Nauka języka hiszpańskiego - jak zacząć?

Język hiszpański jest drugim po języku chińskim najczęściej używanym na świecie. Porozumiewa się nim ponad 405 milionów ludzi w Ameryce Południowej i Północnej, Europie, Północno-Wschodniej Afryce i innych częściach świata. Hiszpański jest oficjalnym językiem w aż 21 krajach świata i ojczystym dla ponad 330 milionów ludzi. To tylko kilka, wydawać by się mogło, suchych faktów. Ale liczby te powinny uzmysłowić nam, że nauka hiszpańskiego jest jak najbardziej uzasadniona, i że może nam ona przynieść wiele istotnych korzyści.

W jaki sposób nauczyć się języka hiszpańskiego - czy koniecznie musimy zapisywać się na kurs w szkole językowej? A może istnieją sposoby, aby samodzielnie nauczyć się mówić w języku hiszpańskim? Jak zacząć, na jakie umiejętności zwrócić uwagę i jakie pomoce naukowe mogą się nam przydać? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym wpisie - zachęcamy do lektury!

Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Liczne korzyści płynące z nauki języków obcych omawialiśmy już na naszym blogu. Warto jednak przypomnieć je w choćby kilku zdaniach. Ucząc się języków obcych, a więc również języka hiszpańskiego, zyskujesz:

  • niezwykłe możliwości zawodowe, których nie mają osoby nieznające żadnego języka obcego. Zagraniczne konferencje, szkolenia, kontrakty - to wszystko będzie dla Ciebie łatwiejsze do zdobycia;
  • możliwość podróżowania po całym świecie bez obaw o to, że nie będziesz potrafił w żaden sposób porozumieć się z miejscowymi - znając język obcy dowiesz się znacznie więcej o historii, kulturze i zwyczajach panujących w kraju, w którym się znajdujesz;
  • dzięki nauce języka hiszpańskiego (i każdego innego) stymulujesz swój mózg, poprawiasz funkcjonowanie pamięci krótko- i długotrwałej oraz ćwiczysz zdolność koncentracji.

Jak więc widzisz - warto. Pytanie brzmi: "jak się uczyć"? Czy można rozpocząć naukę samodzielnie? Oczywiście - trzeba tylko uzbroić się w kilka rodzajów pomocy naukowych i poznać odpowiednie techniki nauki.

Czego potrzebujesz, aby zacząć naukę języka hiszpańskiego?

Język hiszpański jest jednym z łatwiejszych do opanowania. Wymowa nie powinna sprawić Ci trudności, hiszpańskie słowa są bardzo melodyjne i większość z nas wymawia je intuicyjnie. Podobnie będzie w przypadku gramatyki - oczywiście obowiązują w niej zasady i różnorodne czasy, ale z pomocą dobrego podręcznika ich opanowanie zajmie Ci zaledwie kilka lekcji. W porównaniu do gramatyki i słówek w języku francuskim czy chińskim - to pestka. Oto, czego potrzebujesz, aby nauka przebiegała szybko i efektywnie.

Słownik

Słownik języka hiszpańskiego to absolutna podstawa, jeśli chcesz rozpocząć jego naukę. To z niego właśnie poznasz nowe słówka, z których w przyszłości będziesz mógł budować zdania. Bez znajomości słówek nie może być mowy o władaniu żadnym językiem świata. Dlatego też słownik powinieneś mieć bez względu na to, czy zamierzasz zapisać się na stacjonarny kurs języka hiszpańskiego, kurs online, czy też chcesz uczyć się w zaciszu swojego domu.

Warto wybrać słownik, który zawiera słowa na różnym poziomie zaawansowania, ale także popularne i często używane zwroty, zasady pisowni hiszpańskiej, skróty, ciekawostki, wskazówki dotyczące zasad gramatycznych i inne. Taki słownik to nieoceniona pomoc w nauce języka hiszpańskiego od podstaw.

Podręcznik

Nauka słów nie wystarczy jednak aby biegle mówić po hiszpańsku. Znacznie bardziej rozległe możliwości poznawania tajników tego języka zapewnią Ci podręczniki do hiszpańskiego, w których znajdziesz praktyczne wskazówki, przykłady i ćwiczenia obejmujące: słownictwo i zastosowanie poszczególnych zwrotów czy wyrażeń, gramatykę oraz zasady wymowy.

