Jak nauczyć dziecko języka obcego?

Mózg dziecka rozwija się bardzo szybko już od pierwszych chwil życia. Małe dzieci szybko się uczą i z łatwością zapamiętują nowe słowa i wyrażenia. Najlepiej, kiedy nauka języka obcego zaczyna się od najmłodszych lat i kontynuowana jest w nastoletnim wieku. Warto wiedzieć, jak nauczyć dziecko języka obcego i tym samym zapewnić mu dobry start w przyszłość.

Wiele osób zastanawia się, jak w ogóle zachęcić malucha do nauki? Niewątpliwe świetnym rozwiązaniem jest nauka przez zabawę, kreatywne zajęcia oraz wykorzystanie odpowiednich materiałów do nauki dla dziecka. Dzięki temu nasza pociecha jest w swoim żywiole, chętnie z nami współpracuje i z radością czeka na kolejne zajęcia.


Kreatywne bajki i kolorowanki do nauki

Dzieci są bardzo ciekawskie i uwielbiają wszystko, co jest kolorowe. W związku z tym, do nauki bardzo dobrze sprawdzają się różnego rodzaju malowanki, bajki i książeczki zawierające słówka w języku obcym. Można wybrać słownik obrazkowy zawierający 1000 angielskich słów i zwrotów czy świetny ilustrowany słownik dla dzieci angielsko - polski + MP3, zawierający płytę CD z nagraniami, co jeszcze bardziej urozmaica zabawę językową. Takie połączenie obrazu, dźwięku oraz słów pozwala na łatwe i przyjemne przyswajanie wiedzy, co przynosi odpowiednie rezultaty, a o to przecież właśnie nam chodzi.


Rozwijające gry planszowe i logiczne dla dzieci

Bardzo dobrze jest wspierać rozwój dziecka poprzez gry planszowe i logiczne. Tego typu gry angażują myślenie, rozwijają skojarzenia, wspomagają lepsze zapamiętywanie i stymulują efektywniejszą pracę mózgu. Jest to niesłychanie ważne. Oprócz tego jest to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Na dodatek gry najczęściej podzielone są na przedział: 4-6 lat, 7-12 lat, 13-16 lat, dzięki czemu możemy dopasować odpowiedni poziom trudności do wieku dziecka.


Fiszki do nauki języka obcego

Fiszki to dwustronne karteczki, gdzie na jednej stronie znajduje się słówko w języku obcym (np. cat), a na odwrocie jego tłumaczenie (np. kot). W ten sposób nauka opiera się na prostym mechanizmie „pytanie – odpowiedź”. Dzięki temu przyswajanie wiedzy jest skuteczne. Oczywiście fiszki podzielone są na dany poziom zaawansowania, dostępne są fiszki dla dzieci z których zdecydowanie warto skorzystać i wspomagać rozwój umiejętności językowych.


Systematyczność to klucz do sukcesu!

Jest to bardzo ważna kwestia. Systematyczna nauka języka obcego dziecka, nie tylko w przedszkolu, szkole, ale również w domu pozwala na skuteczne rozwijanie umiejętności językowych i finalnie osiągnięcie świetnych wyników. Nie trzeba poświęcać dużej ilości czasu, wystarczy nawet 15 minut dziennie wspólnej nauki w domu.

Trzeba pamiętać, że nauka języka obcego z dzieckiem ma być świetną, rozwijającą zabawą. Właśnie takie podejście przyniesie najlepsze efekty.   


Tagi:nauka dziecka, języki obce, fiszki dla dzieci