Piosenki do nauki języka angielskiego dla dzieci

Nauka angielskiego może przynieść dzieciom i ich rodzicom wiele satysfakcji i przyjemności. Tym bardziej, jeśli prowadzona jest w przyjaznej, radosnej atmosferze wspólnej zabawy. A jak połączyć naukę języka z zabawą? Wykorzystując naturalną chęć dziecka do ruchu i śpiewania — dzięki temu szybko i naturalnie będzie przyswajało nowe słowa i zwroty, robiąc to, co naprawdę uwielbia. Jakie piosenki warto wykorzystać? Jak i dlaczego ta metoda nauki języka działa? Oto wszystko, co rodzice powinni wiedzieć.

Dlaczego warto uczyć dzieci angielskiego?

Powodów jest wiele, ale spośród nich warto wymienić dwa. Pierwszy z nich wyjaśniają odkrycia neuropsychologii — nauki opisującej związki zachodzące między układem nerwowym a procesami poznawczymi. Według nich proces uczenia się nowych słów nie tylko aktywuje w mózgu różne jego obszary, ale także pozwala tworzyć nowe połączenia między nimi. Skutkiem tego jest poprawianie zdolności do zapamiętywania — im więcej mózg się uczy, tym lepiej zapamiętywać będzie kolejne informacje.

Kolejny powód, dla którego nauka angielskiego jest dobrym pomysłem, to oczywiście przyszłość dziecka — biegle porozumiewając się w tym języku, będzie ono miało nie tylko większe szanse na edukację i rozwój zawodowy na światowym poziomie, ale także na inspirujące kontakty towarzyskie w międzynarodowych środowiskach.

Kiedy warto rozpocząć naukę angielskiego?

Na to pytanie odpowiedź jest prosta i oczywista — jak najwcześniej. Po pierwsze dlatego, że mózg najmłodszych dzieci jest najbardziej plastyczny, a ich zdolność do nauki jest wręcz fenomenalna. Maluchy uczą się w sposób naturalny i niewymuszony, a dowodem na to są dzieci z rodzin dwujęzycznych, które bez specjalnych zabiegów doskonale porozumiewają się językami, w których na co dzień zwracają się do nich rodzice i bliscy.

Każdy moment jest dobry do rozpoczęcia nauki języka angielskiego — jeśli więc Twoje dziecko ma 3, 4 czy 6 lat, to wciąż nic straconego. Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego? W przypadku kilkulatków na szczęście nie jest to trudne, wystarczy zaproponować mu naukę w formie aktywności, którą lubi. Na przykład śpiewając wspólnie piosenki odpowiednie do jego wieku — w kolejnych rozdziałach podpowiemy Wam też inne sprawdzone rozwiązania.

Dlaczego piosenki mogą pomóc dzieciom w nauce angielskiego?

Dlatego, że to wspaniała zabawa dla całej rodziny — a zabawa jest najlepszą formą nauki. Szczęśliwe i zrelaksowane, pełne poczucia bezpieczeństwa, dziecko wręcz chłonie nowe informacje.

Dlatego, że można uczyć dziecko przez dosłownie kilka minut jednorazowo — nie poczuje się ono przymuszane i przemęczone. Zapewne nawet się nie zorientuje, że właśnie odbywa się lekcja.

Dlatego, że dzieci doskonale uczą się, będąc w ruchu — wie o tym każdy rodzic, który zdecydował się uczyć dziecko samodzielnie w domu. Edukacja domowa, model, w którym to rodzic jest jedynym nauczycielem swojej pociechy — wykorzystuje między innymi to zjawisko.

I na koniec — piosenki dla dzieci pozwalają ćwiczyć wymowę poprzez dokładne odtwarzanie dźwięków ze słuchu. Dziecko słucha śpiewającego lektora i zupełnie bezwiednie wypowiada wyrazy tak samo jak on, niepotrzebne mu więc będą dodatkowe ćwiczenia z wymowy.

Jak zorganizować dziecku naukę?

Właściwie taka forma nauki angielskiego nie wymaga specjalnej organizacji czasu. Wystarczy kilka razy dziennie włączyć dziecku jedną z piosenek z jego ulubionego repertuaru i śpiewać razem z nim, tańcząc przy tym i pokazując ciałem to, o czym mówi tekst piosenki. Pamiętaj jedynie, aby wcześniej się z tekstem zapoznać — czasem dziecko może zapytać, co znaczy konkretne słowo. Jeśli nauka ma być efektywna — musisz umieć rozwiać te wątpliwości.

dzieci śpiewające piosenkę z mamą

Niezawodne piosenki do nauki języka angielskiego

Wiemy już, dlaczego i kiedy warto rozpocząć naukę i w jaki sposób dzieci się uczą. Teraz nadszedł czas na szczegóły — jakie piosenki sprawdzą się w przypadku małych dzieci, jakie w przypadku przedszkolaków, a jakie warto zaproponować dzieciom w wieku wczesnoszkolnym? Oto wybór tytułów, które naszym zdaniem świetnie się sprawdzają jako pomoc dydaktyczna.

Piosenki dla dzieci najmłodszych

Do nauki angielskiego w przypadku najmłodszych dzieci — dwu- czy trzyletnich oczywiście wybieramy piosenki w języku angielskim. Ważne, aby nie były zbyt rozbudowane pod względem ilości i poziomu trudności słów. Dobrze jest wybrać takie piosenki dla dzieci, w których słownictwo obejmuje nazwy członków rodziny, zwierzęta, zjawiska atmosferyczne i przedmioty codziennego użytku — czyli wszystko to, co maluchowi jest już bliskie.

