Nauka języka niemieckiego - jak zacząć, jak się uczyć?

Czy języka niemieckiego można nauczyć się samodzielnie, bez konieczności korzystania z korepetycji lub kursu w szkole językowej? Wbrew obiegowym opiniom jest to możliwe. Korzystając z odpowiednich pomocy naukowych, możesz opanować porozumiewanie się języku niemieckim na bardzo dobrym poziomie.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale musisz pamiętać, że najważniejszym warunkiem powodzenia przedsięwzięcia będzie Twoje zaangażowanie i prawdziwa chęć do nauki. Jak więc zacząć naukę języka niemieckiego w domu? Oto kilka praktycznych porad.

Język niemiecki - dlaczego warto się go uczyć?

Język niemiecki należy do zachodniej grupy języków z rodziny germańskich. Na całym świecie porozumiewa się nim 130 milionów ludzi, z czego dla 77 milionów jest on językiem ojczystym. Jest też najczęściej używanym językiem nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie - już sam ten fakt jest wystarczającym argumentem za tym, aby nauczyć się nim władać.

Czy niemiecki jest trudny? To zależy - bywają słowa kłopotliwe w wymowie, bywają także wyrazy bardzo długie. Ale jeśli znasz języki angielski, powinno Ci być łatwiej - wszak obydwa te języki należą do grupy germańskich, cechują się więc pewnymi podobieństwami.

Dość prosta jest natomiast gramatyka - w języku niemieckim jest mniej czasów niż w języku angielskim. Pewnym utrudnieniem jest odmiana rodzajników przez przypadki i sposób budowania zdań - obowiązują tu jednak na tyle jasne zasady, że każdy sobie z nimi poradzi. Sporo zamieszania wprowadza natomiast rodzaj rzeczowników - w języku polskim czy angielskim słowo "dziewczyna" jest rodzaju żeńskiego, w języku niemieckim natomiast - nijakiego.

Od czego zacząć samodzielną naukę?

Tak naprawdę do samodzielnej nauki języka niemieckiego (i innych języków obcych) potrzebujesz trzech rzeczy - podręczników i innych pomocy naukowych oraz czasu i zaangażowania. Mając je wszystkie, nauczysz się mówić po niemiecku szybko i dobrze. Od czego zacząć? Od zakupu podręczników - oto, czego potrzebujesz.

samodzielna nauka języka niemieckiego

Podręcznik do nauki niemieckiego

Nauka niemieckiego będzie wymagała od Ciebie opanowania podstaw z zakresu gramatyki - odmiany przez przypadki, właściwego stosowania czasów, słowotwórstwa i innych. Na rynku materiałów dla początkujących znajdują się podręczniki do niemieckiego, dzięki którym samodzielnie opanujesz podstawy, a później bardziej zaawansowane zagadnienia dotyczące gramatyki.

W zestawie z podręcznikiem warto od razu kupić zeszyt ćwiczeń i po każdej lekcji poświęcić trochę czasu na wykonanie zadań zawartych w nim. To pozwoli Ci gruntownie przyswoić sobie podstawy, podobnie jak regularne powtórki już opanowanego materiału.

Fiszki

Wśród wielu różnorodnych materiałów dla początkujących na szczególną uwagę zasługują fiszki niemieckie. Te niepozorne karteczki są w gruncie rzeczy niezwykle skutecznym narzędziem służącym do nauki i zapamiętywania różnorodnych informacji, w tym przypadku niemieckich słówek, wyrażeń i zasad gramatycznych.

Jak uczyć się z fiszek? To bardzo proste. Każda z karteczek zapisana jest obustronnie - na jednej stronie zapisane jest słowo w języku polskim, a z drugiej strony - odpowiadający mu znaczeniowo wyraz po niemiecku. Przygotuj pudełko z pięcioma przegródkami i wszystkie karteczki włóż do pierwszej.

Teraz zaczyna się właściwa nauka słówek. Weź jedną karteczkę i spróbuj przypomnieć sobie znaczenie zapisanego na niej słówka. Jeśli udzieliłeś prawidłowej odpowiedzi - odłóż karteczkę do kolejnej przegródki. Jeśli nie - zostaw ją w pierwszej. Twoim zadaniem będzie przeprowadzenie wszystkich fiszek do ostatniej przegródki. Metoda ta wykorzystuje metodę wielokrotnych powtórzeń, która pozwala skutecznie zapamiętać informacje. Jeśli więc naprawdę chcesz samodzielnie uczyć się niemieckiego od zera - koniecznie kup różne zestawy fiszek.

Rozmówki

Już od samego początku warto uczyć się z rozmówek - to zestawy popularnych zwrotów i wyrażeń używanych w podróży, biznesie, sklepie, aptece czy przychodni, ułożonych w krótkie dialogi. Rozmówki niemieckie to wspaniały sposób na to, aby szybko nauczyć się rozmawiać na niezbyt skomplikowane, codzienne tematy.

Literatura

Aby szybko nauczyć się języka niemieckiego, koniecznie sięgnij po książki i czytaj, czytaj, czytaj. Na początku będziesz miał problem ze zrozumieniem treści - nie należy się jednak zniechęcać niepowodzeniami. Najlepiej wybrać lektury napisane prostym językiem i dodatkowo pomagać sobie słownikiem.

Literatura niemieckojęzyczna obejmuje pozycje dostosowane poziomem trudności do możliwości uczniów na każdym poziomie zaawansowania. Proste opowiadania czy krótkie powieści będą idealne na początek samodzielnej nauki języka, na późniejszych etapach wtajemniczenia możesz sięgać po coraz trudniejsze tytuły.

Czytanie jest niezmiernie ważnym, wręcz niezbędnym elementem nauki języka niemieckiego. Pozwala rozwijać zasób słownictwa, nauczyć się budować zdania poprawne pod względem stylistycznym i gramatycznym, poznać niuanse języka. W czasie nauki nie wolno więc o nim zapomnieć.

Jak często się uczyć?

W czasie samodzielnej nauki języka niemieckiego najważniejsze jest to, aby uczyć się regularnie. Idealnie, jeśli znajdziesz czas na naukę każdego dnia. I wcale nie musisz uczyć się wyłącznie w domu - nauka języka obcego poza domem także jest możliwa. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą materiały do nauki kiedy wybierasz się w podróż pociągiem albo dojeżdżasz do pracy komunikacją miejską - nawet kilkanaście minut wystarczy, aby zdobyć nowe umiejętności lub powtórzyć to, czego nauczyłeś się na poprzedniej lekcji. Poza domem możesz uczyć się zarówno z rozmówek, jak i z podręcznika oraz czytając książki.

Warto także zwrócić uwagę na to, jak długo trwają poszczególne lekcje. Czas ich trwania może być krótki, pod warunkiem, że uczysz się codziennie - wtedy każda lekcja może zająć Ci na przykład 30 minut. Jeśli możesz poświęcić nauce tylko weekendy - powinny być dłuższe i trwać około godziny. W międzyczasie, po kilka minut dziennie, powtarzaj słówka, których już się nauczyłeś. Możesz to robić w pracy, na spacerze i zakupach.

Nauka niemieckiego w domu może być owocna, pod warunkiem, że masz odpowiednie materiały dydaktyczne i sporą dawkę zapału. Taki tryb nauki pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu, a może się okazać wspaniałą przygodą.