Matura z angielskiego jak się przygotować i z jakich materiałów korzystać

Wraz z pierwszym powiewem wiosennego powietrza przychodzi czas intensywnej nauki, po którym niepostrzeżenie następuje maj- a wraz z nim coroczna matura. Uczniowie klas maturalnych w stresie i niepewności spoglądają w przyszłość, gdzie oczami wyobraźni widzą salę egzaminacyjną, na której to rozegra się bitwa o świadectwo dojrzałości, czyli przepustkę na wyższe studia. Jak zatem przygotować się do egzaminu z języka angielskiego? Na co zwrócić uwagę i dlaczego warto zadbać o dobre książki do angielskiego?

Czego się spodziewać?

Aby być w pełni przygotowanym do nadchodzącej wielkimi krokami matury z angielskiego, przede wszystkim należy dowiedzieć się dokładnie, co będzie oczekiwane od nas na egzaminie. W tym celu najlepiej odwiedzić stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, gdzie dowiemy się ze szczegółami, jakie wymagania stawiane są maturzystom. Przy okazji warto także zapoznać się z zakresem materiału (gramatyka, słownictwo), jak wyglądają poszczególne części matury oraz ile czasu jest przeznaczone na każdą z nich. Będąc już na tej stronie odszukaj matury z poprzednich lat, zobacz jak wyglądały, jakie dziedziny były poruszane, co stanowiło przewodni motyw w zadaniach z zakresu słuchania i czytania ze zrozumieniem. Z całą pewnością w nauce pomogą Ci repetytoria maturalne z języka angielskiego. Zaczerpnij także wiedzy od starszych roczników, które maturę mają już za sobą, zapytaj o ich odczucia związane z egzaminem, co było dla nich łatwe, a co sprawiło im problemy.

Dlaczego warto planować naukę wcześniej?

Zaczynając przygotowania do matury z języka angielskiego, koniecznie musisz uświadomić sobie, że nie powinieneś robić tego na ostatnią chwilę. Najlepiej rozpocząć je kilka miesięcy przed maturą, ponieważ optymalny zapas czasu pozwoli dopracować ewentualne braki wiedzy i utrwalić już przyswojony materiał. W ten sposób unikniesz stresu, jaki zawsze wiąże się pozostawieniem nauki na ostatnią chwilę. Opracowany przez Ciebie plan, który będzie dostosowany do Twojego rytmu przyswajania wiedzy, wskaże Ci ewentualne braki i tematy, wymagające powtórzenia. Dzięki temu nauka stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza, ponieważ zostanie podzielona na poszczególne etapy i prawidłowo rozłożona w czasie. Nie ufaj słowom wyluzowanych znajomych, którzy mówią, że ogarnęli w kilka dni cały materiał. Sam najlepiej wiesz, że najrozsądniej jest uczyć się systematycznie - dzięki temu jesteś na bieżąco z materiałem.

Bądź realistą

W szale planowania nauki do matury z angielskiego musisz jednak zachować zdrowy rozsądek, a w tym celu należy zwrócić uwagę na to, aby nie przeznaczać na przygotowanie do tego ważnego egzaminu więcej niż 3/4 Twojego wolnego czasu. Zawsze może zdarzyć się wyjątkowa sytuacja, przez którą będziesz zmuszony do przełożenia nauki na inny dzień. Dlatego planuj rozważnie! Tworząc plan nauki do matury z angielskiego pamiętaj, że są jeszcze inne przedmioty z pewnością wymagające równie rzeczowego podejścia, aby można było bezproblemowo je zdać. Planuj w oparciu o bieżące sprawy, które wymagają Twojej uwagi i określ ile czasu możesz poświęcić na przygotowanie do egzaminu z angielskiego w ciągu jednego dnia. Zastanów się, które dni będą najodpowiedniejsze i jaka pora będzie najdogodniejsza dla Ciebie. Dlaczego to tak istotne? Dzięki organizacji skupisz się na tym, co zaplanowane, np. powtórki z angielskiego będą się odbywać we wtorki i czwartki od 1700 do 2000, a w soboty od 1000 do 1200. Następnie rozpisz sobie zagadnienia, które wymagają powtórzenia i postaraj się je przyporządkować do każdej np. dwugodzinnej sesji nauki. Jeśli znalazłeś już adekwatne dni, łatwiej będzie Ci wygospodarować czas. Najtrudniejsze może okazać się jednak samo rozpoczęcie przygotowań, ale kiedy zobaczysz już pierwsze efekty przyswajania wiedzy - sam nabierzesz ochoty na naukę.

Co jest najważniejsze do powtórzenia z języka angielskiego?

Jeśli zapoznałeś się już z wymaganiami CKE doskonale znasz bloki tematyczne, jakich należy spodziewać się na egzaminie. Na podstawie informacji od nauczyciela oraz CKE będziesz mógł sobie zredagować listę opracowanych już zagadnień. Sam najlepiej zdajesz sobie sprawę z tego, co już dobrze umiesz, co wymaga jeszcze dopracowania, a co poznania od podstaw. Aby nie zgubić się w wirze nauki i przedmaturalnej gorączki, warto zainwestować w dobre repetytorium, gdzie wszystkie potrzebne zagadnienia będą uporządkowane w sposób przejrzysty i jasny. Ucząc się z repetytorium łatwiej jest przygotować się do matury, ponieważ w jednej książce mieszczą się wszystkie tematy, których potrzebujesz aby zdać egzamin z języka angielskiego.

