Jak napisać wpis na bloga po angielsku?

Jeśli prowadzisz własnego bloga, z pewnością wiesz jak napisać wpis, który przyciągnie uwagę czytelnika, będzie interesujący i wciągający. W zależności od charakteru bloga może on przybierać różne formy wypowiedzi pisemnej — reportażu, opowiadania, poradnika, opisu i innych. Wpis na bloga po angielsku zawierać powinien te same elementy co pisany w języku polskim. Jakie to elementy? Jakich zwrotów i wyrażeń należy używać?

Wpis blogowy po angielsku — zasady, o których musisz pamiętać

Niezależnie od tego, czy prowadzisz bloga po angielsku hobbystycznie i opowiadasz w nim o ciekawostkach z życia plemion amazońskich, czy też jest to blog firmowy służący nawiązywaniu kontaktów z potencjalnymi klientami, musisz pamiętać o tym, że każda zamieszczona w nim treść powinna być poprawna nie tylko merytorycznie, ale także gramatycznie i stylistycznie.

Każdy wpis na bloga (po angielsku również) powinien składać się z krótkiego wstępu, rozwinięcia oraz zakończenia — wówczas będzie stanowił spójną, logiczną całość. Każda z tych części natomiast powinna zawierać pewne sformułowania, które pozwolą zachęcić czytelników do zapoznania się z całością treści, wzbudzić u nich zainteresowanie, skłonić do refleksji, a wreszcie — zaprosić ich do wspólnej dyskusji na temat wpisu.

Zwroty, których warto użyć tworząc wpis na bloga

W języku angielskim funkcjonuje bogata paleta zwrotów i wyrażeń, które pomogą Ci osiągnąć cel — przykuć uwagę czytelnika i zachęcić go do reakcji. Warto je wykorzystać w sposób przemyślany i uporządkowany. Oto więc one.

Wstęp — przydatne zwroty i wyrażenia

Celem wstępu w każdej formie wypowiedzi pisemnej i ustnej jest wprowadzenie czytelnika w poruszany temat. Ta część powinna być szczególnie dobrze przemyślana, bo to od niej zależy, czy użytkownik przeczyta cały wpis. Warto więc wykorzystać następujące zwroty:

 • hi guys/hi everyone — cześć ludziska/cześć wszystkim — te formy stosujemy raczej w przypadku wpisu na bloga nieformalnego — jeśli to blog firmowy, można użyć zwrotu "welcome" lub po prostu pominąć powitanie;
 • sorry I haven't written anything for a while — przepraszam, że przez jakiś czas nie pisałem/-am;
 • today I'd like tell you that/ tell you about/write about — dziś chcę Wam powiedzieć, że.../... opowiedzieć o.../ napisać, że...;
 • I'm writing this post because I have great news — piszę ten post, ponieważ mam świetne wieści;
 • guess what happened! - zgadnijcie, co się stało!
 • did you know that... - czy wiedzieliście, że...;
 • it happened all of unexpectedly — to wszystko zdarzyło się niespodziewanie;
 • most of people believe that... - większość ludzi wierzy, że...

Część tych zwrotów możesz wykorzystać także, pisząc list lub e-mail po angielsku. Zapamiętaj je więc, bo warto.

Business English. Jak Pisać Skutecznie po Angielsku Global Business English. Jak Skutecznie Komunikować się Po angielsku w Międzykulturowym Środ. Biznesowym Business Partner B2. Podręcznik + Digital Resources
Książki, które pozwolą Ci skutecznie się wyrażać myśli po angielsku

Rozwinięcie wpisu na bloga — zwroty

Twoi czytelnicy już mniej więcej wiedzą, o czym będzie wpis. Zostali przez Ciebie powitani i wprowadzeni krótko w tematykę. Teraz czas przejść do sedna. W dalszej części wpisu, czyli rozwinięciu, możesz podzielić się swoimi wrażeniami z jakiegoś wydarzenia, zrecenzować je, opowiedzieć ciekawą historię lub — jeśli Twój blog ma charakter poradnikowy — przekazać czytelnikom praktyczną wiedzę na jakiś temat.

O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że wpis na blogu powinien być stosunkowo zwięzły. Opisz w nim wydarzenia i postaci biorące w nich udział, w kilku słowach scharakteryzuj łączące je relacje. Jeśli Twój blog jest poradnikiem — dobrze jest poszczególne kroki opisanego postępowania napisać w podpunktach. Dzięki temu będzie przejrzysty. Unikaj kwiecistych i przesadnie rozbudowanych opisów.

Tym, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jest oczywiście poprawność języka angielskiego. Nie możesz sobie pozwolić na błędy stylistyczne czy gramatyczne, bowiem wpis będzie niezrozumiały i raczej znudzi i zirytuje czytelnika, niż go zainteresuje. A Tobie zależy przecież na tym, aby czytelnik wrócił po kolejną dawkę wiedzy czy ciekawych opowieści. Zanim więc wpis na blogu zostanie opublikowany, należy go sprawdzić i poprawić ewentualne błędy.

Zakończenie wpisu po angielsku

Zakończenie wpisu jest ostatnią, ale nie najmniej ważną jego częścią. Jest bowiem miejscem, w którym krótko podsumujesz cały wpis — oczywiście po angielsku — oraz zaprosisz czytelników do podzielenia się opiniami na poruszony temat.

Pamiętaj, że celem prowadzenia bloga jest nawiązanie interakcji z czytelnikami, a nie wyłącznie przekazanie im suchych informacji. Staraj się więc odpowiadać na to, co mają Ci do przekazania, a to zachęci ich do pisania kolejnych komentarzy. Oto zwroty i wyrażenia po angielsku, które pomogą Ci osiągnąć ten cel:

 • I must be going now/that's all for today — muszę już kończyć/to wszystko na dziś;
 • that's my point of view, let me know what you think about it — to mój punkt widzenia, dajcie znać, co Wy o tym myślicie;
 • I don't know about you, but I think... - nie wiem jak Wy, ale ja uważam...;
 • don't forget leave a comment — nie zapomnijcie zostawić komentarza/pozostawcie komentarz;
 • thanks for your comments — dziękuję za Wasze komentarze;
 • I'm looking forward to your feedback — nie mogę się doczekać Waszych opinii;
 • I would like hear from you about it — chciałbym usłyszeć od Was opinie na ten temat.

Warto wspomnieć, że nieco inną formę niż wpis będzie miał artykuł po angielsku — zawiera on wprawdzie wstęp, rozwinięcie i zakończenie, ale nie ma potrzeby aż tak wyraźnego zachęcania czytelnika do interakcji z autorem.

Pożegnanie z czytelnikami

Oczywiście warto się zawsze grzecznie pożegnać i wyrazić nadzieję, że czytelnicy wrócą, aby przeczytać kolejne wpisy na blogu, ale także podzielą się ze znajomymi linkiem do bloga. Można to zrobić, używając następujących zwrotów:

 • thanks for visiting my blog — dzięki za wizytę na moim blogu;
 • stay tuned — zostańmy w kontakcie;
 • you like my blog? Share with friends — polubiłeś mojego bloga? Podziel się nim z przyjaciółmi.

Podsumowanie

Stworzenie wpisu na bloga po angielsku nie jest skomplikowane, nawet jeśli porozumiewasz się tym językiem w stopniu średnio zaawansowanym. Wystarczy tylko znak powyższe zasady i zwroty.