Seriale do nauki języka angielskiego - 5 najlepszych pozycji

Panuje powszechny pogląd, że oglądanie seriali telewizyjnych jest po prostu rozrywką - nic cennego nie wnosi do naszego życia poza tym, że daje nam chwilę wytchnienia od rzeczywistości, bawi i śmieszy. Okazuje się jednak, że przyjemne można połączyć z pożytecznym i oglądając seriale, równocześnie uczyć się języka angielskiego. Taka forma nauki nie jest najłatwiejszą, ale ma wiele zalet, których nie zastąpi nawet najlepszy podręcznik. Zanim jednak zasiądziecie przed telewizorem, przeczytajcie nasz poradnik i dowiedzcie się jak wybrać serial dla siebie i w jaki sposób najefektywniej korzystać z tej formy nauki.

Jak wybrać seriale do nauki angielskiego?

Pierwszym aspektem, który warto omówić, jest kwestia wyboru odmiany języka angielskiego. Istnieją bowiem jego dwie wiodące formy - brytyjska i amerykańska. Różnią się one między sobą nie tylko wymową i akcentem, ale również, w pewnym stopniu, słownictwem. Dlatego też, zanim wybierzecie seriale dla siebie, zastanówcie się dobrze, której z odmian chcecie lub musicie się nauczyć.

Więcej o tych różnicach przeczytacie we wpisie: Różnice między amerykańskim i brytyjskim angielskim.

Bardzo ważne dla postępów w nauce będzie również dopasowanie poziomu serialu do swojego poziomu zaawansowania. Jeśli więc język angielski jest dla Ciebie językiem całkowicie obcym, zacznij od bajek lub produkcji edukacyjnych, aby poznać podstawowe słowa i najprostsze wyrażenia. W sytuacji kiedy już je znasz, a pragniesz zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia, możesz przejść do swoich ulubionych seriali komediowych, kryminalnych lub nawet popularnonaukowych. Jeśli wybierzesz serial zbyt trudny, szybko się zniechęcisz, a jeśli zbyt prosty - niczego nowego się nie nauczysz.

Odcinki serialu nie powinny być zbyt długie - 20 do 30 minut to idealny czas trwania lekcji (jeśli odczujesz niedosyt, zawsze możesz włączyć następny odcinek). Kolejna sprawa, ważna dla osiągnięcia sukcesu w nauce, to tematyka serialu. Lubisz komedie albo produkcje o tematyce detektywistycznej? To oglądaj takie właśnie pozycje, nie zanudzaj się ckliwymi romansami bo szybciej się zniechęcisz niż nauczysz czegokolwiek. Wybierz swój ulubiony serial (jeśli tylko taki masz) i po prostu włącz go w oryginalnej wersji językowej.

Dobrym sposobem wspomagania nauki angielskiego będzie korzystanie ze słownika lub fiszek. Wprawdzie, oglądanie seriali ma na celu zdobycie umiejętności poprzez aktywne słuchanie dialogów, ale czasami pomoc w rozszyfrowaniu jednego słowa może się okazać niezbędna dla zrozumienia całego zdania lub nawet dialogu. Jeśli więc planujesz rozpocząć naukę, przygotuj sobie słownik angielsko - polski oraz fiszki i korzystaj z nich w razie potrzeby.

słownik do języka angielskiego

Najlepsze seriale do nauki angielskiego

Wiemy już jakie cechy powinien mieć dobry serial do nauki angielskiego. Przedstawimy teraz kilka propozycji - to seriale, które cieszą się duża popularnością wśród widzów na całym świecie, również w Polsce. Występujący w nich aktorzy mają doskonałą dykcję, a więc nie będziesz miał problemów z rozszyfrowaniem kolejnych słów i zdań, a fabuła jest wartka i ciekawa. Oto one.

"Pingwiny z Madagaskaru"

Przezabawny serial, który świetnie nadaje się do nauki języka angielskiego. Jego bohaterami są cztery pingwiny zamieszkujące ogród zoologiczny w Central Parku. W ich przygodach towarzyszą im ekscentryczny Król Julian, sprytna wydra Marlenka, uroczy Mort i inni. Przyjaciele wciąż wpadają w rozmaite tarapaty, ratują świat i innych mieszkańców zoo. Serial, poza tym że okraszony jest dość specyficznym humorem, opowiada o sile przyjaźni i poświęcenia i prawdopodobnie właśnie to połączenie zapewniło mu sympatię widzów na całym świecie.

Czego się możesz nauczyć: Dość prosty język używany w dialogach, wykraczający jednak poza poziom podstawowy, pozwoli Ci opanować mowę potoczną. Padają tu nazwy zwierząt różnych gatunków, wyrażenia opisujące czynności i zjawiska, które z pewnością przydają się w codziennym porozumiewaniu się po angielsku.

