Powtórka lektur do matury

Jak zdać maturę z języka polskiego?

Odpowiedzi na to i podobne pytania szuka co roku wielu maturzystów. Nie inaczej jest w roku 2021. Wydaje się, że czasu zostało niewiele, a wiedza do zdobycia - ogromna. By dobrze przygotować się do tego egzaminu, warto powtórzyć (a może dopiero przeczytać?) lektury

Lektury "z gwiazdką" - obowiązkowe na maturze z języka polskiego w 2021 roku to:

lektury maturalne

Tematy maturalne odnoszą się do konkretnych tekstów literackich. Nie zawsze wystarczająca okaże się sama analiza zamieszczonego w arkuszu tekstu. Wiedza z języka polskiego, którą zdobywaliśmy w czasie nauki w szkole, musi zostać jakoś wydobyta. Bohaterowie lektur, tło epoki, zawarte w dziełach motywy i ich analiza - to ogrom materiału do opanowania. Powtórka całości lektur - bez dwóch zdań - może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Jak do tego wyzwania podejść?

Spróbuj działać według kilku punktów:

  • Sprawdź znajomość jakich lektur obowiązuje Cię na maturze i połącz je z tłem epoki. O wiele łatwiej analizować tekst lektury posiadając informacje z jakiej epoki pochodzi i jakie kwestie były w tej epoce podkreślane. Pomyśl zawsze o tytule. Jakie informacje ze sobą niesie? Czujesz, że "nic nie wiesz i nic nie pamiętasz"?Czasem nie ma innego wyjścia niż zajrzeć chociaż w część książek. Zwróć uwagę na to, że wiedza która pochodzi z czytania lektury jest o wiele łatwiejsza do przyswojenia i zapamiętania niż kiedy starasz się nauczyć streszczenia na pamięć. Powtórka po przeczytaniu lektury jest o wiele łatwiejsza niż błądzenie po lekturach których się nie czytało.

  • Powtórz bohaterów i ich sylwetki- powtórka konkretnych postaw to przyczynek do sukcesu na maturze z języka polskiego! Czym żyli bohaterowie w lekturach, jakie motywy ich działań możemy zobaczyć na podstawie tekstu? Jaka nauka z analizy ich postaw płynie? Odpowiedzi na te pytania przydadzą się nie tylko na maturę. Teksty tak ważne dla kultury polskiej to kopalnia wiedzy o postawach ludzkich.

  • Powtórz ważne monologi, rozstrzygające sceny i inne istotne fragmenty z wybranych lektur. Jeśli tu masz braki, czas odkopać notatki z lekcji lub... skorzystać z pomocy lektur z opracowaniem, np. wydawnictwa GREG. Taka forma to nie jedynie streszczenie książki! Warto zwrócić uwagę, że powtórka z książką, gdzie ważne tezy są zaznaczone w bocznym przypisie, jest o wiele łatwiejsza. Poza treścią dzieła taka lektura zawiera omówienie występujących w niej tematów i sylwetek bohaterów, co może znacznie skrócić czas przygotowań maturzystom.

  • "Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga", czyli pamiętaj po co to robisz!Zdanie matury z języka polskiego w 2021 roku może być ważnym krokiem, ale bez wątpienia nie jest krokiem ostatnim. Przykład wszystkich maturzystów podchodzących do tego egzaminu w poprzednich latach, i idących dalej drogą swojego rozwoju, jest motywujący do nauki.

  • Czytanie lektur i w ogóle literatury polskiej i światowej wnosi tak wiele w zasób naszego słownictwa, wiedzy o życiu, kulturę, że nie można myśleć o nich tylko w kontekście czegoś "do zaliczenia" w szkole. To ważny punkt rozwoju. Nie czytając tracimy tak wiele! Konkretni bohaterowie literaccy, ich cechy, postawy i wybory to nie tylko motywy na maturze, to przykłady konkretnych postaw które warto znać nie tylko ze streszczenia. Kilka punktów w towarzystwie można "zdobyć" cytując jakieś dzieła. Oglądając później "Dzień Świra" w reżyserii Marka Kotarskiego doskonale wiemy, "skąd Litwini wracali?". No właśnie, skąd? Z nocnej wracali wycieczki, jak napisał Adam Mickiewicz w "Konradzie Wallenrodzie".

Czas czytania lektur NIE MUSI ograniczać się do czasu szkoły i maturzystów. Może warto wrócić do ulubionych tytułów już po maturze, przeczytać jakąś powieść? Promocja 25% na lektury szkolne to dobra okazja i nasza zachęta do spędzenia czasu z ulubioną LEKTURĄ, samemu lub z dzieckiem. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie, więc kliknij i zanurz się w świecie książki.