Jeszcze trochę i zwariuję ucząc się tych ”frejzali” !

Sam tytuł już przyprawia o mdłości i gęsią skórkę, nieprawdaż? Nic dziwnego. Chyba nie znam nikogo, kto uwielbiałby „frejzale”. Ot to taka mroczna prawda o tych czasownikach. No cóż, nie zaczęłam raczej optymistycznie tego artykułu, ale nie ma co się martwić na zapas. Da się je ogarnąć tylko trzeba znaleźć na nie w miarę sprytny sposób.

 

Zacznijmy od tego „Co to są w ogóle Phrasal Verbs?”.

Otóż Phrasal Verbs to są tzw. czasowniki frazowe składające się z dwóch lub trzech wyrazów. Pierwszym z nich jest prosty czasownik np. look, give, take, a drugi (a nawet i trzeci) to przyimek np. on, with, at lub przysłówek np. along, across, about. Taka złożona budowa powoduje, że ten łatwy czasownik może przybrać również zupełnie inne znaczenie, którego trudno z reguły nam się domyślić, bo nijak się nam kojarzy.

Weźmy pod lupę czasownik „look down”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „spojrzeć w dół”, np.

If you have fear of heights, don’t look down. [Jeśli boisz się wysokości, nie patrz w dół].

Prosta sprawa, prawda? Ale to nie jedyne jego znaczenie. „Look down” również oznacza „być przygnębionym, smutnym, zdołowanym”, np. You look down. Are you OK? [Wyglądasz na przygnębionego. Wszystko w porządku?]

I to właśnie pierwsza mroczna strona „frejzali”. Milion innych znaczeń jednego „frejzala”. A druga? To taka, że są strasznie do siebie podobne.

“I jak tu żyć?” zapytasz. Otóż jest kilka sposobów, aby te potworki opanować i włączyć je do swojego językowego życia. Ale zanim przejdę do sposobów to zapamiętaj najważniejszą zasadę:

UCZ SIĘ PO KILKA „FREJZALI” !

Lista Phrasal Verbs jest nieskończenie długa. Ucząc się kilkadziesiąt na raz, będziesz mieć nieustające poczucie, że ich ilość do zapamiętania Cię przytłacza. Także ucz się po kilka, np. 5-10 „frejzali”. Ustal w jakim czasie jesteś w stanie się ich nauczyć. Mierząc siły na zamiary weź pod uwagę wszystkie czynniki: pracę, szkołę, czas wolny i inne obowiązki. Jeśli dobrze nie rozłożysz swoich sił, to znowu polegniesz. Lepiej mniej a efektywniej !

No to przechodzimy do sposobów.


Sposób #1 ZACZNIJ UCZYĆ SIĘ OD NAJCZĘŚCIEJ UŻYWANYCH „FREJZALI”

Co to oznacza „najczęściej używanych”? Oczywiście jak wstukasz w wujka Google frazę „lista najczęściej używanych Phrasal Verbs”, to przeglądarka zasypie Cię wynikami list, które wcale nie są identyczne. Co tu mam na myśli? A mianowicie to, że raz będzie to lista 20 „frejzali”, inna strona będzie podawała 100 najpopularniejszych, a jeszcze kolejna 50. Wygląda na to, że pojęcie „najczęściej używane” jest bardzo względnym określeniem.

Jak w takim razie znaleźć te najczęściej używane? Wszystko zależy po prostu od Ciebie. Co dla Ciebie oznacza „najczęściej używane”. Dla jednej osoby, będą to „frejzale” związane z podstawowymi czynnościami wykonywanymi w ciągu dnia. A dla drugiej osoby okaże się, że są to „frejzale” związane stricte z podróżowaniem, hotelami, transportem. A jeszcze trzecia osoba będzie potrzebowała „frejzali” związanych z jedzeniem, bo pracuje w branży gastronomicznej. I tak dalej. 

Pokażę Ci na przykładzie jak stworzyć taką „spersonalizowaną listę najczęściej używanych Phrasal Verbs”.

Krok pierwszy – zastanów się jakie Phrasal Verbs są Ci potrzebne. Wypisz je polsku i sprawdź w słowniku ich angielskie odpowiedniki. Jeśli jest to dla Ciebie za trudne, wykorzystaj do tego gotową listę, którą otrzymasz ode mnie zapisując się do Newslettera. Link do zapisu znajdziesz pod artykułem.

Krok drugi – podziel na mniejsze „porcje” swoją listę wybranych Phrasal Verbs i zaplanuj jak długo będziesz się ich uczyć (tydzień, dwa tygodnie, a może miesiąc). Pamiętaj mierz siły na zamiary.

Krok trzeci – nazywaj „frejzalem” (na głos, szeptem, w myślach) wykonywaną przez siebie czynność. Dla przykładu pokażę Ci ile Phrasal Verbs jesteś w stanie nauczyć się na zwykłych czynnościach dnia codziennego:  

Codziennie zdejmujesz piżamę, prawda? [take off].

Codziennie się ubierasz, prawda? [put on].

Codziennie wsiadasz do samochodu [get in] i wysiadasz z niego [get out].

Czasami zapewne kupujesz sobie coś na wynos? [take away].

A czasami w pośpiechu zjadasz posiłek [bolt down].

I voila ! Mamy 6 „frejzali” do opanowania.

Krok czwarty – Jak je opanujesz to czas na kolejny etap. Układaj z nimi pełne zdania, np. Now I’m taking off my coat. [Teraz zdejmuję płaszcz].

