Poziomy znajomości języka angielskiego

Obowiązująca w Europie klasyfikacja biegłości językowej składa się z trzech podstawowych poziomów, z których każdy dzieli się na kolejne dwa - oznacza to, że skala zawiera sześć poziomów. Nosi ona nazwę skali Rady Europy i według niej oceniana jest znajomość nie tylko języka angielskiego, ale każdego innego języka europejskiego.

Swój poziom znajomości języka angielskiego możesz poznać wykonując tak zwany test poziomujący. Ważne jest jednak także poznanie swoich mocnych i słabszych stron - czy wolisz uczyć się ze słuchu czy za pomocą zmysłu wzroku, czy w Twoim przypadku lepsze efekty przyniosą rozmowy z native speakerem czy też czytanie książek lub nauka z podręczników, fiszek i słownika. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć na ten temat.

Poziom początkujący - A

Poziom A1 oznacza umiejętność posługiwania się językiem angielskim na najbardziej podstawowym poziomie - wypowiedzi ustne i pisemne zawierają proste słowa i wyrażenia opisujące życie codzienne i prezentację swojej osoby. Uczeń potrafi zadać nieskomplikowane pytanie i prowadzić prostą rozmowę z użyciem podstawowych słów i zasad gramatyki.

Poziom A2 - na tym poziomie osoba potrafi formułować jasne, dobrze zbudowane zdania na temat czynności rutynowych w życiu codziennym, opisuje otaczającą ją rzeczywistość.

Jak doskonalić swoje umiejętności na tym poziomie?

Bardzo ważne na tym etapie jest poznawanie nowych słów i wyrażeń, które pozwolą porozumiewać się z coraz większą swobodą. Świetnie sprawdzą się fiszki, dzięki którym nauka angielskiego będzie nie tylko efektywna, ale również bardzo przyjemna. Pisaliśmy już na naszym blogu o tym, jak uczynić naukę języka przyjemną, warto skorzystać z tych podpowiedzi. Koniecznie wykorzystajcie także rozmówki.

Nieodłącznym pomocnikiem w nauce języków obcych, a więc i języka angielskiego, będzie również słownik, dzięki któremu sprawdzisz znaczenie trudniejszych słów. Pamiętaj, że słownictwo to podstawa i, obok znajomości zasad gramatyki, decyduje o tym, na jakim poziomie mówi się danym językiem.

Poziom średnio zaawansowany - B

Poziom angielskiego B1 - osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie wypowiedzi i często używane sformułowania dotyczące słownictwa opisującego wydarzenia, uczucia, spędzania czasu, zainteresowań. Skala Rady Europy wskazuje, że osoba potrafi radzić sobie w większości rozmów na nieskomplikowane tematy i rozumie znaczenie głównych wątków, nawet jeśli część słownictwa jest niezrozumiała.

strona ze słownika

Angielski - poziom B2 - uczeń swobodnie posługuje się językiem w kontaktach towarzyskich, tworzy jasne, dobrze zbudowane, szczegółowe wypowiedzi ustne lub pisemne na wiele tematów. Ten poziom znajomości języka angielskiego pozwala nam już uczestniczyć w większości rozmów i rozważań.

Jak doskonalić swoje umiejętności na tym poziomie?

Osoba posługująca się językiem na poziomie B1 i B2 powinna wykorzystywać każdą okazję do rozmów na różnorodne tematy. To metoda nauki języka obcego, która sprawdzi się przede wszystkim u osób łatwo uczących się ze słuchu, ale chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że każdy powinien próbować rozmawiać. W ten sposób ćwiczymy wymowę i umiejętność rozumienia tekstu mówionego.

Oczywiście nadal powinien towarzyszyć nam w nauce słownik. Umiejętności warto ćwiczyć także słuchając audiobooków dopasowanych poziomem zaawansowania do naszej znajomości języka. Warto sięgnąć również po literaturę piękną, poezję czy książki dokumentalne, które pozwolą stale poprawiać i podnosić kompetencje językowe.

Poziom zaawansowany - C

Poziom C1 oznacza, że uczeń czy kursant potrafi płynnie, spontanicznie i precyzyjnie wypowiadać się na różnorodne tematy. Potrafi formułować wypowiedzi, rozumie trudne teksty, dostrzega sens przekazu zawartego w złożonych treściach dotyczących spraw codziennych, społecznych, zawodowych - szybko i jasno zajmuje stanowisko w sprawach będących przedmiotem dyskusji.

Poziom C2 - oznacza prawie perfekcyjną znajomość języka angielskiego. Zrozumie prawie każdy tekst pisany i mówiony. Dostrzega niuanse w treści źródeł pisanych lub mówionych oraz zawarte w nich tezy. Porozumiewa się spontanicznie, płynnie i precyzyjnie.

Umiejętność porozumiewania się językiem na tym poziomie (poziomy C1 i C2) nie wymaga wiele nauki i pracy - w zupełności wystarczy, jeśli kursant czy uczeń będzie uczestniczył w rozmowach prowadzonych w języku angielskim (mogą to być na przykład filmy i seriale) oraz czytał książki anglojęzyczne. Tak właśnie wygląda skala Rady Europy - czy te informacje są nam jednak potrzebne w praktyce? Oczywiście, że tak! Język angielski jest językiem urzędowym w wielu krajach świata, a używanym powszechnie prawie w każdym zakątku kuli ziemskiej. Oznacza to, że jego znajomość będzie kluczowym czynnikiem umożliwiającym nam rozwój zawodowy i osiągnięcie niezależności, ale także pozwoli bez przeszkód podróżować i poznawać świat. Szukając pracy będziemy musieli określić naszą znajomość angielskiego. Podobnie będzie w przypadku, kiedy będziemy chcieli wybrać się na kurs językowy.

Poziom znajomości języka angielskiego opisany przez system opisu kształcenia językowego to jednak nie wszystko. Trzeba pamiętać, że część z nas łatwiej przyswoi sobie język angielski ze słuchu, a niektórzy zdobywają kolejne poziomy znajomości poprzez czytanie, rozwiązywanie łamigłówek i naukę ze słownikiem języka angielskiego.

To, jaki styl nauki preferujemy, jest oczywiście informacją bardzo istotną. Nie wolno nam jednak zapominać, że umiejętność porozumiewania się w każdym języku świata, obejmuje nie tylko rozumienie tekstu czytanego, ale także mówionego - no i oczywiście umiejętność mówienia i pisania. Dlatego też nauka powinna przebiegać na wszystkich tych poziomach równocześnie i obejmować różne pomoce dydaktyczne. Tylko wtedy możemy zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia w zawiłości języka angielskiego.