Książki po angielsku dla dzieci - 8 książek, które rozwiną ich zdolności językowe

Obecnie jedną z najważniejszych umiejętności, jaką powinien posiąść człowiek, jest biegłe posługiwanie się językami obcymi. Stanowią one klucz do wielkiego świata - umożliwiają podróże, poznawanie obcych kultur, pomagają w rozpoczęciu studiów na prestiżowych zagranicznych uczelniach czy kariery zawodowej w globalnych korporacjach. Jednym z najczęściej używanych języków na Ziemi jest angielski - włada nim prawie miliard osób. Jest to jeden z wielu powodów, dla których powinniśmy rozpocząć naukę języka Szekspira. A w jakim wieku najefektywniej przyswajamy wiedzę?

Dzięki osiągnięciom nowoczesnej neurologii wiemy, że najłatwiej zdobywanie nowych kompetencji przychodzi dzieciom - maluchy dorastające w rodzinach dwujęzycznych, w naturalny sposób porozumiewają się w obydwu językach.

Niestety, nie wszystkie dzieci mają taką możliwość. Rodzice mogą natomiast efektywnie wspierać rozwój swoich pociech, poprzez różnorodne zabawy językowe, wspólne śpiewnie i oczywiście - czytanie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiecie się z niego, jakie książki do nauki języka angielskiego warto wybrać dla dzieci, aby wspomóc ich rozwój i ułatwić naukę obcych słówek.

Dlaczego warto zacząć naukę języka angielskiego już od najmłodszych lat?

Każdy maluch przychodzi na świat z naturalnymi predyspozycjami do nauki języka. Przy czym nie musi to być wcale język ojczysty - maluch nauczy się takiego języka, jaki będzie mu towarzyszył na co dzień. Nie bez powodu mówi się więc, że dzieci są chłonne jak gąbka - one rzeczywiście wręcz pożerają wiedzę, nowe umiejętności i słowa. I ten właśnie fenomen warto wykorzystać w nauce języka angielskiego, gdyż dziecko w wieku szkolnym będzie miało nieco mniej nauki, a jako dorosły człowiek - w życiu zawodowym - z łatwością odnajdzie się w międzynarodowym środowisku.

Jeszcze jeden fakt zasługuje na naszą uwagę - nauka języków obcych pozytywnie wpływa na rozwój kompetencji poznawczych. Maluchy dwujęzyczne okazują się być bardziej kreatywne, lepiej planują swoje działania i nie mają problemów ze skupieniem uwagi na wykonywanych czynnościach. Ich umysły rozwijają się bardziej harmonijnie i wszechstronnie. To dlatego, że nauka języków obcych angażuje obydwie półkule mózgowe, a więc ma wpływ na całościowy rozwój intelektualny młodego człowieka.

Badania, przeprowadzone na Uniwersytecie w Lund, jasno dowiodły, że nauka języka obcego powoduje zwiększenie objętości hipokampa, pofałdowanie kory mózgowej oraz rozwój części kory mózgowej odpowiedzialnej za umiejętności motoryczne. Może więc przyspieszyć zdobywanie umiejętności takich jak raczkowanie, wiązanie sznurówek, rysowanie i manipulowanie małymi przedmiotami. Jasnym więc staje się dla nas fakt, że nauka języka angielskiego jest szansą, której nie wolno zmarnować.

nauka języka obcego od najmłodszych lat

Jak uczyć dziecko języka angielskiego?

To oczywiście zależy od wieku dziecka. Noworodkom i niemowlętom warto przede wszystkim śpiewać po angielsku, nazywać ich ulubione przedmioty, używając zwrotów w języku angielskim i oczywiście czytać. Wspólne czytanie wprowadza dodatkowo poczucie bezpieczeństwa i bliskości z rodzicem, bez którego żadna nauka nie będzie efektywna. Dziecko, aby się uczyć, potrzebuje skrócenia dystansu i miłości. Jest wówczas zrelaksowane i otwarte na nowe doświadczenia. Dlatego też, wspólne czytanie powinno stać się codziennym rytuałem, od którego nie ma odstępstw.

W przypadku kilkuletniego malucha nadal śpiewamy i czytamy - oczywiście razem, nie poprzez pozostawienie dziecka sam na sam z audiobookiem czy włączonym telewizorem. Z kolei przedszkolakowi warto dopasować czas zgłębiania wiedzy do jego trybu życia - senne, głodne lub zmęczone dziecko niczego się nie nauczy. “Lekcje” powinny być krótkie, bowiem kilkulatki szybko się męczą i nudzą. Do nauki warto wykorzystać każdą okazję - wspólny spacer, zakupy, wizytę w ZOO czy wakacje w gospodarstwie agroturystycznym. Spójrz na świat oczami dziecka, a dostrzeżesz wiele wspaniałych okazji do poznania nowych słów i wyrażeń.