Twoje "must to do" na egzamin

Z pewnością przyda Ci się jeszcze raz zapoznać ze słówkami z bloków tematycznych (np. dom, państwo i społeczeństwo, kultura, sport, żywienie, szkoła, podróże, przyroda, etc.) Oprócz tego pojawią się również ćwiczenia z rozumienia tekstu czytanego i słuchanego, użycia środków językowych, a także zostanie sprawdzona umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnych. W kwestii gramatyki, która pozostaje do przyswojenia, warto przypomnieć sobie takie zagadnienia, jak: przyimki, zaimki osobowe, przedimki nieokreślone i określone, liczba pojedyncza i mnoga, rzeczowniki policzalne i niepoliczalne, czasy gramatyczne, czasowniki modalne, stopniowanie przymiotników, strona bierna, zdania warunkowe, bezokolicznik, mowa zależna, a także zdania względne. Na początku zapewne będzie wydawać Ci się, że zakres materiału jest naprawdę ogromny. Nie ma powodu do obaw! Część zagadnień z pewnością jest Ci znana, a ewentualne zaległości nadrobisz w czasie, który przeznaczyłeś na powtórki do egzaminu.

Z czego się uczyć?

Zanim przystąpisz do intensywnej nauki, pomyśl o przygotowaniu materiałów, przy czym najlepiej będzie zdobyć je wcześniej. Na początku tygodnia zaplanuj naukę na kolejne 7 dni. Nie wybiegaj w przód, ponieważ może się zdarzyć, że nie będziesz mógł przerobić zaplanowanego zakresu materiału, co w rezultacie spowoduje poślizg i niepotrzebny stres. Aby nauka była efektywna nie możesz w momencie jej rozpoczynania dopiero przeczesywać zasobów Internetu lub notatek w poszukiwaniu potrzebnych wiadomości. Dlatego najlepiej, aby wszystko było w jednym miejscu. Pomocne mogą okazać się książki zawierające zasób słownictwa i gramatyki wymaganych na maturze. O praktyczności repetytoriów wspomnieliśmy już wyżej. Dzięki takim materiałom nauka będzie szybsza i bardziej skuteczna, a Ty zaoszczędzisz czas, który musiałbyś stracić na zbieranie i kompletowanie źródeł.

Jeden cel -> wiele korzyści

Ucząc się do matury pamiętaj, aby nie skupiać się tylko na jednym temacie np. tylko nauka słówek lub słuchania po angielsku. Jeśli zasób Twojego słownictwa będzie większy, lepiej zrozumiesz kontekst wypowiedzi zarówno w nagraniach, jak i w tekście pisanym. Solidne nauczenie się jednego zagadnienia powoduje więcej korzyści. Na przykład poznanie zdań warunkowych pomoże w zrozumieniu sensu i kolejności zdarzeń w tekście zarówno słuchanym, jak i czytanym. Nie skupiaj się tylko i wyłącznie na nowych zagadnieniach, ale systematycznie wprowadzaj rozwiązywanie przykładowych testów. Arkusze egzaminacyjne możesz znaleźć w sieci (będą to materiały z poprzednich matur), jak również w repetytoriach. Czasem zdarza się, że uczniowie, z angielskim na wysokim poziomie radzą sobie na egzaminie maturalnym nieco gorzej, niż uczniowie przeciętni. Może to wynikać z faktu, że są oni zaskoczeni formą pytań i egzaminu. Dlatego ważne jest to, aby rozwiązywać jak najwięcej zadań egzaminacyjnych i oswoić się z tym, jak wygląda forma matur, przyzwyczajać się do typów zadań maturalnych, słuchania, pisania czy rozumienia tekstu. Staraj się pisać ręcznie jak najwięcej po angielsku, ćwicz. Sprawdzaj również, ile czasu zajmuje Ci rozwiązywanie takich zadań.

Co jeszcze możesz zrobić?

Oprócz dobrego zorganizowania swojej edukacji w domu, cierpliwości i realizacji jasno określonych celów warto zdać sobie sprawę z tego, że im więcej miejsca język angielski będzie zajmował w naszym życiu codziennym przed maturą, tym lepiej się z nim oswoimy i łatwiej będzie nam przygotować się do tego egzaminu. Na początku możesz zacząć od ćwiczeń w słuchaniu. W wolnym czasie słuchaj piosenek po angielsku, oglądaj filmy, seriale, krótkie materiały wideo w tym języku np. videoblogerów lub specjalistów w swoich dziedzinach. Pozytywne rezultaty przynosi również czytanie po angielsku wiadomości, newsów, artykułów i książek. Warto pomyśleć również o tym, aby wprowadzić pisanie po angielsku, może to być np. dziennik relacji z Twojego dnia, komentarze do różnych sytuacji, a także zbiór ciekawych złotych myśli czy aforyzmów. Wgraj na swój smartfon aplikację ze słówkami i powtórzeniami. Kup dobry słownik do angielskiego i sprawdzaj wyrazy, których nie rozumiesz. Nie zapominaj o tym, aby przyswajanie wiedzy i powtórki były regularne.

Egzamin z języka angielskiego to bardzo istotne wydarzenie w życiu maturzysty, dlatego przygotowanie do niego należy rozpocząć kilka miesięcy wcześniej. Aby być jak najlepiej przygotowanym należy odpowiednio rozplanować obowiązki i ściśle tego planu przestrzegać. Uwierz, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, aby przygotowanie było solidne. Dzięki temu z pewnością osiągniesz zadowalający wynik.