Świetnym uzupełnieniem każdego podręcznika będzie zeszyt ćwiczeń, w którym możesz sprawdzić i doskonalić swoje umiejętności oraz płyta CD, dzięki której nauczysz się wymowy obowiązującej w języku hiszpańskim i "osłuchasz" się z jego brzmieniem.

Fiszki

Uzupełnieniem kursu języka hiszpańskiego będą fiszki ze słówkami hiszpańskimi oraz fiszki gramatyczne i tematyczne. To zestawy małych karteczek, z których każda została obustronnie zapisana słowami - z jednej strony jest wyraz w języku hiszpańskim, a z drugiej jego polskie tłumaczenie. To świetne narzędzie do nauki języka jest przy okazji bardzo łatwe w użyciu, i to na wiele różnych sposobów.

Metoda fiszek opiera się przede wszystkim na nauce poprzez wielokrotne powtarzanie już poznanego słownictwa. Naukę słów z fiszkami możesz rozpocząć od przygotowania pudełka z pięcioma przegródkami - wszystkie fiszki umieść w pierwszej.

Wyciągnij jedną karteczkę z przegródki i sprawdź, czy znaczenie słowa po hiszpańsku jest Ci znane. Jeśli tak - fiszka ląduje w drugiej przegródce. Jeśli nie, zostaw ją w pierwszej. Celem jest zapełnienie wszystkimi fiszkami ostatniej przegródki - to znak, że skutecznie zapamiętałeś wszystkie wyrazy. Szybka nauka języka jest więc z fiszkami jak najbardziej możliwa.

Jak wybrać materiały dla siebie?

Język hiszpański, podobnie jak każdy inny, możesz opanować pod warunkiem, że poświęcisz na naukę odpowiednią ilość czasu. Nie bez znaczenia będzie oczywiście również wybór odpowiednich pomocy naukowych - słownika, podręczników, fiszek i innych.

Najważniejsze będzie dopasowanie poziomu kursu do swoich umiejętności. Jeśli język hiszpański jest dla Ciebie językiem całkowicie obcym i zamierzasz uczyć się go od podstaw, powinieneś zaopatrzyć się w podręczniki dla osób początkujących. Nauka języka obcego będzie łatwiejsza, jeśli wybrane przez Ciebie pozycje będą zawierały praktyczne ćwiczenia w formie tabelek, luk w tekście czy dialogów do wypełnienia.

Do podręcznika warto dobrać zeszyt ćwiczeń z tej samej serii. Pamiętaj, że podstawą nauki języków (hiszpański nie jest tu wyjątkiem) jest regularne powtarzanie zdobytych już umiejętności. Dlatego też każdą z lekcji warto rozpocząć właśnie od przypomnienia sobie wiadomości z poprzednich sesji - a zeszyt ćwiczeń świetnie się do tego nadaje. Dopiero potem możesz przejść do nauki nowych słów, zasad gramatycznych czy idiomów.

Jeśli chodzi o fiszki, wybierz kilka rodzajów. Jeden zestaw do nauki słownictwa, jeden do gramatyki i jeden zawierający najczęściej używane zwroty i wyrażenia. Pamiętaj, aby poziom słownictwa w fiszkach był dopasowany do Twojego stopnia zaawansowania.

Warto używać także płyt z nagranymi lekcjami. Pamiętaj, że język hiszpański to nie tylko słownictwo i gramatyka - to także umiejętność mówienia i słuchania rozmówcy. Na każdej lekcji dobrze jest więc sięgnąć po płytę CD - daje ona możliwość osłuchania się z brzmieniem języka, dzięki czemu także nauka wymowy stanie się efektywniejsza.

Pamiętaj...

Najtrudniejszy zawsze jest pierwszy krok. Kiedy jednak już go wykonasz, szybko zauważysz, że hiszpański nie jest wcale trudny. Ucz się regularnie, najlepiej codziennie - choćby po paręnaście minut. Ucz się przy każdej możliwej okazji - każdego dnia jeździsz do pracy tramwajem? To idealny czas do wykorzystania właśnie na naukę. Tylko dzięki regularnym ćwiczeniom nauczysz się posługiwać hiszpańskim.

Język hiszpański jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie, jest też stosunkowo łatwy do przyswojenia. Podstawą są ćwiczenia i oczywiście odpowiednie materiały edukacyjne.