A jednak to książki po angielsku dla dzieci są jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do nauki języka obcego. Jeśli uda nam się wybrać pozycję dopasowaną do wieku i zainteresowań malucha, nauka stanie się dla niego czystą przyjemnością, której każdego dnia będzie się domagał z całym swoim dziecięcym entuzjazmem. Ale jak wybrać dla malucha ciekawą i rozwijającą książeczkę? Na szczęście ilość tytułów jest ogromna.

Książki po angielsku dla dzieci - Księgarnia Bookland

Seria książeczek Peppa Pig

Świnka Peppa, w ostatnim czasie, stała się ulubienicą dzieci na całym świecie. I nie ma w tym nic dziwnego - opowiada bowiem o świecie i zachodzących w nim zjawiskach z perspektywy dziecka i prostym, zrozumiałym dla maluchów językiem. Pokazuje dzieciom radosny, przyjazny świat, nie pozbawiony jednak wspaniałych przygód i małych codziennych rozterek. Książeczki z tej serii zostały opracowane w taki sposób, aby wspierać rozwój zdolności poznawczych dziecka, równocześnie absorbując jego uwagę zabawnymi historyjkami i barwnymi postaciami.

Prezentowana książeczka będzie idealną pozycją dla przedszkolaka. Zawiera proste, lecz różnorodne słowa i zwroty, które młody człowiek szybko zrozumie i opanuje. To jednak nie tylko słowa, ale również podstawy gramatyki sprawiają, że “Peppa Pig” nie jest wyłącznie książeczką do posłuchania i obejrzenia, ale również prawdziwą, pełnowartościową pomocą dydaktyczną.

peppa pig

“Dinosaur. Roar!” - H.&P. Stickland

Prezentujemy Państwu jedną z najsłynniejszych pozycji anglojęzycznej literatury dziecięcej, która zasłużyła sobie już na miano klasyka. “Dinosaur. Roar!” zwróci uwagę młodych czytelników przepięknymi ilustracjami dinozaurów i prehistorycznego świata, które w humorystyczny sposób zaznajomią czytelników ze zwrotami opisującymi przeciwieństwa. Mamy tu więc dinozaury małe i duże, grube i chude, szybkie i powolne, miłe i marudne.

Dużą zaletą tekstu zawartego w książce, jest rytmiczna treść która, podobnie jak śpiewanie piosenek, pozwala dzieciom skupić uwagę na dłużej i lepiej zapamiętać oraz zrozumieć czytany tekst. Do książki dodany został plakat przedstawiający wszystkie opisane w niej dinozaury. To świetna pozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Dinosaur. roar!

Czytaj z Albikiem

Czytaj z Albikiem to fantastyczny sposób na naukę angielskiego od podstaw nie tylko dla dzieci, ale również i dorosłych. Pozwala ona poszerzyć słownictwo, a dzięki dialogom, można nauczyć się poprawnej wymowy i konstruowania prostych zdań. Do stworzenia książki została użyta technologia, pozwalająca na korzystanie z niej maluchom w wieku przedszkolnym, które nie potrafią jeszcze czytać. Dzięki niej, mogą w formie zabawy nauczyć się rozpoznawania poszczególnych liter, cyfr, kolorów czy kształtów. Dodatkowo, książka zawiera kompletne polskie tłumaczenie. Interaktywny podręcznik z pewnością pomoże dzieciom w efektywnej nauce języka angielskiego!

książka Czytaj z Albikiem

“Angielski dla dzieci. Zdanie po zdaniu”

To świetna propozycja dla rodziców, którzy pragną aby ich dzieci szybko nauczyły się porozumiewać w języku angielskim. Bohaterami książeczki są Cheerfy i Grumpy - zabawne i pełne pomysłów dzieciaki, które sprawiają, że nauka nowych słówek, zwrotów i wyrażeń sprawi Twojemu dziecku niekłamaną przyjemność.

Mali bohaterowie poprowadzą dziecko przez swój pełen przygód i marzeń świat, niejako mimochodem zapoznając je z podstawami gramatyki języka angielskiego. Książka "Angielski dla dzieci. Zdanie po zdaniu" jest bogato ilustrowana, zapewniając nie tylko korzyści edukacyjne, ale również rozrywkowe.

