Jak nauczyć się rosyjskiego?

Językiem rosyjskim porozumiewa się około 260 milionów ludzi na całym świecie, aż dla 160 milionów z nich jest on językiem pierwszym. Oznacza to, że pod względem ilości osób władających danym językiem zajmuje on szóste miejsce na świecie wśród wszystkich języków. Warto się go więc nauczyć - w jaki sposób?

Czy można samodzielnie opanować sztukę porozumiewania się w języku rosyjskim czy też lepiej skorzystać z kursów organizowanych przez szkoły językowe ? A jeśli samodzielnie - to od czego zacząć naukę rosyjskiego i z jakich pomocy korzystać, aby szybko nauczyć się nim porozumiewać?

Czy język rosyjski jest trudny?

Nie, przeciętnemu Polakowi nauka języka rosyjskiego nie powinna sprawić większych trudności. A to dzięki temu, że podobnie jak polski, rosyjski to język słowiański. Są one do siebie dość podobne pod względem gramatyki, składni, a nawet słownictwa. Łatwiej nam będzie więc opanować rosyjski niż na przykład język angielski. Ale, w odróżnieniu od angielskiego, naukę tego języka rozpoczynamy nie od poznania prostych słówek, a od nauki alfabetu.

Nauka rosyjskiego - od czego zacząć?

Cały proces nauki języka rosyjskiego będzie przebiegał analogicznie do procesu poznawania innych języków obcych. Z tą różnicą, że rozpoczynamy od poznania liter alfabetu. Potem jednak przychodzi czas na opanowanie słów i wyrażeń, naukę gramatyki i zgłębianie tajników składni oraz wymowy i akcentu. Można wszystko to zrobić samodzielnie, bez konieczności uczestnictwa w kursach. Warunek jest jednak jeden - musimy mieć odpowiednie podręczniki do nauki języka rosyjskiego i inne pomoce dydaktyczne.

Czy szybka nauka języków obcych, a więc i rosyjskiego, jest w ogóle możliwa? Tak, ale jeśli chcesz osiągnąć dobre wyniki w nieprzeciętnie szybkim tempie i nie chcesz inwestować w kursy językowe, musisz sumiennie i regularnie pracować. Wykorzystuj każdą okazję aby podnosić swoje umiejętności językowe - słówka możesz powtarzać w czasie dojazdu do pracy czy na wykłady, na spacerze i w kolejce do urzędu.

Kak Raz 2. Język rosyjski. Liceum i technikum. Podręcznik Rosyjski raz a dobrze. Pakiet dla początkujących. Intensywny kurs w 30 lekcjach dla początkujących + CD
Ucz się podstaw rosyjskiego z Księgarnią Językową Bookland

Nauka rosyjskiego alfabetu - cyrylicy

W przeciwieństwie do języka polskiego, angielskiego czy niemieckiego, które powstały w oparciu o alfabet łaciński, język rosyjski opiera się na cyrylicy. Używane w nim litery w niczym nie przypominają tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Alfabet rosyjski składa się z 33 znaków - polski z 32, różnica jest więc właściwie żadna a już samo ich opanowanie sprawia, że sporo słów będziemy w stanie poprawnie odszyfrować. Pod tym względem nauka języka rosyjskiego nastręczy nam więc znacznie mniej trudności niż jakiegokolwiek innego.

Jak rozpocząć naukę alfabetu? Trzeba mieć oczywiście podręcznik z tabelą objaśniającą poszczególne znaki - 4 litery mają dokładnie taką samą postać jak w języku polskim, a więc pozostaje się nauczyć pozostałych 28. Jak w nauce każdego języka obcego - ważna jest systematyczność. Wykorzystuj więc każdą okazję, aby się uczyć i powtarzać litery, a szybko przejdziesz do kolejnego etapu.

Nauka pisania

To również nowość w porównaniu z nauką innych języków. W czasie nauki rosyjskiego trzeba nauczyć się pisać - najpierw pojedyncze litery, później proste słowa. Jesteśmy przyzwyczajeni, że kiedy słyszymy "n" - piszemy "n", kiedy "b" - piszemy "b". Ten nawyk trzeba zmienić w czasie nauki języka rosyjskiego, bowiem różnice w zapisie są bardzo wyraźne. Na początku warto więc zaopatrzyć się w zeszyt i pisać jak najczęściej i jak najwięcej.