"Twinkle, twinkle little star" - to popularna piosenka, która doskonale sprawdza się jako kołysanka i można śpiewać ją dziecku już od pierwszych dni jego życia. Oczywiście nie zrozumie jej ono - ale też nie o to nam chodzi w przypadku nauki u tak maleńkich dzieci. Chodzi o to, aby dziecko oswoiło się z brzmieniem języka angielskiego, przyzwyczaiło do niego. Starszak szybko nauczy się ją śpiewać, ma ona bowiem bardzo prosty tekst.

"Animals sounds song" - to jedna z najpopularniejszych piosenek, uwielbiana przez dzieci w różnym wieku. Maluch nauczy się z niej nazw zwierząt po angielsku oraz wydawanych przez nie dźwięków. To doskonały sposób na nauczenie dziecka nowych słówek po angielsku i oswojenie się z nowym językiem.

"Finger family song" - w kategorii "popularne piosenki do nauki języka angielskiego dla dzieci" ten utwór z pewnością mógłby zająć jedno z pierwszych miejsc. To jedna z Super Simple Songs - piosenek o wyjątkowo prostym do nauczenia się i śpiewania tekście.

Dla przedszkolaków

W edukacji przedszkolaka warto wykorzystać nie tylko angielskie piosenki, ale także książki po angielsku dla dzieci. Najlepiej wybierać tytuły bogato ilustrowane, o treści związanej z codziennymi czynnościami, przygodami ulubionych bohaterów dziecka oraz ilustrowane słowniki do nauki nowych słówek.

Piosenki dla dzieci kilkuletnich zawierają nieco trudniejsze i bardziej zróżnicowane słówka. Ich nauka poprzez śpiewanie pozwala ćwiczyć pamięć, zdobywać nowe umiejętności i świetnie się bawić. Przedszkolaki uwielbiają słuchać piosenek, a kolejne słowa zapamiętują błyskawicznie — wystarczy włączyć im piosenkę i śpiewać razem z nimi! Do nauki języka angielskiego polecamy następujące piosenki.

"Itsy Bitsy spider" - to znana piosenka opowiadająca o przygodach sympatycznego pająka. Przedszkolak nauczy się z niej kilku bardzo praktycznych wyrażeń w języku angielskim, równocześnie doskonale się bawiąc — jej rytmiczna, żwawa muzyka jest idealna do tańca.

"Five little monkeys jumping on the bed" - to zabawna piosenka, której bohaterami są niesforne małpki skaczące po łóżku i po kolei spadające z niego. Śpiewanie jej to nie tylko świetna zabawa, ale także nauka słówek i prostych wyrażeń w języku angielskim.

Dla starszych dzieci

Dla starszych dzieci polecamy nie tylko piosenki i książki, ale także gry do nauki angielskiego. Quizy, zabawy pamięciowe i zgadywanki — ich rolą jest pozwolić dziecku zdobyć i utrwalić nowe umiejętności językowe i opanować słownictwo z wielu dziedzin. Rolą rodziców jest natomiast, aby bawić się razem z dzieckiem — tak zorganizowana nauka jest prawdziwą przyjemnością i buduje poczucie bliskości oraz swobody niezbędne do nauki angielskiego.

Angielskie piosenki dla starszych dzieci mają bardziej skomplikowane i zróżnicowane słownictwo, choć i tu znajdziemy takie, które określają nazwy części ciała, nazwy zwierząt, prostych czynności i zjawisk. Dzięki temu korzystać mogą z nich zarówno te dzieci, dla których język angielski jest jeszcze zupełnie obcym językiem, jak i te, które znają podstawy z przedszkola.

"Head, shoulders, knees and toes" - w tej piosence znajdziemy wyłącznie nazwy części ciała, po angielsku oczywiście. Ale nie jest ona tak prosta do zaśpiewania, jakby się mogło wydawać — nagranie ma wręcz zawrotne tempo, a słów jest dużo. Jednak melodia bardzo łatwo "wpada w ucho", a taniec polegający na pokazywaniu wymienianych w treści piosenki części ciała bardzo ułatwia ich zapamiętanie.

"Bingo" - to piosenka, która pozwala oswoić dziecko z literowaniem nazw po angielsku. "Bingo" to jednak tylko pięć liter, warto więc znaleźć i śpiewać także inne nagrania.

"Old Macdonald had a farm" - to piosenka ze zwariowaną muzyką, z której dziecko nauczy się nie tylko nazw zwierząt gospodarskich i wydawanych przez nie dźwięków, ale także przydatnych wyrażeń takich jak "everywhere", "here" czy "there". Jej bezbłędne zaśpiewanie wymaga naprawdę sporo skupienia, ale dostarcza wiele zabawy i przyjemności.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że warto uczyć dzieci metodami dopasowanymi do ich wieku — starszemu zaproponujmy więc nie tylko piosenki, ale także gry i proste książki. Dzięki temu pozna kolejne nowe słowa, wyrażenia i zwroty, lepiej też zapamięta kolejne informacje.

Piosenki dla dzieci to bardzo zróżnicowany repertuar, z którego łatwo wybrać można nagrania dopasowane do wieku i poziomu zaawansowania dziecka. Lekcje prowadzone w formie radosnej zabawy są najlepszą formą nauki angielskiego (i nie tylko), a jeśli dodamy do tego jedną z ulubionych czynności dzieci — taniec - to mamy gotowy przepis na ekscytujące i skuteczne lekcje.