Jak zmotywować się do nauki nowego języka?

W czasach współczesnych znajomość języka obcego jest nieoceniona. Nic więc dziwnego, że rodzice już od najmłodszych lat inwestują w rozwój dzieci zapisując je na dodatkowe zajęcia czy też posyłając do dwujęzycznej szkoły. Umiejętność posługiwania się językiem obcym otwiera wiele perspektyw i możliwości. Bezsprzecznie przyczynia się do odniesienia wielu sukcesów zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Znajomość języka obcego pomaga w zdobyciu wymarzonego wykształcenia, ułatwia porozumiewanie się w pracy czy podczas zagranicznych podróży.

Niestety wiele osób, szczególnie starszych, nie miało możliwości nauki języka obcego w szkole lub z różnych przyczyn zaniedbało edukację. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest nauka od podstaw. Choć początkowo może wydawać się to nieosiągalne, jest możliwe do zrealizowania. Kluczową rolę odgrywa odpowiednia motywacja. Zatem, jak zmotywować się do nauki? Co zrobić, aby nie tracić zapału? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Zadbaj o pozytywne nastawienie

W nauce kluczową rolę odgrywa odpowiednie nastawienie. Bez niego nasza edukacja może być ciężka i nieefektywna. Dzień warto rozpocząć z uśmiechem na ustach. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie porannej rutyny, podczas której wypiszemy konkretne cele i priorytety na dany dzień. Pamiętajmy, aby były one możliwe do osiągnięcia. Wykonajmy swoje postanowienia z ogromnym zapałem i zaangażowaniem. Z pewnością pomoże nam to w budowaniu pewności siebie. Jeśli przydarzy się nam porażka, nie poddawajmy się ani nie zrażajmy do dalszego kształcenia - w końcu każdy z nas popełnia błędy. Ciągła myśl o tym, że nie jesteś w stanie nauczyć się języka obcego, będzie powodem, dla którego stracisz motywację.

W pozytywnym nastawieniu najważniejsza jest wewnętrzna opinia. Należy codziennie powtarzać sobie, że nauka języka obcego niesie za sobą mnóstwo korzyści, a umiejętność posługiwania się językiem obcym otworzy nam nowe horyzonty. Dobrze jest odnaleźć w sobie chęć do działania i myśleć w kategoriach "dam radę", ponieważ wiara we własne możliwości z pewnością przełoży się na zapał do dalszej edukacji. Brak pozytywnego nastawienia będzie wywoływał niepotrzebny strach i jednocześnie blokował nas przed poszerzaniem wiadomości. Warto wypracować sobie myślenie, które będzie nas wspierać w chwilach zwątpienia. Jeśli mimo wszystko pozytywne nastawienie stanowi dla nas problem, dobrze jest porozmawiać z osobą, która pomyślnie ukończyła kurs nauki języka obcego.

Wyznacz sobie cel

Wyznaczanie sobie celu nauki języka obcego to pierwszy krok ku wzbudzeniu motywacji. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, po co właściwie się go uczymy. Czy umiejętność komunikowania się w innym języku rzeczywiście pomoże nam w zdobyciu lepszego wykształcenia, dobrze płatnej pracy, a może umożliwi swobodne podróżowanie po całym świecie, a tym samym spełnianie swoich marzeń - priorytety mogą być naprawdę różne. Jeśli mamy jasno wyznaczony cel, nauka bez wątpienia będzie dla nas przyjemnością. Ponadto znajdziemy w sobie pokłady nieodkrytej energii i zapału do zdobywania wiedzy. Trzeba również uwzględnić to, ile korzyści niesie za sobą efektywna nauka i jak wpłynie ona na nasze dalsze życie. To właśnie będzie dla nas najlepszym motywatorem.

Staraj się nie używać słowa "muszę". Zdecydowanie lepiej zastąpić je słowem "chcę". Sformułowanie to bardzo optymistycznie nastawia. Pozytywne myślenie idzie w parze z wyznaczaniem sobie celów. Następnie wystarczy je już tylko zamienić w rzeczywistość. Wyznaczanie możliwych do osiągnięcia założeń nie jest tylko zachętą do podjęcia edukacji, ale równie dobrze sprawdzi się już podczas nauki. Warto codziennie wypisywać sobie umiejętności, jakie mamy zamiar nabyć w danym dniu, a następnie dążyć do ich spełnienia. Pamiętajmy, aby nie wyznaczać celów ponad nasze możliwości, gdyż może to skutkować utratą motywacji. Wiedząc, w jakim celu uczymy się języka obcego, możemy z łatwością ukierunkować swoją edukację oraz dobrać odpowiedni materiał.

