Metody udoskonalające naukę języka obcego

Ile razy mieliście tak, że uczyliście się słówek na pamięć, ze względu na kartkówkę kolokwium albo egzamin? Czy efekty waszej nauki były zadowalające? A co jeśli istniejące sposoby, dzięki którym nauka języka obcego będzie bardziej efektywna? Możemy zmienić nasze sposoby nauki języków obcych? W tym artykule zostaną przedstawione metody, które pomogą przede wszystkim dzieciom (i nie tylko) w niełatwej nauce języka obcego.


Pierwszym sposobem jest nauka słówek czy zwrotów poprzez tworzenie zdań, a w konsekwencji wypowiedzeń. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwa metoda dla początkujących osób, jednak warto z niej skorzystać. Początkowo będą to zdania pojedyncze typu: Ja mam psa. itd., lecz z biegiem czasu nasze słownictwo wzbogaci się i będziemy mogli tworzyć konstrukcje bardziej złożone. Polecam tę metodę w szczególności przy nauce odmiany czasowników. Przykładowo, odmianę czasownika w języku francuskim avoir, możemy opanować za pomocą prostych zdań, co ukazuje poniższa tabela:

Odmiana czasownika

Tłumaczenie odmiany czasownika

Zdanie z danym czasownikiem

Tłumaczenie zdania

J’ai

Ja mam

J’ai un jardin.

Ja mam ogród.

Tu as

Ty masz

Tu as un chat.

Ty masz kota.

Il/Elle a

On/ona ma

Il a un chien.

On ma psa.

Nous avons

My mamy

Nous avons l’argent.

My mamy pieniądze.

Vous avez

Wy macie

Vous avez deux enfants.

Wy macie dwoje dzieci.

Ils/Elles ont

Oni/one mają

Ils ont une baguette.

Oni mają bagietkę.

 

Jak widzicie, w tabeli czasownik avoir możecie zastąpić każdym innym czasownikiem w dowolnym języku obcym.


Drugi sposób nawiązujący do wyżej opisanej metody idealnie sprawdzi się u osób miłujących rysunek. Mowa tutaj o komiksach. Przykładowo, macie do zapamiętania wyrażenia dotyczące wskazywania drogi i pytania o nią. Wystarczy puścić wodzę fantazji i zacząć rysować. Ilość postaci, użyte słownictwo zależy tylko od Was. Jest to czasochłonna metoda, ale na pewno po ukończeniu komiksu będziecie z siebie dumni. Następnie powieście swoją pracę w ramce bądź w widocznym miejscu, w którym często przybywacie (np. nad swoim biurkiem) i od czasu do czasu powtarzajcie przygotowane przez Was słownictwo.


Trzeci sposób również polecam osobom, które mają tysiąc pomysłów na minutę. Jesienią spędzamy dużo czasu w domu, warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym: czyli wspólna nauka języka obcego. Dobrym pomysłem są gry planszowe. Możemy je stworzyć sami, na przykład gdy potrzebujemy przyswoić materiał gramatyczny bądź leksykalny. Dla osób, które nie mają tyle czasu by od zera tworzyć grę, polecam odnaleźć w Internecie szukaną przez nas frazę. Przykładowo, w dalszym ciągu uczymy się czasownika avoir i chcąc urozmaicić naszą naukę wpisujemy w dowolną wyszukiwarkę lub też wyszukujemy po obrazach: Le verbe avoir le jeu. Jedna ważna informacja: jeśli szukacie materiałów językowych (niekoniecznie chodzi tutaj o gry) warto w wyszukiwarkę wpisać daną frazę w języku, którego chcemy się nauczyć. Znajdziecie wtedy o wiele więcej materiałów do nauki niż na stronach napisanych w języku polskim.


Czwartym sposobem jest tworzenie prezentacji z danego zagadnienia gramatycznego czy zestawu słówek. Robiąc ją od zera, możemy uzyskać spersonalizowaną pomoc naukową specjalnie dla nas. Niemniej jednak w Internecie możemy znaleźć wiele gotowych prezentacji stworzonych przez nauczycieli poszczególnych języków obcych, z których jak najbardziej możemy korzystać. Śmiało mogę Wam polecić strony warte uwagi: slideshare.net oraz islcollective.com. W przypadku obu stron znajdziecie na nich nie tylko gotowe prezentacje, ale też ćwiczenia, które pomogą Wam doskonalić język obcy.


W następnym artykule opowiem Wam o kolejnych metodach, które mogą Wam umilić naukę języka obcego.


Autorka: Aleksandra Bednarska

Blog: http://francuskiprzykawie.blogspot.com/

Facebook (fanpage): https://www.facebook.com/francuskiprzykawie/

Grupa Francuska kawa pod Wieżą Eiffla: https://www.facebook.com/groups/1817437215229837/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCbxVBWMvbS81NvM7dWLVkfg

Snapchat: francuskakawa