Książki do samodzielnej nauki języka angielskiego

Każdy, kto pragnie nauczyć się języka angielskiego, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zamierza to zrobić - czy do pełnej mobilizacji potrzebuje na wyłączność nauczyciela prowadzącego go przez świat słówek, gramatyki i zasad wymowy? Czy może woli uczyć się w grupie? A może jednak samodzielnie, własnymi siłami osiągnąć umiejętność porozumiewania się w języku angielskim?

Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady i to od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz. Dziś jednak opowiemy o tym, z jakich książek i podręczników warto korzystać w trakcie samodzielnej nauki języka angielskiego. Ich wybór będzie jednym z najważniejszych czynników, które pozwolą Ci osiągnąć sukces. Zapraszamy do lektury!

Czy naprawdę potrzebuję książek do angielskiego?

Naprawdę, potrzebujesz. Oczywiście jednym z najlepszych sposobów nauki języka angielskiego (i każdego innego języka) jest stale przebywać wśród native-speakerów i rozmawiać z nimi wyłącznie po angielsku. Zakładamy jednak, że ten sposób nie jest dostępny dla każdego. Więc tak, z całą pewnością będziesz potrzebował książki do angielskiego.

Dobry podręcznik będzie dla Ciebie przede wszystkim przewodnikiem. Nie tylko po czasach, odmianach i wyrażeniach, ale też przewodnikiem po ogólnie pojmowanym trybie nauki. Umiejętność porozumiewania się w języku angielskim obejmuje nie tylko znajomość słówek i gramatyki, ale także pisania, czytania, słuchania i mówienia. Z podręcznikiem będziesz mógł rozwijać wszystkie te kompetencje harmonijnie - tak, jak należy. Cóż bowiem z tego, że poznasz mnóstwo słów i będziesz znał zasady stosowania czasów, skoro nie będziesz mógł zrozumieć skierowanej do Ciebie wypowiedzi i sam pozostaniesz niezrozumiały? 

Skupianie się wyłącznie na jednym aspekcie nauki angielskiego nie przyniesie Ci spodziewanych efektów, a więc szybko poczujesz rozczarowanie i frustrację. Przecież ciężko pracujesz! To jeden z kilku błędów, których warto unikać. Sprawdź także: 6 najczęściej popełnianych błędów przy samodzielnej nauce angielskiego

Samodzielna nauka angielskiego - książki, które pomogą Ci osiągnąć sukces!

Wiesz już, że samodzielna nauka angielskiego w domu to ambitne przedsięwzięcie, a jedną z podstaw osiągnięcia sukcesu będzie dobry podręcznik. Teraz zaprezentujemy Ci kilka pozycji, które naszym zdaniem z przynajmniej kilku względów warte są uwagi:

 • zostały napisane przez praktyków z doświadczeniem w nauczaniu angielskiego;
 • są przejrzyście napisane i przyjemne w użytkowaniu;
 • zawierają kompletny program nauczania na danym poziomie i pozwalają harmonijnie kształtować wszystkie kompetencje językowe.

Zaczynajmy więc, oto nasi faworyci.

“Focus 2nd Edition. Student’s Book” + kod 

Oto książka, dzięki której nauka będzie nie tylko efektywna, ale też bardzo przyjemna. Program został rozpisany tak, abyś mógł jak najszybciej zacząć porozumiewać się po angielsku. Będziesz zaskoczony, jak szybko rozpoczniesz budowanie pełnych zdań i rozumienie tekstów czytanych oraz mówionych! Co znajduje się w podręczniku? Między innymi:

 • listy słów w postaci audio,
 • gramatyka i środki językowe - wyszczególnione w osobnej sekcji i omówione w języku polskim,
 • zadania na słuchanie - nawet 20 w każdej sekcji,
 • wypowiedzi pisemne,
 • notki kulturowe.

Wraz z podręcznikiem tradycyjnym, otrzymasz kod do podręcznika interaktywnego, który pozwoli Ci robić to, co najważniejsze w nauce języka angielskiego - ćwiczyć. Całość warto oczywiście uzupełnić o zeszyt ćwiczeń.

