Sposoby na naukę języka poza domem: jak uczyć się w drodze do pracy, podczas biegania lub jazdy na rowerze

Posługiwanie się więcej niż jednym językiem stanowi nie tylko świetne uzupełnienie CV, ale także bardzo dobry sposób na poszerzenie horyzontów. Znajomość języka obcego może okazać się nieoceniona np. przy wakacyjnych zagranicznych wojażach. Naukę języka obcego można obecnie bardzo łatwo podjąć dzięki łatwemu dostępowi do licznych materiałów. Języków możemy uczyć się także poza domem — w komunikacji miejskiej, podczas jazdy samochodem, biegania czy jazdy na rowerze. Poniżej zebraliśmy kilka prostych sposobów mobilnej nauki.

O czym pamiętać przy nauce języka obcego?

Zanim jednak przejdziemy do sedna, warto wspomnieć o najważniejszych zasadach nauki języka. Prezentują się one następująco:

  1. Język jest narzędziem do komunikacji z innymi ludźmi — poznaje się go więc w celu płynnego porozumiewania się, a nie po to, by rozwiązywać testy lub zdawać egzaminy.
  2. Błędy są naturalną częścią nauki — każdy je popełnia, zwłaszcza na początku. Ważne jest, aby nie skupiać się wyłącznie na nich i nie zrażać się nimi. Z czasem, gdy znajomość danego języka będzie się poprawiać, zmniejszy się liczba popełnianych błędów.
  3. Systematyczność jest kluczowa — z językiem trzeba obcować systematycznie, gdyż nie używana wiedza o danym języku może szybko zanikać. Należy jednak pamiętać, że poszczególne sesje językowe nie muszą wcale trwać długo — krótkie (20-30 minut), ale często powtarzane obcowanie z językiem da o wiele lepsze rezultaty, niż sporadyczne, wielogodzinne ślęczenie nad materiałami. Oczywiście najlepiej byłoby wygospodarować choć kwadrans na naukę każdego dnia.
  4. Nauka musi być zróżnicowana — uczenie się ciągle w ten sposób bardzo szybko staje się rutynowe i najzwyczajniej w świecie po prostu nudne. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn porzucania nauki. Dlatego też konieczne jest różnicowanie metod nauki. Przykładowo można przeplatać ze sobą np. rozmówki z czytaniem lub słuchaniem dłuższych tekstów. Dobre efekty daje poświęcanie pojedynczych, krótkich sesji jednej metodzie.

Proste sposoby na naukę języków poza domem

Wracając jednak do głównego tematu tego tekstu, oto kilka prostych metod, dzięki którym możesz uczyć się języków także poza domem:

Kursy audio

Można ich słuchać wszędzie, nawet w samochodzie. Metoda ta jest najbardziej zbliżona do tradycyjnej nauki i pozwala przyswajać wiedzę o języku w usystematyzowany sposób. Kursy audio, podobnie jak te tradycyjne, są podzielone na różne stopnie zaawansowania, co pozwala łatwo dobrać ten odpowiedni do naszej wiedzy o danym języku obcym. Popularnym rozwiązaniem tego typu są np. kursy ekspresowe i samouczki do angielskiego.

angielski w samochodzie

Audiobooki

Popularna metoda pozwalająca osłuchać się z językiem. Podobnie jak w przypadku kursów, można z nich korzystać właściwie wszędzie. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że można jednocześnie chłonąć język i poznawać ciekawą literaturę w niezobowiązujący sposób. Warto zaznaczyć, że w literaturze można spotkać także rzadziej używane słowa, co pozwala poszerzyć swój słownik o ciekawe zwroty. Oczywiście, trzeba będzie później sprawdzić ich znaczenie. Audiobooki są obecnie bardzo szeroko dostępne i naprawdę łatwo jest znaleźć interesującą lekturę, np. na długą podróż samochodem. W ofercie Bookland znajdziesz między innymi ciekawy kryminał Cold Little Hand Kevina Hadleya. Dzięki temu audiobookowi, połączysz naukę z przyjemnością poznawania nowych, ciekawych opowieści kryminalnych. Trzeba jednak pamiętać, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę i na początek wziąć coś prostego — zaczynanie przygody z językiem, od np. twórczości Szekspira,może skutecznie zniechęcić.