Poznajemy rosyjskie słowa

Kiedy alfabet mamy już dobrze opanowany i potrafimy bezbłędnie przeczytać oraz napisać każdą literę - przychodzi czas na kolejny etap, który przebiega identycznie jak w przypadku nauki innych języków obcych. Na tym etapie poznajemy słowa i wyrażenia. Przyda się nam więc słownik polsko - rosyjski.

Nauka języków zawsze opiera się na znajomości słownictwa - bez niej nie da się zbudować żadnego zdania i porozumieć. Dlatego też należy się do niej sumiennie przyłożyć, poznając najpierw najprostsze, krótkie słówka (na tym etapie litery wciąż mogą się nieco mylić). Jak szybko nauczyć się jak największej ilości wyrazów? Warto czytać słowniki rosyjskie, czasopisma o nieskomplikowanej tematyce, a nawet oglądać rosyjskojęzyczne bajki.

Szybko zorientujesz się, że spora ilość słów rosyjskich jest bardzo podobna do tych, które znamy z naszego języka ojczystego. Nie tylko wymawia się je podobnie, ale też znaczą dokładnie to samo - to znaczne ułatwienie, na które nie można liczyć, decydując się na naukę języka angielskiego, francuskiego czy innego.

Uważaj jednak na "pułapki". Nie każde słowo, które po rosyjsku brzmi tak samo jak po polsku, oznaczać będzie to samo. Oto kilka przykładów:

  • rosyjski "głaz" to po polsku "oko',
  • słowo "diwan" określa wersalkę,
  • "njedjelja" to wbrew pozorom wcale nie "niedziela", a "tydzień".

Zabawne? Owszem, ale też zwodnicze.

Naukę rosyjskiego ułatwią Ci fiszki z rosyjskimi słówkami - od lat używane przez nauczycieli i ich uczniów do nauki języków, pozwolą się nauczyć rosyjskiego w sposób nie tylko efektywny, ale także przyjemny. Wystarczy tylko kupić odpowiedni zestaw i uczyć się każdego dnia, choćby po pół godziny.

Kiedy cyrylica nie stanowi już dla nas problemu i opanujemy podstawowe słownictwo - przychodzi czas na tłumaczenie zdań. Jak zwykle rozpoczynamy od tych najprostszych, składających się z kilku krótkich wyrazów, aby w miarę czynionych postępów przechodzić do zdań coraz trudniejszych i dłuższych, a potem całych tekstów.

Na tym etapie należy zwracać uwagę na rosyjską wymowę, która różni się od naszej. Jeśli nie uczysz się na prywatnych lekcjach, tylko na własną rękę, powinieneś ćwiczyć wymowę albo z pomocą dostępnych w sieci filmów, albo rozmawiając po rosyjsku z osobami, które biegle się nim posługują. Innej drogi niestety nie ma, a postawienie akcentu na niewłaściwą literę może całkowicie zmienić znaczenie wyrazu, a zatem - całego zdania.

Język Rosyjski. Rozmawiaj Na Każdy Temat 1 + MP3 W Świecie Biznesu. Język Rosyjski Dla Biznesmenów
W naszym sklepie znajdziesz też specjalistyczne publikacje

Gramatyka języka rosyjskiego

Aby naprawdę nauczyć się rosyjskiego, potrzebujesz jeszcze jednego - znajomości zasad gramatycznych. Na szczęście gramatyka rosyjska, podobnie jak słownictwo, przypomina polską. Są w niej jedynie trzy czasy, odmiana przez przypadki (w języku rosyjskim nie ma jednak wołacza) oraz odmiana czasowników. Poza tym konstrukcja zdań jest bardzo podobna, co szybko zauważysz w czasie czytania prasy lub książek po rosyjsku.

Na pewno jednak osobie podejmującej wyzwania, jakie stawia przed nią samodzielna nauka języka obcego, przyda się dobry podręcznik lub repetytorium gramatyczne. Jak w każdym języku obcym, także w rosyjskim, są pewne wyjątki od reguł oraz niuanse, które czasem decydują o ostatecznym brzmieniu konkretnej wypowiedzi. Dlatego też bez podręczników nie da się dobrze nauczyć języka.

Uczenie się rosyjskiego może być przyjemnym i pasjonującym zajęciem dla każdego, kto chce rozwijać swoje językowe umiejętności. Warunkiem powodzenia tego przedsięwzięcia jest oczywiście sumienność i zachowanie odpowiedniej kolejności w zdobywaniu nowych kompetencji. Nie wolno jednak zapomnieć o zakupie odpowiednich materiałów dydaktycznych, bez których nauka języka rosyjskiego nie jest możliwa.