Najlepsze gry planszowe dla dzieci

Gry planszowe od wielu już lat stanowią jedną z najlepszych form spędzania wolnego czasu. Oprócz walorów czysto zabawowych i relaksujących, mają one duży wpływ na rozwój intelektualny dzieci i ułatwiają przyswajanie wiedzy poprzez zabawę. Gry świetnie nadają się do nauki spostrzegawczości i logicznego myślenia. Uczą przewidywania i sprytu, zwiększają zasób słownictwa oraz pomagają w nauce komunikacji i rozwiązywaniu problemów.  Poniżej przedstawiamy listę, najciekawszych naszym zdaniem, gier planszowych dla dzieci.

 

Gry planszowe dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat.

Pierwszą propozycją dla najmłodszych graczy jest seria Kapitan Nauka.

Seria ta, to zestawy niezwykle barwnych układanek i gier karcianych do obserwowania i poznawania natury oraz ćwiczenia myślenia logicznego. Gry planszowe i karciane Kapitan Nauka, to idealna propozycja dla ciekawych świata przedszkolaków, które dzięki nim będą miały okazję odkrywać tajemnice przyrody, rozwiązywać ciekawe zagadki, a także miło spędzać czas przy układaniu puzzli. Gra ta skupia uwagę dzieci, pozwalając rozwijać logiczne myślenie, wiedzę o świecie, jak również odszukiwać elementy i dopasowywać je do siebie.

Kolejną wartą polecenia propozycją, są gry Dobble.

Są to bardzo ciekawe gry edukacyjne dla dzieci, które pozwalają najmłodszym na samodzielne granie i odkrywanie ich zasad. Jednocześnie, nic nie stoi na przeszkodzie żeby i dorośli mogli bez problemów dołączyć się do zabawy, a ze względu na elastyczne zasady gry, poziom trudności nie będzie dla nich zbyt łatwy. Podstawową zasadą rozgrywki w Dobble Kids, jest jak najszybsze szukanie symboli, które połączą dwie karty. Na każdej karcie znajduje się po 6 symboli - łatwych do rozpoznania rysunków zwierząt. Gry z tej serii, to świetny trening spostrzegawczości i czasu reakcji, bez względu na wiek uczestników zabawy.

Ostatnią serią gier, które warto polecić juniorom, jest Pucio.

Pucio jest to gra skierowana do dzieci, które ukończyły już drugi rok życia. Rozgrywka z Puciem ćwiczy spostrzegawczość, rozumienie sekwencji zdarzeń oraz słuchanego tekstu, jak również logiczne myślenie i pamięć. Dzięki grze i zawartym w niej przykładowym opowiadaniu, dzieci mogą wzbogacić również swoje słownictwo.

Gra planszowa dla dzieci

Gry  planszowe dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Listę gier edukacyjnych dla dzieci w tym wieku rozpoczynamy od tytułu Forest.

Jest to mała i kompaktowa gra karciana, która, dla każdego dziecka stanowi świetne wprowadzenie w magiczny świat zaczarowanego lasu. Rozgrywka dla 2 do 5 osób, daje mnóstwo dobrej zabawy, uczy analitycznego myślenia i szybkiego liczenia. Gra karciana Forest, bardzo dobrze sprawdza się również w innych zabawach z dziećmi, np. w zgadywanie bajek, z których pochodzą postaci z jej kart, lub w snucie wspólnych opowieści.

Drugą ciekawą pozycją w tym przedziale jest gra Bójka na czytanie - Gra do nauki czytania.

Bójka na czytanie to gra edukacyjna dla dzieci, które właśnie rozpoczynają naukę czytania. Jest to świetny wybór dla rodziców, dziadków i opiekunów, którzy szukają gry edukacyjnej, łączącej naukę z rozrywką i rozwijaniem kompetencji u dzieci. Gra posiada różne poziomy trudności, charakteryzujące się stopniowym wzrostem sylab w wyrazach. Bójka na czytanie sprawdza się również jako trening logicznego myślenia, koncentracji oraz spostrzegawczości. Z kolei barwne grafiki na kartach do gry dodają rozgrywkom atrakcyjności, przyciągają uwagę dziecka i skupiają jego wzrok podczas gry.

 

Trzecią propozycją w tej kategorii wiekowej najlepszych gier planszowych dla dzieci jest Catan.

Catan to gra, którą gorąco polecamy wszystkim, chcącym rozpocząć zabawę z grami planszowymi. Rozgrywka, budowa planszy i prowadzenie gry, sprawiają że żadna sesja nie jest taka sama. Mechanika, różne sposoby na zwycięstwo i interakcje między graczami, przekładają się na wyjątkowo popularny tytuł, do którego chętnie się wraca. Gra nagradza przemyślane strategie i mądre decyzje, jednocześnie nie wywołując uczucia niesprawiedliwości w przypadku przegranej. Do gry dostępne są również rozszerzenia, rozbudowujące i pogłębiające rozgrywkę.

Rodzinna gra planszowa

Gry planszowe dla dzieci w wieku od 13 do 16 lat.

Ten przedział wiekowy rozpoczynamy od gry karcianej Kosmopolis.

Kosmopolis to gra o ciekawej budowie, dzięki której już w pierwszych partiach możemy dobrze zapoznać się z jej niuansami i mechaniką. Karcianka ta przypadnie do gustu osobom początkującym jak i doświadczonym graczom. Wszystko to dzięki przystępnym zasadom i lekkiej, ale jednocześnie angażującej rozgrywce. W grę, w przy jednym rozdaniu może grać od 2 do 4 osób i niezależnie od liczby uczestników,  dobra zabawa jest gwarantowana.

 Kolejną grą dla starszych dzieci w zestawieniu jest Wielka Pętla.

Wielka Pętla to polska edycja bestsellerowej gry wyścigowej Flamme Rouge. Gry, która uznawana jest za klasykę gatunku. Zastosowanie ciekawych mechanik w rozgrywce sprawia, że czujemy jakbyśmy osobiście uczestniczyli w wyścigu kolarskim. Gra jest szybka i wymaga taktycznego podejścia by osiągnąć wygraną. Nie jest to tytuł przeznaczony wyłącznie dla fanów kolarstwa i bez problemu odnajdą się w nim osoby, które nie miały z nim wcześniej do czynienia. Zasady gry są przystępne i łatwe do wytłumaczenia w kilku zdaniach.

Trzecią propozycją w tej kategorii jest gra planszowa Zew Przygody.

Niezwykła gra planszowa, osadzona w świecie fantasy, ozdobiona pięknie wykonanymi i klimatycznymi ilustracjami. Od 2 do 4 graczy staje naprzeciw siebie, by tworzyć wyjątkowe historie, walczyć i uczestniczyć w niespodziewanych wydarzeniach. Gra posiada także tryb solo, dzięki któremu możemy odkrywać jej sekrety i mechaniki samemu. Jako gracz, mamy duży wpływ na to, jak potoczą się losy naszej postaci, ale jednocześnie dużą role w rozgrywce odgrywa także losowość. Często w niespodziewanym momencie możemy zostać zaskoczeni wydarzeniem, które w znacznym stopniu wpłynie na naszą zabawę.

Gry planszowe mogą stanowić także, bardzo ciekawy i skuteczny sposób na naukę języka angielskiego. Zarówno dla dzieci i jak osób dorosłych, może być to wciągające połączenie zabawy z nauką.

 Przybliżyliśmy ten temat w innym wpisie, który może Cię zainteresować.