Focus Second Edition 1. Student’s Book + kod (Digital Resources + Interactive eBook)

“High Note 1. Student’s Book” + kod 

Świetny, pięknie wydany podręcznik, w którym znajdziesz dosłownie wszystko, czego potrzebujesz, aby nauczyć się języka angielskiego do poziomu A2+. Oto co oferuje:

 • gramatyka - przejrzyste wyjaśnienia w języku polskim oraz praktyczne ćwiczenia na każdym etapie,
 • słownictwo w formie list dla każdego rozdziału,
 • środki językowe i ćwiczenia z ich stosowania podane na końcu podręcznika,
 • ciekawe lekcje kulturowe,
 • podział materiału, który dostosować możesz do własnych potrzeb i możliwości.

Kupując ten podręcznik, otrzymujesz również kod do podręcznika interaktywnego, który jest prawdziwą skarbnicą ćwiczeń online - dzięki nim nauczysz się mówić, pisać, słuchać i oczywiście prawidłowo stosować zasady gramatyki. A to wszystko w ciekawej formie. 

Do tego podręcznika możesz dokupić również zeszyt ćwiczeń. Czy warto? Oczywiście! Sposoby na naukę angielskiego są bardzo różnorodne, ale wszystkie opierają się na wielokrotnym powtarzaniu zdobytych wcześniej umiejętności. 

High Note 1. Student’s Book + kod (Digital Resources + Interactive eBook)

“Vision 1. Student’s Book”

Bardzo nowoczesny podręcznik, który pozwoli Ci opanować wszystkie sprawności językowe - gramatykę, słownictwo, wymowę czy pisownię. Dużą zaletą tej publikacji jest fakt, iż przygotuje Cię ona do codziennych sytuacji, w których będziesz musiał opisać zjawiska czy przedmioty i prowadzić swobodną rozmowę w języku angielskim. 

W podręczniku tym znajdziesz zadania Mediation, które pozwolą Ci opanować sztukę przetwarzania wypowiedzi, oraz specjalnie opracowane lekcje słownictwa. Dzięki temu nauczysz się mówić szybciej, niż Ci się to wydaje możliwe!

Vision 1. Student's Book

“Speakout”

To cała seria podręczników przeznaczonych dla uczniów i nauczycieli języka angielskiego. Została zaprojektowana tak, aby każdy uczeń mógł jak najszybciej nauczyć się płynnie i swobodnie porozumiewać w języku angielskim. Zawiera nie tylko przejrzyste objaśnienia wszelkich istotnych na danym poziomie zagadnień, ale także bogate i praktyczne zestawy ćwiczeń na każdy poziom nauki. 

Do każdego podręcznika serii “Speakout Flexi” dołączone zostały podręcznik cyfrowy na płycie CD oraz zeszyt ćwiczeń w formie audio.

Speakout 2ND Edition. Starter. Students' Book + Active Book + DVD-ROM

“Business Partner B2” podręcznik + Digital Resources

Podręcznik do nauki biznesowego angielskiego na poziomie zaawansowania B2. Przeznaczony jest dla osób poruszających się w szeroko pojętym świecie biznesu, dla których sprawna komunikacja z osobami anglojęzycznymi jest sprawą kluczową.

Podręcznik powstał przy współpracy z najlepszymi światowymi agencjami informacyjnymi i prasowymi - BBC, Financial Times czy ITN. Dzięki temu nauczysz się nowoczesnego i aktualnego biznesowego angielskiego stosowanego w praktyce.

Publikacja składa się z podręcznika w wersji papierowej oraz podręcznika cyfrowego, który zawiera szereg materiałów audio i wideo oraz daje dostęp do różnych narzędzi ułatwiających i usprawniających proces uczenia się i zapamiętywania informacji - są to np. zakreślacz, możliwość tworzenia zakładek czy notatek.   

Business Partner B2. Podręcznik + Digital Resources

Podsumowanie

Dobry podręcznik do nauki angielskiego to taki, dzięki któremu szybko i efektywnie opanujesz podstawy języka. Pamiętaj jednak, aby uczyć się sumiennie i regularnie - tylko wtedy masz szansę mówić coraz lepiej i lepiej.