Szybka nauka języków - sposoby poliglotów

Czy szybka nauka języków obcych jest w ogóle możliwa? Nie jest przecież tajemnicą, że nauka języka wiąże się z systematycznością i cierpliwością. Z drugiej strony, znając sprawdzone i skuteczne metody, z którymi języków obcych uczą się poligloci, można ten proces znacznie przyspieszyć.

W tym artykule poznasz 6 sposobów, dzięki którym Twoja nauka języków obcych nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na naukę. Choć początkowo brzmi to nieprawdopodobnie, wystarczy że zmienisz niektóre ze swoich codziennych nawyków i przekonasz się, jak proste oraz szybkie może być opanowanie nowego języka.

Szybka nauka języków obcych dzięki... serialom i filmom

Wiele osób popełnia duży błąd, uważając oglądanie seriali za zwykłą stratę czasu. W rzeczywistości okazuje się, że bez trudu można połączyć przyjemne z pożytecznym. Jeśli lubisz relaksować się w ten sposób, bardzo dobrym pomysłem będzie znalezienie seriali w języku, którego chcesz się nauczyć.

Dzięki obcojęzycznym produkcjom szybciej osłuchasz się z nowym słownictwem i gramatyką. Nie wspominając już, że taka nauka języków obcych to czysta przyjemność! Nawet kiedy wydaje Ci się, że oglądając serial nie uczysz się niczego nowego, Twój mózg cały czas podświadomie oswaja się z obcym językiem. Oto kilka sposobów, dzięki którym oglądanie filmów przyspieszy Twoją naukę:

 • jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nowym językiem, możesz korzystać z polskich lub dwujęzycznych napisów. Dzięki temu zrozumiesz fabułę serialu i będziesz śledził losy bohaterów z większą uwagą. Ponadto osłuchasz się z akcentem, co bardzo przyspiesza naukę języka,

 • podczas oglądania spróbuj wyłapać pojedyncze słówka, a następnie spisz je na kartce. Nie zatrzymuj przy tym odcinka i nie przejmuj się błędną pisownią – skorygujesz ją później z pomocą słownika. W ten sposób intuicyjnie poznasz podstawowe zasady wymowy poszczególnych głosek,

 • kiedy poczujesz się pewniej z nowym językiem, zmień napisy na oryginalne lub całkowicie z nich zrezygnuj. W efekcie łatwiej skupisz się na samym słuchaniu i szybciej przyswoisz nowy akcent oraz słownictwo,

 • przy nauce języka z seriali warto skorzystać z platform, które pozwalają na samodzielny wybór napisów. Bardzo dużo możliwości stwarza na przykład Netflix. Dobrym pomysłem będą strony internetowe zagranicznych telewizji – można na nich znaleźć mnóstwo rozbudowanych serii, które przy okazji pokazują życie mieszkańców danego kraju.

Przeczytaj także na naszym blogu: Seriale do nauki języka angielskiego - 6 najlepszych pozycji, od których warto zacząć.

Słuchaj radia lub podcastów

Jeżeli nie masz czasu na oglądanie seriali lub po prostu za nimi nie przepadasz, możesz osłuchać się z językiem w inny sposób. W ostatnich czasach prawdziwy rozwój przeżywają wszelkiego rodzaju podcasty.

Na stronach internetowych i za pomocą aplikacji, takich jak Spotify, YouTube czy Podcasty, zyskasz dostęp do ogromnej ilości materiałów w języku, którego się uczysz. Pamiętaj o tym, aby wybrać interesującą Cię tematykę – dzięki temu nauka będzie przebiegała przyjemniej i sprawniej.

Innym wartym uwagi sposobem jest słuchanie zagranicznego radia. Spróbuj znaleźć stację, na której przeważają ciekawe wywiady albo relacje z imprez sportowych czy kulturowych. Piosenki nie zawsze są dobrym sposobem na naukę nowego słownictwa lub gramatyki, ponieważ artyści często upraszczają język.

Słuchanie radia lub podcastów pozwala zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ jest to coś, co możesz robić przy okazji wykonywania codziennych czynności. Dzięki temu, że osłuchasz się z nowym akcentem, szybciej zaczniesz tworzyć i rozumieć obcojęzyczne wypowiedzi.

Nie bój się mówić w obcym języku

Według najnowszych badań osoby uczące się nowego języka możemy podzielić na ekstrawertyków oraz introwertyków. Pierwsza grupa nie ma zbyt dużych oporów przed mówieniem i wypowiada się w obcym języku nawet wtedy, gdy jeszcze go dobrze nie zna.

Z kolei introwertycy decydują się na rozmowę, kiedy są pewni, że nie popełnią żadnego błędu. Przed odezwaniem się zazwyczaj układają też w głowie zdanie, które chcą wypowiedzieć. Dlatego przeważnie mówią bezbłędnie, a ich słowa są bardzo dobrze przemyślane. Czy na pewno wiesz, która z tych postaw jest lepsza, jeśli chodzi o naukę nowego języka?

Ekstrawertycy zaczynają mówić dużo wcześniej. Łatwiej nawiązują też kontakty z obcokrajowcami, co podczas nauki nowego języka jest niezwykle cennym doświadczeniem. Niestety popełniane przez nich błędy trudno wyeliminować, ponieważ przed odezwaniem się, zazwyczaj nie zwracają na nie uwagi. Dlatego najbardziej efektywnym sposobem na naukę języka jest próba połączenia tych dwóch postaw. Początki mogą być trudne, ale rezultaty są jak najbardziej warte wysiłku.

