, która najlepiej pasuje do Twojej osobowości. A fiszki z łatwością się do tej metody dostosują. Świetnym sposobem na naukę, zwłaszcza zwrotów, jest połączenie nauki i ruchu. Na czym dokładnie polega ta metoda?

Wyciągnij z pudełka jedną z karteczek i przeczytaj zapisane na niej wyrażenie lub zdanie. A teraz spróbuj pokazać opisywaną na fiszce czynność lub zjawisko własnym ciałem. Na przykład - wylosowałeś fiszkę z wyrażeniem "gotuję obiad" - a więc udawaj, że gotujesz, powtarzając równocześnie w głowie zdanie w języku angielskim.

Ludzki mózg poprzez ruch uczy się szybciej i efektywniej niż w czasie bezruchu. Ta metoda jest godna polecenia osobom szczególnie aktywnym i energicznym oraz, rzecz jasna, dzieciom. Sprawdza się zarówno w czasie nauki indywidualnej, jak i grupowej. Co istotne, wcale nie musisz naprawdę wykonywać opisywanej na fiszce czynności - wystarczy udawać, że ją wykonujesz. Zastanawiasz się jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego? Kup fiszki!

Naukę angielskiego można zaplanować na szereg różnych sposobów i z wykorzystaniem różnorodnych metod. Fiszki możesz dowolnie wybierać i tworzyć tak, aby najpierw nauczyć się słów i zwrotów, których potrzebujesz, na przykład w pracy - a z czasem po prostu nauczysz się wszystkich pozostałych.