Słowo "miłość" w różnych językach świata

Walentynki, czyli Święto Zakochanych, zbliżają się wielkimi krokami. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powiedzieć "kocham Cię" w różnych językach obcych? Zapewne nie - a szkoda. Nauczenie się wymawiania tych słów jest nie tylko niezłym treningiem dla mózgu, ale także świetnym sposobem na zabawną randkę i zaimponowanie ukochanej osobie wiedzą.

Miłość w różnych językach

Oczywiście w czasie walentynkowego wieczoru we dwoje możemy się ograniczyć do zwyczajowego "kocham cię" albo "I love you" napisanego na bileciku dołączonym do upominku. Ale jeśli chcesz, aby Twoje wyznanie miłosne było szczególnie zaskakujące, możesz wyznać miłość w różnych językach europejskich lub pochodzących z bardziej odległych stron świata.

A oto "kocham Cię" w językach europejskich:

 • polski - kocham Cię
 • angielski - I love you
 • hiszpański - Te amo/Te quiero
 • niemiecki - Ich liebe dich
 • francuski - Je t'aime
 • włoski - Ti amo
 • albański - Te dua
 • duński - jeg elsker dig
 • islandzki - eg elska fig
 • portugalski - Eu te amo

Teraz poznajmy brzmienie wyznania miłości przełożonego na inne języki świata:

 • afrykański - Ek is lief tir jou
 • mandaryński - Wo ai ni
 • hiszpański (odmiana latynoamerykańska)- Te amo
 • esperanto - Mi amas vin
 • tajwański - Wa ga ei li

Na świecie funkcjonuje obecnie od sześciu do siedmiu tysięcy języków. W każdym "kocham cię" oznacza to samo, choć brzmi zupełnie inaczej. Ale sposób wyrażania uczucia jest podobny pod każdą szerokością geograficzną - to czułe gesty, przeciągłe spojrzenia i oczywiście wspólne spędzanie czasu.

wieża duża naturalna drewniana

Miłość wyrażona nie tylko słowami

Niezależnie od tego, w którym z języków wyznasz miłość ukochanej osobie, będziesz potrzebował także pomysłu na prezent oraz na spędzenie wieczoru.

gra planszowa Pytaki

Nic tak nie wzmacnia miłości jak wspólne przeżywanie silnych, pozytywnych emocji. Możecie więc połączyć przyjemne z pożytecznym i przeczytać historię jednej z najsławniejszych miłości popkultury, oczywiście po angielsku. To wzruszająca, pełna ciepła i humoru opowieść, która wręcz idealnie sprawdzi się jako tło romantycznej kolacji.

książka Notting Hill - Pearson English Reader

Niektórzy z nas wolą jednak doznania silniejsze, nagłe zwroty akcji i napięcie powoli budowane przez długie godziny. Jeśli i Wy do nich należycie, koniecznie przeczytajcie wyjątkowo romantyczną książkę, która w dodatku pozwoli Wam ćwiczyć swoje umiejętności językowe.

książka i ćwiczenia eRomance

Jeśli chcesz zaimponować ukochanej osobie bogatym słownictwem, to nie ma lepszej metody na osiągnięcie tego celu, jak czytanie książek napisanych w językach obcych. W ten prosty sposób udoskonalisz swój francuski, włoski, niemiecki i oczywiście angielski. A przy okazji poznasz wiele wzruszających i zabawnych przygód miłosnych.

książka LoveActually - Pearson English Reader

Kolejna z naszych propozycji czytelniczych na Walentynki to absolutna klasyka powieści miłosnych, która doczekała się ekranizacji. "Małe kobietki" to przeurocza, wzruszająca historia perypetii czterech sióstr. Dziewczęta wspólnie dorastają, dzieląc ze sobą nie tylko codzienność, ale też swoje najskrytsze tajemnice. Jest to pozycja zdecydowanie godna polecenia.

książka Little Women - Pearson English Active Readers

Na koniec chcemy polecić Wam wyjątkowo emocjonującą grę, której akcja rozgrywa się w Londynie. Spróbujcie swoich sił jako agenci Scotland Yardu i rozwikłajcie zagadki skryte w talii kart. To kieszonkowa wersja gry typu Escape Room - uwolnij się, zanim będzie za późno. Emocje gwarantowane!

gra Escape Room. Atak na Londyn

W czasie składania zamówienia koniecznie skorzystajcie z kodu rabatowego "WALENTYNKI" - jego użycie pozwoli Wam zaoszczędzić 5% na zakupach dokonanych w dniach 09 - 17.02. Rabat nie obejmuje zakupu materiałów cyfrowych.