Angielski dla dzieci. Zdanie po zdaniu

“The Gruffalo” - J.Donaldson & A.Scheffler

Kolejna książka,uchodząca za klasyk światowej literatury dziecięcej. “Gruffalo” opowiada historię małej myszki, która wybrała się na samodzielną wyprawę do wielkiego, ciemnego lasu. Spotkała w nim wiele zwierząt takich jak sowa, wąż czy lis i tylko dzięki własnemu sprytowi i przebiegłości nie stała się ich posiłkiem.

Opowiedziana pięknym językiem historia jest nie tylko pouczająca, ale również zabawna i zaskakująca. Wyraziste postaci rzeczywiście wprowadzają pewien element napięcia i niepokoju, ale ostatecznie dobro zwycięża. Na uwagę zasługują również znajdujące się w książce ilustracje zwierząt leśnych i tajemniczego, mieszkającego w nieprzebytym gąszczu, Grufołaka.

gruffalo

Seria “Diary of Wimpy Kid” - Jeff Kinney

Doskonale znana w Polsce seria “Dziennik cwaniaczka” w oryginalnej, angielskiej wersji językowej będzie stanowiła nie lada gratkę dla wszystkich rozrabiaków w wieku szkolnym. W formie dziennika opowiada o przygodach zwariowanego gimnazjalisty Grega, dorastającego chłopaka, który opisuje swoje codzienne zmagania z życiem. Greg przedstawia nam również swoją rodzinę oraz przyjaciół i wrogów.

Ta pełna inteligentnego humoru, seria pamiętników pozwoli młodemu człowiekowi opanować słowa i zwroty w języku angielskim na poziomie średniozaawansowanym. Barwne opisy postaci i ich przygód wzbogacą jego słownictwo i ułatwią płynne porozumiewanie się w różnorodnych sytuacjach w szkole, domu i w czasie kontaktów z rówieśnikami.

Wimpy kid

Angielski dla dzieci - ilustrowany słownik obrazkowy

Słownik obrazkowy wydawnictwa EDGARD dla dzieci to doskonały pomysł na naukę języka poprzez wciągającą zabawę. Umożliwi on odkrywanie świata i pasjonującą rozrywkę oraz jednoczesną naukę słownictwa. Dzięki kolorowym i zabawnym ilustracjom, pozwala łatwo połączyć obiekt z opisującym go słowem. Znajdziecie w nim również bogaty zbiór kreatywnych ćwiczeń i łamigłówek, poprzez które dziecko pozna aż 800 nowych słówek.

Tematyka publikacji dotyczy między innymi relacji międzyludzkich, codziennych sytuacji, wydarzeń, emocji, jedzenia, zabawek czy przedmiotów domowego użytku. W skład zestawu, poza podręcznikiem, wchodzą także nagrania MP3 do pobrania. Ponadto, wszystkie słówka zostały udźwiękowione przez doświadczonych native speakerów, co umożliwia skuteczną naukę ze słuchu, osłuchanie się z językiem oraz przyswojenie prawidłowego akcentu. Nauka połączona z zabawą pozwala nie tylko na opanowanie słownictwa, podstaw gramatyki i wymowy, lecz także dostarczy wiele radości!

słownik obrazkowy dla dzieci

“Moon” - P.Hegarty, B.Teckentrup

Przepięknie ilustrowana książka dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, która odpowiada na pytanie, które zadają sobie (i rodzicom) już kilkuletnie dzieci : “co dzieje się na świecie nocą?”. A przecież ma wtedy miejsce mnóstwo ciekawych rzeczy! Żółwice wychodzą na plażę, by złożyć jaja w ciepłym piasku, zmarznięte pingwiny szukają ciepła, wtulając się w swoich towarzyszy, a ptaki wędrowne podążają do ciepłych krajów, nawigując na podstawie obserwacji położenia księżyca na niebie.

Każda strona pokazuje księżyc w innej jego fazie, a więc mamy tu nie tylko naukę języka angielskiego, ale również szeroko pojętą wiedzę o świecie, następujących w nim przemianach i istniejących zależnościach. “Moon” to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego małego odkrywcy!

moon

Podsumowanie

Do tego, że warto znać języki obce nie trzeba nikogo przekonywać. Nauka angielskiego dla dzieci jest nie tylko szansą na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy w przyszłości, ale również na jego wszechstronny rozwój. Im więc wcześniej ją rozpoczniemy - tym lepiej dla samego dziecka. Pamiętajmy, że podstawą efektywnej, radosnej i pasjonującej nauki są starannie wybrane książki po angielsku dla dzieci.