Trudne aspekty w nauce języka francuskiego

Przed wyborem języka obcego, którego chcemy się uczyć zazwyczaj czytamy opinie innych ludzi o danym języku bądź pytamy się o to wśród znajomych. W tym artykule postaram się pokazać, jakie obszary sprawiają trudność w nauce języka francuskiego.


Pierwsza przeszkoda, jaką masz okazję spotkać już na samym początku nauki francuskiego jest fonetyka, na którą składa się wymowa i akcent. Pamiętaj jednak, że trudna wymowa czy fakt, że nie rozumiesz Francuzów w pełni, nie powinny przyczyniać się do twojej rezygnacji z nauki języka francuskiego. Wiadome jest, że na początku nauki jakiegokolwiek języka obcego nie będziesz w stanie zrozumieć wszystkiego. Jednakże, do nauki fonetyki języka francuskiego można skorzystać z zasad francuskiej wymowy bądź z podręczników:


Kolejną trudnością, która nawiązuje do poprzedniej to różnice w języku potocznym a językiem oficjalnym (podręcznikowym). Z biegiem czasu oglądając seriale oraz filmy czy porozumiewając się z młodym francuskim pokoleniem można poznać pewne potoczne zwroty. Jeśli chcesz pogłębić wiedzę na ten temat to polecam Pas de bleme Słownik slangu i potocznego języka francuskiego.


Trzecią przeszkodą jest skomplikowana francuska pisownia. W większości przypadków jest tak, że dane słowo pisze się inaczej, a w inny sposób je wymówisz. Powiązana jest z tym również francuska ortografia, która tak jak polska nie jest łatwa. Do doskonalenia pisowni polecam takie książki jak:


  • Orthographie progressive du français
    – książka z ćwiczeniami dla osób, które znają język francuski w stopniu zaawansowanym.

  • Bescherelle l’orthographie pour tous
    – książka tłumacząca w bardzo przystępny sposób francuską ortografię. Polecam całą serię Bescherelle z racji tego, że były to moje pierwsze książki do nauki zarówno gramatyki jak i ortografii napisane w języku oryginalnym, czyli francuskim. Na początku ciężko się je czyta, ale czyniąc to możesz poznać nowe słownictwo oraz łatwiej przyswoisz nieznane zwroty.


Czwartą trudnością jest brak możliwości wyjazdu do Francji. Największe efekty zdobędziesz, jeśli będziesz przebywał przez jak największą ilość czasu pośród Francuzów. Jeśli nie możesz tego zrobić to jest to jedno z działań demotywujących w nauce języka. Sam na własnym doświadczeniu możesz przekonać się, że motywacja jest jednym z głównych pobudek do dalszej nauki jakiegokolwiek języka obcego.


Zaczynając naukę języka francuskiego musisz być przygotowany na żmudną i ciężką samodzielną pracę, nawet jeśli uczysz się go w szkole językowej. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że język francuski pochodzi z grupy języków romańskich. Jest to zupełnie inna grupa języków niż dla naszego języka ojczystego. Tym samym będziemy mieli wiele różnic oraz wyjątków w zagadnieniach gramatycznych widoczną przede wszystkim w nieregularności odmian wielu czasowników.

 

Autorka: Aleksandra Bednarska

Blog: http://francuskiprzykawie.blogspot.com/

Facebook (fanpage): https://www.facebook.com/francuskiprzykawie/

Grupa Francuska kawa pod Wieżą Eiffla: https://www.facebook.com/groups/1817437215229837/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCbxVBWMvbS81NvM7dWLVkfg

Snapchat: francuskakawa