Opracuj plan nauki

Aby skutecznie zmotywować się do nauki, warto opracować plan działania. Bardzo istotną kwestią jest określenie ilości czasu, jaki dziennie jesteśmy w stanie poświęcić na naukę. W zależności od indywidualnych preferencji mogą być to krótkie, aczkolwiek częste, powtórki materiału lub, jeśli zaczynamy od podstaw, godzinne lekcje. W trakcie nauki organizujmy sobie przerwy. Bardzo istotne jest, aby nie zakładać czegoś, co jest trudne do osiągnięcia. Jeśli masz problem ze znalezieniem czasu w ciągu dnia - podziel naukę. Na początek wystarczy 15 czy 20 minut z książką w dłoni. Ważną rolę odgrywa dobra organizacja.

Kolejnym krokiem jest wybór drogi edukacji. Bez wątpienia popularne są szkoły językowe, jednak w obecnych czasach nie każdy ma możliwość skorzystania z takich usług. W takiej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem jest samodzielna nauka języka obcego. Z pomocą wartościowych materiałów naukowych i z odpowiednią motywacją jest to cel możliwy do zrealizowania. Pamiętaj, że strategia nauki w każdym przypadku powinna być dobrze przemyślana. Na tym etapie wielu chętnych zwyczajnie się denerwuje, tracąc zapał do działania. Najważniejsze jest odnalezienie złotego środka, aby z góry nie zakładać celów niemożliwych do osiągnięcia, ale też nie wymagać od siebie "za mało".

nauka języka obcego

Wybieraj wartościowe materiały

Wybór wartościowych materiałów niewątpliwie stanowi podstawę w nauce języka obcego. Uczniowie powinni zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż pomoce naukowe w głównej mierze przekładają się na efektywną edukację. Ważne, aby były one dopasowane do poziomu zaawansowania ucznia. Ponadto powinny zawierać niezbędne informacje i zagadnienia, które umożliwią nabywanie i rozwijanie umiejętności. Dobrze jest wybierać materiały adekwatne do wieku uczącej się osoby. Wówczas poruszane tematy będą ciekawe i interesujące, co zdecydowanie umili edukację.

W przypadku, gdy zdecydujemy się zapisać na kurs języka angielskiego, materiały naukowe są dobierane przez nauczyciela. To w jego kompetencjach leży dobór ciekawych, sprzyjających edukacji książek. Natomiast gdy zdecydujesz się uczyć samodzielnie, materiały musisz zapewnić sobie we własnym zakresie. Nade wszystko uwagę powinniśmy zwrócić na jakość pomocy naukowych. Bardzo często zdarza się, że zawierają one błędy lub są po prostu nieciekawe, przez co nasza nauka może być nieco utrudniona. Wskazane jest zasięgnąć opinii i wybrać materiały, które są ciekawe, a jednocześnie umożliwiają skuteczną naukę.

Jeśli wybraliśmy samodzielną naukę angielskiego, dobrym rozwiązaniem są samouczki i kursy z języka angielskiego. Materiały powinniśmy wybierać w zależności od poziomu zaawansowania. Samouczki i kursy wyróżniają się odmienną techniką nauczania, dzięki czemu każdy uczeń będzie mógł wybrać coś dostosowanego do swoich potrzeb, oczekiwań i możliwości. Co więcej, metoda ta jest doskonałą alternatywą dla zajęć w szkole językowej, które w obecnych czasach mogą być nieco utrudnione. W szlifowaniu umiejętności językowych z pewnością sprawdzą się lektury w języku angielskim. Czytanie nie tylko wzbogaca język, ale również pomaga obyć się z gramatyką. Bogaty asortyment lektur w języku obcym sprawia, że zarówno dzieci, jak i młodzież czy dorośli znajdą coś dla siebie.

Systematycznie sprawdzaj swoje postępy

Zauważalne postępy w nauce to bez wątpienia najlepszy motywator i zachęta do poszerzania swoich wiadomości. Najlepszym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności będzie samodzielne korzystanie z podręcznika. Starajmy się wykonywać zadania bez wspomagania się dodatkowymi pomocami naukowymi, a po przerobieniu każdego z rozdziałów sprawdźmy poprawne odpowiedzi. Jeśli przydarzą się nam drobne błędy, pamiętajmy o tym, aby się nie zniechęcać i nie poddawać. Powinniśmy także przeprowadzić test lub sprawdzian, który zobrazuje nasze postępy w kształceniu. Należy nadmienić, że istnieje także wiele aplikacji do nauki języka obcego, dzięki którym możemy sprawdzić swoje możliwości.

