Zawód, w którym bezwzględnie wymagana jest znajomość języka obcego

Znajomość języka obcego, w szczególności angielskiego, jest coraz częściej jednym z głównych i najważniejszych wymogów stawianych kandydatom do pracy. Obecnie w aż dwóch przypadkach na trzy pracodawca stawia umiejętność posługiwania się językiem obcym jako wymóg wobec aplikanta.

Są zawody, w których znajomość języka obcego nie jest szczególnie potrzebna. Ale są też takie, w których nie masz bez niej szans. Chcesz się dowiedzieć które to? Być może na liście znajduje się zawód, o którym zawsze marzyłeś? I czy zawsze językiem tym jest język angielski? Przeczytaj koniecznie.

Zawody, w których znajomość języka jest cennym atutem

Właściwie w każdym zawodzie może się zdarzyć, że będziesz zmuszony obsłużyć kontrahenta czy klienta, posługując się językiem angielskim lub innym obcym. Wśród zawodów, w których znajomość języków obcych nie jest wymaganiem, ale bardzo przydatną umiejętnością, która ułatwi pracę, są ekspedienci, pracownicy gastronomii, sprzedawcy usług kredytowych i wiele innych.

Poniżej natomiast znajdziesz listę zawodów, w których bez znajomości języka angielskiego kariery nie zrobisz. Przy czym warto pamiętać, że w części przypadków język angielski jest podstawą, do której warto z czasem dodać przynajmniej jeden kolejny język. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście fakt, iż obecnie wiele firm ma charakter międzynarodowy, obsługuje klientów z całego świata, co stanowi istotny element ich rozwoju. Więcej informacji znajdziesz we wpisie blogowym:

Najłatwiejsze i najtrudniejsze języki świata

Oto więc wspomniane zawody:

Stewardessa/steward - wymarzony zawód dla wszystkich tych, którzy są ciekawi świata. Ale wymaga absolutnie perfekcyjnej znajomości języka angielskiego, bowiem oznacza stały kontakt z ludźmi z różnych krajów i kontynentów, z których zaledwie garstka mówi po polsku. Również załogi samolotów są wielonarodowościowe. Dlatego też w tym zawodzie, poza wieloma innymi umiejętnościami, należy przyswoić sobie tajniki języka angielskiego. Oprócz niego jednak warto poznać choćby hiszpański, który jest trzecim pod względem popularności językiem świata.

Recepcjonista - wydawać by się mogło, że wykonywanie zawodu recepcjonisty jest proste i przyjemne - nic bardziej mylnego, chyba że mowa o maleńkim hoteliku gdzieś na końcu świata. Jeśli natomiast chciałbyś pracować dla największych sieci hotelarskich, musisz się nauczyć języka angielskiego w stopniu znakomitym. Bez niej nie może być mowy o obsługiwaniu licznych gości zagranicznych, a ci przecież oczekują często usług na najwyższym poziomie.

Programista - to rewelacyjna praca - świetnie płatna, może być wykonywana zdalnie i nie wymaga bezpośredniego kontaktu z dużą ilością klientów. Ale też niestety nie ma możliwości wykonywać zawodu programisty bez znajomości języka angielskiego i to z aż dwóch istotnych powodów. Po pierwsze - wszystkie materiały szkoleniowe oraz kody pisane są właśnie w języku angielskim. Jeśli go nie znasz, niczego nie zrozumiesz. Po drugie - bez znajomości angielskiego odbierasz sobie szansę na współpracę z klientami zagranicznymi, a to w tym zawodzie spora strata.

Doradca klienta - także pracując w korporacji będziesz musiał opanować język angielski, zwłaszcza jeśli marzy Ci się intratna posada asystenta klienta zagranicznego. A warto się o nią postarać, bowiem wynagrodzenie asystenta jest wyższe o nawet 35% w porównania do wynagrodzenia osoby bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Przewodnik wycieczek - także w zawodzie przewodnika niezbędna okaże się umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Zwykle miejscowi znają swoje miasto, jego zabytki i atrakcje turystyczne na wylot, a więc nie trzeba ich oprowadzać. Największe zainteresowanie okażą za to turyści zagraniczni, którzy będą oczekiwali ciekawych, swobodnie wyartykułowanych informacji i pasjonujących opowieści.

Zawodami, których nie da się wykonywać bez znajomości języka, są tłumacz i nauczyciel języków obcych - te fakty zapewne nie wymagają nawet komentarza.

Jakie języki obce warto znać, aby podnieść swoje szanse na rynku pracy?

We wszystkich wymienionych zawodach, poza zawodami tłumacza i nauczyciela, z pewnością będzie to angielski, który w wielu krajach świata ma status języka urzędowego i biznesowego. Jeśli zamierzasz zostać tłumaczem lub nauczycielem, wystarczy, że perfekcyjnie opanujesz język, w którym chcesz pracować. Pomogą Ci w tym dobre pomoce naukowe i książki do nauki języka angielskiego.

Poza angielskim dobrze jest znać jeszcze przynajmniej jeden język. Jego wybór będzie uzależniony oczywiście od tego, z jakimi klientami lub partnerami biznesowymi współpracuje firma, w której pracujesz lub starasz się o zatrudnienie. Dodatkowe umiejętności w CV na pewno pomogą Ci odnieść sukces w poszukiwaniach dobrze płatnej i interesującej pracy. A jaki język obcy, oprócz języka angielskiego, warto znać?

Na pewno wspomniany już język hiszpański, którym porozumiewa się aż 528 milionów ludzi na świecie. Jednym z najczęściej używanych języków jest także mandaryński - w nim mówi ponad miliard osób, czyli 1/7 ludności świata, a firmy coraz częściej stawiają na współpracę z dalekowschodnimi kontrahentami i klientami. Angielski to więc często podstawa, do której warto dodawać kolejne umiejętności językowe.

Pamiętaj, że dzięki znajomości języków obcych, będziesz cennym nabytkiem dla każdej poważnej firmy, która z chęcią zapłaci Ci za Twoje umiejętności, wiedzę i chęć do pracy.