Poznaj ludzi posługujących się językiem, który chcesz opanować

Nic tak nie przyspiesza nauki obcego języka, jak kontakt z osobami, które porozumiewają się nim na co dzień. To niezwykle cenne doświadczenie. Dzięki takim rozmowom zaznajomisz się z licznymi skrótami i potocznymi wyrażeniami, które trudno znaleźć w językowych książkach. Ponadto możesz też poznać wspaniałych ludzi, którzy staną się dla Ciebie źródłem inspiracji.

W większych miastach obcojęzyczne księgarnie, biblioteki czy kawiarnie często organizują spotkania osób z różnych części świata. Jest to idealna okazja, aby poznać nowych ludzi i przełamać swoje bariery w mówieniu. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, spróbuj skorzystać ze stron internetowych i aplikacji, które pozwalają na wzajemną naukę. W zamian za to, że nauczysz kogoś podstaw polskiego, ta druga osoba także podzieli się z Tobą wiedzą o języku, którym biegle się posługuje.

Aplikacje umożliwiające wymianę językową to przede wszystkim iTalki, HelloTalk, WeSpeke czy HiNative. Możesz pobrać je na telefon i korzystać z nich tak, jak ze zwykłych komunikatorów. Jeżeli jednak pewniej czujesz się podczas rozmowy na żywo, powinieneś rozważyć konwersacje z native speakerem. Nawet jedna godzina intensywnej rozmowy w ciągu tygodnia przyniesie świetne rezultaty.

Załaduj dobrą aplikację do nauki słówek na telefon

Nie jest tajemnicą fakt, że podczas nauki nowego języka niezwykle ważne są systematyczne powtórki opanowanego wcześniej materiału. Niestety dla wielu osób jest to niezwykle nużące zadanie. Dzieje się tak, ponieważ dla naszego mózgu o wiele ciekawsze wydają się świeże informacje, a ciągłe powracanie pamięcią do tych samych etapów nauki bywa męczące.

Świetnym rozwiązaniem tego problemu są aplikacje językowe. Niektóre z nich umożliwiają dostęp do gotowych kursów oraz wprowadzanie własnych materiałów. Dzięki temu nawet podczas stania w sklepowej kolejce czy jazdy komunikacją miejską możesz powtórzyć wybrane słówka. Nie będzie Ci towarzyszyło poczucie straty czasu, a wszystkie ważne zwroty zostaną w Twojej pamięci na dłużej.

Aplikacje językowe, które cieszą się największą popularnością, to przede wszystkim:

 • Duolingo,

 • Memrise,

 • Babbel,

 • Drops,

 • Busuu.

Z ich pomocą możesz opanować nie tylko podstawowe słówka, ale też proste zagadnienia gramatyczne. Nie musisz korzystać ze wszystkich wymienionych aplikacji – wystarczy, że wybierzesz jedną lub dwie, które najbardziej polubisz.

Warto też zwrócić uwagę na programy, które umożliwiają tworzenie własnych fiszek lub korzystanie z gotowych zestawów słownictwa. Mowa o Fiszkotece i Quizlecie. Występują nie tylko jako aplikacje, ale też zwykłe strony internetowe. Pomagają przyswoić trudne słownictwo za pomocą fiszek lub powstających automatycznie testów.

Im więcej nowych słówek, tym trudniej je zapamiętać

Wbrew pozorom przyswajanie w krótkim czasie wielu nowych słówek wcale nie jest najlepszym sposobem na szybką naukę języka. Skuteczniejszą metodą jest stopniowe poznawanie słownictwa i wykorzystywanie go w codziennym życiu. Możesz tworzyć z nowymi słówkami opowiadania lub krótkie wypowiedzi, które w przyszłości Ci się przydadzą. Dzięki temu nauka wyda Ci się bardziej pożyteczna, co ma ogromny wpływ na motywację.

Szybka nauka języka - podsumowanie

Nauka nowego języka wcale nie musi być żmudnym i nużącym procesem. Jeśli odpowiednio do niej podejdziesz, bardzo szybko dostrzeżesz pierwsze postępy. Aby łatwiej było Ci zapamiętać najważniejsze zasady, przygotowałam krótkie podsumowanie:

 • Staraj się wykorzystać codzienne czynności do nauki nowych słów lub zagadnień gramatycznych. Może to być oglądanie seriali w obcym języku, słuchanie audiobooków i podcastów. Dzięki temu osłuchasz się z nowym akcentem i zwrotami.

 • Spraw, aby nowy język stał się częścią Twojej pasji. Czytaj interesujące Cię artykuły lub zagraniczne książki w oryginale. Być może znajdziesz obcojęzyczną stronę, dzięki której rozwiniesz swoje hobby?

 • Pamiętaj, że nowe słowa i zwroty należy systematycznie powtarzać. Warto wykorzystać w tym celu aplikacje językowe, które pobierzesz na telefon i zawsze będziesz je miał w zasięgu ręki.

 • Nauka obcego języka to przede wszystkim pokonywanie własnych ograniczeń. Dlatego odważ się na rozmowę z obcokrajowcami nawet wtedy, gdy wiesz, że Twoja wypowiedź może nie być doskonała. Każdy z nas kiedyś uczył się nowego języka.

 • Nie narzucaj sobie zbyt trudnych do osiągnięcia celów. Nauka powinna sprawiać Ci przyjemność, a nie kojarzyć się z ogromnym wysiłkiem.

Sprawdź także inne artykuły zawierające porady dotyczące nauki języków obcych

Anna Zwolińska

Pasjonatka podróży, obcych kultur - i oczywiście ich języków. Mówi w 4 językach i pomaga innym w nauce języków obcych. Założycielka Językowa Sofa - Nauka Języków Obcych Online.