Podcasty/radio

Równie prostym i ciekawym sposobem obcowania z językami jest słuchanie radia lub podcastów, prowadzonych w wybranym języku. Dzięki temu można poznać nie tylko poprawną wymowę, ale też różne akcenty. Poznawanie akcentów jest dość ważne, gdyż rzadko w realnych rozmowach spotykamy ludzi wysławiających się jak osoby w rozmówkach z kursów. Dobrym przykładem będzie tutaj Wielka Brytania, która mimo stosunkowo małej powierzchni, charakteryzuje się różnorodnością akcentów, z których spora część jest naprawdę trudna do zrozumienia dla osób po standardowym kursie angielskiego. Gdzie szukać radia i podcastów? Oczywiście w Internecie. Można tam znaleźć bez liku stacji i audycji w zasadzie na każdy temat. Dodatkowym plusem jest fakt, że całkiem spora ich część jest zupełnie darmowa.

Aplikacje

Tzw. apki językowe świetnie sprawdzają się w komunikacji miejskiej. Co prawda wymagają więcej uwagi niż samo słuchanie, ale są bardzo pomocne w nauce i świetnie uzupełniają inne metody (w tym także tradycyjne kursy). Oferują m.in. krótkie ćwiczenia i rozmówki, które pozwolą produktywnie wykorzystać czas np. przejazdu tramwajem do pracy. Wystarczy wybrać interesujący nas język i zainstalować odpowiednią aplikację na telefonie. Podobnie jak kursy audio, pozwalają wybrać stopień zaawansowania. Choć kursy w aplikacjach są zazwyczaj płatne, są one przygotowywane przez profesjonalistów, co daje korzystny stosunek jakości do ceny.


aplikacja na telefon

Muzyka

Dzięki słuchaniu muzyki możemy oswoić się z językami i zanurzyć się w nim w pełni. A możemy jej słuchać właściwie wszędzie, również poza domem. Muzyka stanowi także świetne tło dla codziennych obowiązków. Warto jednak pamiętać, że nie wsłuchując się w nią, raczej nie przyswoimy wielu informacji, ale możemy polubić dany język i przyzwyczaić się do jego obecności w naszym życiu. Trzeba też mieć świadomość, że niektóre formy mogą być użyte w utworach niepoprawnie, tylko po to, aby pasowały do melodii. Wiele osób również nuci, a z czasem nawet śpiewa słuchane utwory, ucząc się przy okazji tekstów piosenek.

Materiały wideo

Krótkie filmiki w obcym języku na pewno umilą np. podróż komunikacją miejską. Często są także świetnym źródłem informacji o kulturze danego kraju i zawierają ciekawe lub rzadziej spotykane słowa i zwroty. Zresztą, bardzo łatwo można znaleźć materiały wideo o bardzo różnej tematyce i bez problemu dobrać coś pod swój gust, łącząc przyjemne z pożytecznym. Zwykle trwają około 5 do 10 minut i często wciągają na tyle, że na obejrzeniu jednego się nie skończy.

Czy każdy może nauczyć się języków obcych?

Odpowiedź jest bardzo prosta — oczywiście, że tak. Przeświadczenie, iż do nauki języków konieczny jest jakiś naturalny dar, jest całkowicie błędne i często stanowi wyłącznie wygodną wymówkę. Fakt, niektórym nauka może przychodzić łatwiej, ale tyczy się to właściwie każdej dziedziny życia. Jedyne, czego nauka języka faktycznie wymaga, to systematyczność i zaangażowanie — dzięki nim osiągniesz sukces, nawet jeśli uważasz się za językowe beztalencie.

Podsumowanie

Wiedzę o języku obcym można przyswajać na różne sposoby, także poza domem, np. słuchając audycji radiowych czy specjalnych kursów audio. Trzeba jednak pamiętać, aby taką formę nauki (zaliczaną do biernej) wspomagać także nauką aktywną, czyli pisaniem i mówieniem w danym języku. Takie połączenie sprawia, że nauka jest znacznie bardziej efektywna i szybciej przynosi pożądane rezultaty.