Jak stwierdzisz, że masz już je w małym palcu, wypisz kolejne 5 i ćwicz w ten sam sposób.

 

Sposób #2 UCZ SIĘ „FREJZALI” TEMATYCZNIE

Bardzo częstym błędem popełnianym podczas nauki Phrasal Verbs jest uczenie się ich alfabetycznie. Nie mam bladego pojęcia dlaczego tak się przyjęło? Dlaczego ćwiczenia w danym „unicie” w podręczniku skupiają się na przykład na Phrasal Verbs tylko z „get”? Przecież nie od dziś wiadomo, że są one bardzo trudne do nauczenia się, że są bardzo podobne do siebie, a ich znaczenia nijak kojarzą się osobom uczącym się. Dlatego zachęcam do uczenia się Phrasal Verbs najpierw tematycznie, a dopiero później do alfabetycznych powtórek.

Jak się do tego zabrać?

Stwórz w zeszycie własną listę tematyczną, grupując „frejzale” na kategorie np. everyday activities, transport, holidays, food, work, leisure time, itd.

Wybierz jedną najbardziej Ci potrzebną i tylko na niej się skup pamiętając o głównej zasadzie: kilka „frejzali”, a nie cała grupa na raz!

 

Sposób #3 UCZ SIĘ „FREJZALI” W REALU

Nie ma lepszego sposobu na naukę języka obcego, jak przećwiczenie opanowanej porcji materiału na żywo. Niestety wiąże się to często z wyjściem z tzw. strefy komfortu, co może okazać się nie lada wyzwaniem dla osób nieśmiałych lub takich, które o ile dobrze czytają i/lub piszą w języku obcym, to mają problem z zastosowaniem języka w mówieniu. Ale do odważnych świat należy! Skoro poświęcasz swój cenny czas na naukę, skoro inwestujesz w kurs, to chyba warto zrobić kolejny krok?!

Jak uczyć się frejzali w realu? Na początek musisz opanować kilka z nich. Patrz punkty powyżej. Jak je opanujesz w domowym zaciszu, to pora na kolejny challenge.

Krok 1 – pomyśl w jakich sytuacjach możesz wykorzystać nauczone przez siebie Phrasal Verbs.

Krok 2 – wybierz jedną sytuację. Ułóż zdanie do tej sytuacji i staraj się kilka razy w określonym czasie (np. przez tydzień) wykorzystać je. Dla przykładu. Wiesz, że w tym tygodniu nie będziesz pracować w biurze tylko wychodzić z kompem do kawiarni. Możesz świetnie wykorzystać tą sytuację np. poproś siedzącą obok osobę o zerknięcie na Twój komputer kiedy pójdziesz zamówić sobie kawę zadając jej pytanie  „Could you look after my laptop when I go to buy coffee?”

 

Sposób #4 WYŁAPUJ „FREJZALE” I UCZ SIĘ CAŁYCH ZDAŃ, W KTÓRYCH ONE WYSTĘPUJĄ

O co dokładnie chodzi? Już tłumaczę. „Frejzale” są bardzo charakterystyczne dla języka mniej oficjalnego, potocznego (raczej unika się ich w języku urzędowym, formalnym) a to oznacza, że mnóstwo ich usłyszysz w filmach, serialach, podcastach. Tak więc oglądaj, słuchaj i wyłapuj całe zdania, w których one występują. Super pomysłem jest spisywanie całych zdań w zeszycie i uczenie się ich na pamięć. Jest to rewelacyjny sposób na uczenie się nie tylko „frejzali”, ale żywego języka. Takim jakim mówią Native Speakerzy.

 

Sposób #5 UKŁADAJ HOSTORYJKI LUB… KORZYSTAJ Z GOTOWYCH

Jeśli masz wyobraźnię nie ma nic lepszego jak opowiadanie sobie historyjek. Opanowałeś kilka „frejzali”? To teraz puść wodze fantazji i stwórz krótką historyjkę z ich wykorzystaniem. Pewnie sobie teraz myślisz „Kurde, to nie dla mnie. Ja?!? Historyjki i to jeszcze z frejzalami! Never!” Jeśli tak, to mam dla Ciebie alternatywę. Polecam Ci książkę, z której sama korzystałam jeszcze za czasów studenckich, „Good Turn of Phrase: Phrasal Verbs and Prepositions, wydawnictwo Express Publishing (link: https://bookland.com.pl/a-good-turn-of-phrase-phrasal-verbs-prepositions-student-s-book )

Moim zdaniem jest to rewelacyjna książka, która w ciekawy sposób uczy „frejzali”. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych ćwiczeń m.in. komiksy-historyjki! A co najważniejsze większość (zdecydowana większość) ćwiczeń opiera się na NIEALFABETYCZNEJ nauce „frejzali” ! A to jest jej ogromna zaleta, o czym już pisałam w Sposobie #2 powyżej.

No to teraz nic Ci nie pozostaje jak wybrać najlepszy sposób dla siebie i ruszyć na ring z tymi „frejzalami” ! A listę z Phrasal Verbs wyślę do Ciebie 18 lutego po zapisanu się do Newslettera. O tutaj:

 

Blog: http://kobiecyangielski.pl
Facebook (FanPage): https://www.facebook.com/kobiecyangielski/
Facebook (Grupa zamknięta): https://www.facebook.com/groups/235935186980024/
Instagram: @kobiecyangielski Jola Czauderna