Nauka angielskiego dla seniorów

Choć wielu seniorom może się wydawać, że nauka języka w ich wieku to zbędny wysiłek, tak naprawdę przynosi ona same pozytywy. Poznawanie nowego języka nie tylko poszerza horyzonty, ale także pobudza mózg do pracy, ćwiczy pamięć i pozwala nawiązywać nowe znajomości. Dobrym wyborem będzie tutaj język angielski — jest stosunkowo prosty do opanowania, a przy tym używany w wielu krajach świata. W niniejszym tekście przedstawimy, jak wygląda nauka języka u seniorów oraz dlaczego warto uczyć się angielskiego w każdym wieku.

Czym różni się przyswajanie od nauki języka?

Zdarza się, że kursy językowe skierowane do dorosłych kuszą gwarancją szybkiego przyswajania języka. Jest to błąd, który na wstępie dyskredytuje taką ofertę. Dlaczego? Przyswajanie języka jest samoistnym procesem „wchłaniania” języka z otoczenia, który zachodzi u dzieci i kończy się wraz z wiekiem dojrzewania (prawdopodobnie w wyniku zakończenia lateralizacji mózgu — procesu kształtowania się dominacji stronnej mózgu). Osobom dorosłym pozostaje nauka języka, czyli świadome uczenie się.

Czy oznacza to, że starsze osoby nie mogą opanować języka obcego? Absolutnie nie! Choć proces uczenia się będzie wyglądał inaczej niż u dzieci, język angielski można opanować w każdym wieku. Warto jednak zaznaczyć, że u osób uczących się wymowy nowego języka po mniej więcej piątym roku życia (czyli gdy aparat mowy przestaje być plastyczny) zawsze będzie słychać ojczysty akcent. Co prawda nie da się go już całkowicie wyeliminować, ale nadal można go zredukować do minimum, ćwicząc akcentowanie.

Dlaczego warto uczyć się angielskiego, będąc seniorem?

Częstym argumentem wysuwanym przeciwko nauce języków obcych jest pogorszenie się wraz z wiekiem (i chorobami jak nadciśnienie czy cukrzyca) pamięci operacyjnej i wolniejsze przetwarzanie informacji. Nie jest to jednak w żadnym razie bariera nie do przejścia — po prostu oznacza to, że niektóre rzeczy będzie się wykonywać wolniej i niekiedy potrzeba będzie więcej czasu na powtórki. Ponadto pobudzony odpowiednimi bodźcami mózg będzie plastyczny, potrafi się dostosować, a z czasem może się nawet regenerować (co potwierdza m.in. książka „Jak naprawić uszkodzony mózg” Doidge’a). Uczenie się języka obcego świetnie stymuluje funkcje poznawcze mózgu i potrafi skutecznie opóźnić demencję — nawet o około 5 lat. Tak ćwiczony mózg będzie wytwarzał nowe połączenia nerwowe i produkował więcej istoty białej. Język angielski dla seniorów w połączeniu z aktywnością fizyczną (poprawiającą przepływ krwi i tlenu w mózgu) i zdrową dietą (bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy D i E) stanowi zatem doskonały sposób na zachowanie sprawności umysłowej. Naprawdę warto więc sięgnąć po np. książki do nauki angielskiego i zacząć poznawać go już dziś!

Angielski dla seniorów to także inne zalety. Uczenie się języka pozwala odbudować poczucie własnej wartości (wielu seniorów odnosi niestety wrażenie, że są nikomu niepotrzebni) oraz odnaleźć nową chęć do życia. Opanowanie nowego sposobu komunikacji potrafi dać spory zastrzyk pozytywnej energii, potrzebnej każdemu, bez względu na wiek.

Poza tym seniorzy znają siebie na tyle dobrze, że stawiają przed sobą realistyczne cele — w ich przypadku raczej nie ma mowy o karkołomnych przedsięwzięciach typu opanowanie całego czteroletniego kursu w 3 tygodnie. Wiedzą także, jaka metoda nauki jest dla nich najskuteczniejsza, co pozwala oszczędzić czas i nerwy (nic tak nie zniechęca, jak nieskuteczna metoda nauki). Są także o wiele lepiej zorganizowani niż młodzież — znacznie łatwiej mogą rozplanować swoją naukę i dostosować jej tempo do swoich potrzeb. Ponadto mogą znacznie dłużej utrzymywać skupienie i koncentrację — obecny czas skupienia na jednym komunikacie u młodzieży wynosi jedynie 8 sekund (na co znaczny wpływ miał rozwój technologiczny), a jeszcze 20 lat temu było to 12 sekund.