"Świat według Bundych"

To prawdopodobnie jeden z najbardziej popularnych seriali komediowych na świecie, który emitowany był w latach 90. XX wieku. Pokazuje codzienne zmagania z rzeczywistością typowej amerykańskiej rodzinki. Jest tu głowa rodziny - Al, wciąż niezadowolony ze swojego życia, pani domu Peggy wymuszająca na mężu czułości oraz dzieciaki - seksowna Kelly i jej zakompleksiony brat, którzy toczą między sobą niekończące się kłótnie. Przygodom głównych bohaterów towarzyszą przezabawne dialogi pełne małych złośliwości i gierek słownych.

Czego się możesz nauczyć: podobnie jak w przypadku "Pingwinów...", bohaterowie tego serialu używają potocznych wyrażeń i sformułowań. Mamy tu książkowy wręcz przykład amerykańskiej formy angielskiego z dużą ilością żartów, które, choć może nie są zbyt wyrafinowane, to jednak mogą znacząco wzbogacić Twój zasób słownictwa.

"Przyjaciele"

Miłosne i towarzyskie rozterki grupy przyjaciół - Phoebe, Rossa, Moniki, Chandlera, Rachel i Joego. Dzieli ich wiele, lecz łączy bezwarunkowa przyjaźń, której losy z zapartym tchem do dziś śledzą (choć pierwszy odcinek serii wyemitowany został w roku 1994, ostatni natomiast w 2004) widzowie pod każdą szerokością geograficzną. Zabawne postaci, dialogi i wartka akcja są największym atutem serialu. Warto jednak pamiętać, że jest to również świetny serial do nauki angielskiego - aktorzy używają zwrotów występujących w mowie potocznej i mają perfekcyjną dykcję, dzięki której z łatwością zrozumiesz poszczególne słowa.

Czego możesz się nauczyć: stosunkowo nieskomplikowana forma języka angielskiego używanego potocznie, zawiera zwroty opisujące uczucia, zwykłe sytuacje codzienne i wykonywane przez bohaterów czynności. Znajdziesz tutaj także elementy slangu.

Seriale do nauki angielskiego w odmianie brytyjskiej

Seriale do nauki angielskiego w przepięknej odmianie brytyjskiej znajdziesz bez trudu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na nieco starsze produkcje - te prezentują bardzo wysoki poziom języka i gwarantują świetną zabawę. Oto dwie propozycje, które pomogą Ci w nauce angielskiego.

"Co ludzie powiedzą"

To idealny serial do nauki angielskiego w odmianie brytyjskiej - na uwagę zasługuje przede wszystkim typowe dla Brytyjczyków słownictwo oraz popisowy wręcz akcent. Serial opowiada o życiu Hiacynty Bucket, typowej przedstawicielki klasy średniej, która ze wszystkich sił stara się pokazać jako osoba zamożna i o wysokiej pozycji społecznej. To rodzi wiele zabawnych sytuacji, a Hiacynta co i rusz kompromituje się w oczach swojej rodziny, znajomych i lokalnej społeczności.

Czego możesz się nauczyć: poza słownictwem używanym w Wielkiej Brytanii, tak różnym od słownictwa typowo amerykańskiego, serial ten oferuje Ci możliwość wsłuchania się w brytyjski akcent. Dialogi są stosunkowo nieskomplikowane, ale też nie można nazwać ich banalnymi - to prawdziwa skarbnica nowych słów i wyrażeń.

"Allo, Allo!"

To jeden z kultowych seriali produkcji brytyjskiej, który zna chyba każdy. Akcja rozgrywa się w małej mieścinie we Francji opanowanej przez nazistów. Wojenne dni upływają bohaterom we względnym spokoju do czasu, aż główna postać, Renee, postanawia ukryć w swoim domu dwóch angielskich lotników. Do największych atutów serialu należą z pewnością wspaniała gra aktorska i język angielski na wysokim poziomie.

Czego możesz się nauczyć: przede wszystkim umiejętności posługiwania się językiem angielskim w jego brytyjskiej formie. Mamy tutaj do czynienia z bardzo zróżnicowanym słownictwem na dość wysokim poziomie zaawansowania.

“Sherlock”

Kolejny genialny serial produkcji brytyjskiej, tym razem bardziej współczesny. To jego duży atut, bowiem ogląda się go wyjątkowo łatwo i przyjemnie. Produkcja inspirowana postaciami stworzonymi przez A. C. Doyle’a - sławnym detektywem Sherlockiem Holmesem oraz jego przyjacielem, doktorem Johnem Watsonem. Panowie wspólnie rozwiązują najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne, wykazując się niezwykłą bystrością i otwartością umysłu.

Czego możesz się nauczyć: bardzo zróżnicowanego słownictwa. W serialu tym znajdziesz bogate opisy sytuacji oraz cech osobowości ludzkich, a nawet terminy medyczne; ciekawe dialogi prowadzone między bohaterami pozwolą Ci poznać wyrażenia zarówno podstawowe, jak i bardziej zaawansowane.

Podsumowanie

Seriale do nauki angielskiego są bardzo dobrą alternatywą dla zajęć w szkole językowej. Warunkiem jest jednak odpowiednie zaangażowanie i przywiązywanie dużej wagi do poszczególnych słów i zwrotów - słuchaj i powtarzaj je, a w razie potrzeby sięgnij po słownik oraz rozmówki.