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym sprawdzianem naszej wiedzy będzie rozmowa z osobą z zagranicy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem jest udzielanie się na obcojęzycznych forach internetowych, blogach czy czatach. W takich sytuacjach mimo wszystko trzeba pokonać stres i przełamać się podczas wymiany zdań z obcokrajowcem. Dobrze jest ćwiczyć język na wiele sposobów, bowiem sprzyja to utrwalaniu wiedzy. Gdy po jej zweryfikowaniu zauważymy postępy, powinniśmy sięgnąć po nieco trudniejsze materiały naukowe i w dalszym ciągu rozwijać znajomość języka obcego.

Łącz różne techniki nauki

Skutecznym sposobem na to, aby nie tracić motywacji, jest łączenie różnych technik nauki. Szybka nauka języków jest możliwa, gdy wprowadzimy do swojej codzienności kilka istotnych nawyków. Jednym z nich jest oglądanie seriali i filmów w języku obcym. To nie tylko przyjemne, ale też pozwoli nam osłuchać się z danym językiem, jego akcentem oraz wychwycić wiele przydatnych zwrotów, których nie poznamy w podręcznikach.

Dla początkujących zalecany jest wybór filmów z napisami. Z czasem, gdy zrobisz już znaczące postępy w nauce, będziesz mógł śmiało z nich zrezygnować. Dobrym rozwiązaniem jest także słuchanie piosenek w języku obcym. Zwróć uwagę na tekst utworu i postaraj się go zrozumieć. Na początek mogą być to pojedyncze słowa. Wbrew pozorom to również jedna z najbardziej skutecznych form szybkiej nauki. Łącząc przyjemne z pożytecznym, szybko przyswoimy wiedzę.

Tak, jak zostało już wspomniane, równie ważna jest rozmowa w języku obcym. Niestety dla wielu osób rozmowa z obcokrajowcem stanowi barierę, którą ciężko przełamać. Mimo wszystko powinniśmy starać się nawiązywać kontakt, ponieważ jest to świetny sposób na naukę i utrwalenie słownictwa. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie w telefonie aplikacji służącej do nauki języka obcego. Dzięki temu możesz z łatwością uczyć się poza domem.

nauka

Kluczem do sukcesu jest wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego celu. Jak zatem to osiągnąć? Najważniejszym czynnikiem jest niewątpliwie wyznaczanie sobie celów na miarę własnych możliwości. Na początku nie mogą być one zbyt ambitne, ponieważ gdy nie podołamy zadaniu, zwyczajnie stracimy wiarę w siebie, a tym samym motywację do dalszego działania. Wyznaczanie realnych priorytetów i ich sukcesywne spełnianie z pewnością pomoże nam wytrwać w postanowieniu.

Bardzo ważne jest odnalezienie przyjemnego sposobu na naukę. W momencie gdy edukacja nie będzie dla nas uciążliwym obowiązkiem, który za wszelką cenę trzeba wypełnić, łatwiej będzie nam trzymać się własnej strategii. Zamiast szukać kolejnych wymówek, lepiej zastąpić je rzeczywistymi efektami. W żadnym wypadku nie porównuj się do innych, ponieważ przez takie nastawienie bardzo szybko się zniechęcisz. Ucz się systematycznie. Pamiętaj, że to nic złego, gdy potrzebujesz więcej czasu do nauki niż inni. Skup się na własnych priorytetach, doceniaj każdą umiejętność, jaką w ostatnim czasie nabyłeś/nabyłaś, gdyż przybliża Cię ona do sukcesu.

Podsumowanie

Język obcy umożliwia porozumiewanie się z ludźmi z całego świata. Dzięki umiejętności swobodnego komunikowania się w języku obcym możesz spełnić swoje marzenia. Dla niektórych będą to studia, zaś dla innych zdobycie upragnionych kwalifikacji i lepszej pracy. Opłaca się uczyć języków obcych, jednak bez odpowiedniej motywacji jest to przedsięwzięcie trudne do zrealizowania.

Zatem jak zmotywować się do nauki? Najistotniejsze jest pozytywne nastawienie. Dobrze jest uwierzyć w swoje możliwości i budować pewność siebie. Kolejny krok to wyznaczanie priorytetów w drodze edukacji. Przyda się również dobrze obmyślana strategia nauki. Zastanów się, jaką ilość czasu jesteś w stanie poświęcić na edukację i ściśle trzymaj się planu, aby nie stracić wewnętrznej motywacji. Regularnie sprawdzaj swój postęp w nauce.

Zauważalne sukcesy bez wątpienia przekładają się na chęci do dalszej nauki. Aby szybko się nie nudzić, dobrze jest łączyć różne techniki nauki. Nie musisz korzystać jedynie z książek czy samouczków, ale również ucz się poprzez oglądanie filmów i seriali czy słuchanie piosenek. Dzięki odpowiedniej motywacji na pewno ruszysz z miejsca, a komunikowanie się w języku obcym nie będzie już tylko odległym marzeniem!