Uczenie się języka angielskiego dla seniora jest całkowicie dobrowolne, co ma ogromny wpływ na motywację. Dla młodzieży stanowi ono natomiast (często przykry) obowiązek, co skutecznie zniechęca do nauki i często przynosi kiepskie rezultaty, choć oczywiście może prowadzić do wykształcenia motywacji wewnętrznej, gdy jednak język angielski spodoba się komuś. Trzeba bowiem pamiętać, że motywacja jest kluczowa w nauce języka angielskiego (i każdego innego) — bez niej szybko się zniechęcimy. Krótko mówiąc — seniorzy uczą się dla siebie, a nie dlatego że ktoś im każe, co przekłada się na lepsze rezultaty. Dość częstym motywatorem jest chęć pomocy wnukom w ich nauce angielskiego (zwłaszcza gdy zapracowani rodzice nie mają na to czasu). Warto wtedy sięgnąć również po książki po angielsku dla dzieci — wspólne poznawanie języka nie tylko rozwija, ale także pomaga budować i utrzymywać pozytywne relacje.

Angielski otwiera także dla seniorów zupełnie nowe drzwi — możliwość komunikacji z mieszkańcami wielu krajów świata. Znajomość angielskiego będzie pomocna nie tylko na wakacjach, ale też np. przy rozmowach z zagranicznym mężem wnuczki. W dobie prężnie działających komunikatorów internetowych umożliwia poznawanie i rozmowę z ludźmi z drugiego końca świata — i to bez wychodzenia z domu. Daje również możliwość zamieszkania na stałe w innym kraju bez obaw o bariery komunikacyjne.

Język angielski stanowi także bardzo dobry wstęp do nauki innych języków obcych — jak już wspomnieliśmy, jest dość prosty i można go opanować w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli zastanawiasz się, jaki język poznać po angielskim, zajrzyj na naszą listę najłatwiejszych i najtrudniejszych języków świata.

Oprócz tego znajomość języka angielskiego może przydać się także w dorywczej pracy, którą wiele osób podejmuje na emeryturze.

Sposoby nauki angielskiego dla seniorów

Języka angielskiego (i każdego innego) można uczyć się przynajmniej na kilka sposobów. Dotyczy to również seniorów — jak już wspomnieliśmy, wiek nie stanowi tutaj żadnej przeszkody. Oto kilka możliwości:

  • Szkoły językowe — w ich ofertach coraz częściej pojawiają się kursy skierowane do seniorów, których programy są dostosowane do ich potrzeb i wymagań.

  • Uniwersytet Trzeciego Wieku — również w jego programie coraz częściej pojawiają się lekcje angielskiego. Podobnie jak szkoły językowe daje to możliwość prowadzenia rozmów w większej grupie i wzajemnego motywowania się.

  • Lekcje indywidualne — ich przewagą jest skupienie całej uwagi nauczyciela na jednej osobie oraz możliwość doboru materiałów i dostosowania tempa nauki do jej potrzeb. Jedna z lepszych metod pod względem szybkości osiągania rezultatów.

  • Kurs języka angielskiego za granicą — pozwala nie tylko na ciągłe rozmowy w obcym języku, ale też poznanie kultury i obyczajów danego kraju. Kurs tego typu organizuje się np. w Anglii. Opcja ta przeznaczona jest raczej dla osób o bardziej zaawansowanej znajomości języka angielskiego — dla początkujących może to być zbyt stresujące.

  • Samodzielna nauka w domu — internet jest pełen materiałów i lekcji (także darmowych) umożliwiających samodzielną naukę języków. Czemu więc nie skorzystać z dobrodziejstw nowych technologii i nie sięgnąć po nie? Nauka angielskiego w domu ma ten plus, że można całkowicie dostosować ją do swojego tempa i w dowolnym momencie modyfikować program.

Podsumowanie

Wbrew powszechnemu przekonaniu seniorów, że są już za starzy na naukę obcego języka, kurs języka angielskiego to w rzeczywistości świetna propozycja dla nich. Nie tylko wypełni czas, ale też pozwoli zachować sprawność umysłową przez dłuższy czas. Znajomość angielskiego umożliwia również nawiązywanie wielu nowych znajomości i otwiera człowieka na świat, co jest ważne zwłaszcza dla osób samotnych.