Jak się przygotować do egzaminu ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin w życiu każdego ucznia. Nie na darmo mówi się o nim ,,mała matura", gdyż jego wynik ma znaczny wpływ na proces rekrutacyjny do szkoły ponadpodstawowej. Ponieważ to pierwszy egzamin o takim znaczeniu, uczniowie starają się przygotować w taki sposób, aby osiągnąć jak najlepszy wynik. Jest to wyjątkowy sprawdzian, ponieważ nie ma progu zdawalności. Mimo to warto przyłożyć się do rozplanowania nauki już wcześniej. Jak zatem przygotować się do tego wydarzenia, aby zapewnić sobie miejsce w wymarzonym liceum?

Czego wymaga się od ucznia klasy ósmej?

Zanim przejdziesz do etapu przygotowywania się musisz mieć świadomość tego, co dokładnie będzie od Ciebie wymagane. Egzamin ósmoklasisty odbywa się w czasie trzech dni, wtedy to ósmoklasiści zmierzą się z jego trzema częściami: językiem polskim, następnie matematyką i językiem obcym nowożytnym. Przed rozpoczęciem nauki sprawdź dokładnie bloki tematyczne z każdego przedmiotu, abyś mógł zaplanować cały proces przygotowania się do egzaminu ósmoklasisty.

nauka przed egzaminem

Systematyczna praca… się opłaca

Jedną z najważniejszych rad, jakie można skierować do uczniów klasy ósmej, to przestrzeganie systematyczności. Konsekwentna i regularna nauka pozwala na bieżąco śledzić własne postępy w edukacji i ewentualne niedociągnięcia oraz tematy, które sprawiają jeszcze trudności i wymagają większego nakładu czasu i uwagi. Matematyka, jak wiadomo jest dziedziną ścisłą, a podręczniki szkolne i kursowe najczęściej są opracowywane w ten sposób, że pominięcie jednego tematu rzutuje na braki w kolejnych. Wiedza z poprzednich lekcji okazuje się niezbędna w następnych tematach, dlatego nie możemy sobie pozwolić na żadne zaległości. Podobnie z językiem polskim, nie powinieneś pomijać żadnej lektury. Dlatego tak ważna jest konsekwencja i systematyczność.

Kontroluj postępy i planu

Jeśli widzisz już na etapie nauki do egzaminu, że w dotychczasowym materiale masz znaczne braki wiedzy, warto opracować plan, pozwalający na ich nadrobienie. Aby rozpocząć proces planowania, powinieneś podzielić materiał na przedmioty, z których będziesz zdawał egzamin. Następnie wybierz odpowiedni dzień i porę na przyswajanie wiedzy. Nie ma uniwersalnej zasady, mówiącej o tym, jaka pora dnia jest najodpowiedniejsza. Powtórzenia do egzaminu ósmoklasisty nie powinny również kolidować z aktualnymi projektami i zadaniami domowymi.

Musisz obserwować swój rozkład dnia i znaleźć adekwatny czas. Nie może to być również pora, w której jesteś zmęczony, a Twój organizm potrzebuje odpoczynku. Przypomnij sobie również momenty, w których przygotowywałeś się do ważnych klasówek i zwróć uwagę na to, w jakich okolicznościach odbywały się powtórki i z jakich technik wówczas korzystałeś.

Rozwiązuj dużo zadań

Rozwiązywanie testów egzaminacyjnych i analogicznych zadań w podręcznikach zawierających przykładowe testy pomoże Ci oswoić się z formą egzaminu ósmoklasisty. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w dobre książki, jak np. arkusze egzaminacyjne i repetytoria, najlepiej do każdego z przedmiotów. Dzięki temu nie będziesz tracił czasu na poszukiwanie potrzebnych zadań i materiałów, a skupisz się jedynie na nauce. Repetytoria są niezwykle pomocne, ponieważ zawierają cały niezbędny do opanowania zakres tematyczny do egzaminu ósmoklasisty. Dzięki podziałowi na bloki tematyczne, ułatwiają naukę, możesz szybko i sprawnie odszukać temat, który będziesz przyswajać. Nie musisz przy tym inwestować w inne materiały. Im więcej czasu poświęcasz na przygotowanie do egzaminu, tym lepiej dla Ciebie, ponieważ nabierzesz więcej pewności, zobaczysz które zadania są Twoją mocną stroną, a które słabszą. Dobrą radą dla Ciebie jest również pisanie wypracowań. Jest to niezbędna umiejętność na egzaminie z języka polskiego w miejscu wypowiedzi pisemnej. Szeroki zasób słownictwa może mieć spore znaczenie w otwartych zadaniach, gdzie musisz sam sformułować wypowiedź. W tym celu ćwicz pisanie własnych tekstów. Kiedy uczysz się lub rozwiązujesz zadania do egzaminu ósmoklasisty, staraj się robić jak najwięcej notatek. Taka metoda pozwoli Ci zapamiętać mnóstwo informacji, bo spisując wiadomości utrwalisz wiedzę, która zaowocuje podczas egzaminu.

Nie stresuj się

Łatwo powiedzieć, bo stres w takich sytuacjach pojawia się nieproszony. Im bardziej będziesz skoncentrowany na tym czego się właśnie uczysz, tym większy zakres wiedzy uda Ci się przyswoić. Staraj się znaleźć czas na relaks i odpoczynek. Pomyśl również o tym, aby nie zaniedbywać prawidłowego wysypiania się, dzięki czemu Twój organizm ma szansę na odpowiedni proces regeneracji. Każdy z nas ma jednak inne nastawienie i inaczej zachowuje się w sytuacjach, gdzie pojawia się napięcie. Dlatego uwierz w swoje możliwości i wiedzę, którą solidnie przyswoiłeś. W ten sposób możesz zmniejszyć poziom stresu i skupić się na rozwiązywaniu zadań.

egzamin ósmoklasisty

Przygotowanie do "małej matury" to duże wyzwanie, które musi podjąć każdy ósmoklasista. Wymaga systematyczności, dyscypliny, konsekwencji i samozaparcia, ale to pierwszy poważny sprawdzian na Twojej drodze życia, następne będą już trudniejsze. Zmobilizuj swoje siły, zaopatrz się w potrzebne materiały (książki, arkusze egzaminacyjne, repetytoria). W ten sposób zacznij przygotowania do egzaminu, od którego zależy Twoja przepustka do wymarzonej szkoły średniej.