Bookland - księgarnia językowa Zarejestruj się lub Zaloguj się
Koszyk
 
 

Blog

 1. Najpopularniejsze idiomy angielskie
  17
  Styczeń

  Najpopularniejsze idiomy angielskie

  Wyrażenia językowe, cechujące się tym, że ich znaczenie jest całkiem inne, niż wskazują na to poszczególne jego części. Ciekawe urozmaicenie języka. O czym mowa? Oczywiście, o idiomach! Czym właściwie są idiomy? Jakie są najpopularniejsze angielskie idiomy? Co oznacza dany idiom?

  Czytaj więcej
 2. Matura 2023 - Sprawdź, jakie zmiany czekają przyszłych maturzystów
  12
  Styczeń

  Matura 2023 - Sprawdź, jakie zmiany czekają przyszłych maturzystów

  Jakiś czas temu na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej zostały opublikowane dokumenty, m.in. w formie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki, określające sposób przeprowadzania egzaminu maturalnego w nowej formule. Zmienią się przede wszystkim wymagania, ilość zadań i długość trwania egzaminów. Jak będzie wyglądać matura 2023?

  Czytaj więcej
 3. Życzenia bożonarodzeniowe w różnych językach
  15
  Grudzień

  Życzenia bożonarodzeniowe w różnych językach

  Tradycja składania bliskim i znajomym życzeń bożonarodzeniowych i noworocznych kultywowana jest na całym świecie z równym entuzjazmem. Niezależnie od szerokości geograficznej, klimatu i języka - w ostatnich dniach grudnia w każdym zakątku kuli ziemskiej szczerze życzymy sobie wzajemnie wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku.

  I choć tegoroczne święta, podobnie jak poprzednie, raczej nie będą sprzyjały dalekim wyprawom, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy znajomym z dalekich stron wysłali pocztówkę czy list z życzeniami napisanymi w ich rodzimym języku. Jak to zrobić? Oto praktyczna ściąga specjalnie dla Was - życzenia bożonarodzeniowe w różnych językach obcych.

  Czytaj więcej
 4. Gry planszowe na święta - 9 najlepszych planszówek dla Twojej rodziny
  10
  Grudzień

  Gry planszowe na święta - 9 najlepszych planszówek dla Twojej rodziny

  Gry planszowe to jeden z najlepszych pomysłów na wspólne spędzenie czasu z bliskimi. Sprawdzają się na wakacyjnych wyjazdach, w czasie weekendowego biwakowania, w długie zimowe wieczory - właściwie zawsze dobrze jest mieć je pod ręką. Kochają je dzieciaki, dorośli i seniorzy. I nie ma się czemu dziwić, ogromny wybór gier planszowych sprawia, że każdy znajdzie wśród nich swoją ulubioną.

  Boże Narodzenie jest czasem, który warto wykorzystać na rodzinne spotkania. A świąteczne wieczory są wyjątkowo długie - kiedy więc zabraknie tematów do kolejnych rozmów, wystarczy tylko zaproponować wspólną zabawę. Gra idealnie sprawdzi się również jako prezent świąteczny. Jakie gry planszowe na święta warto polecić? Które z nich zapewnią Twoim bliskim najlepszą rozrywkę? Oto nasze propozycje.

  Czytaj więcej
 5. Zaproszenie po angielsku — przykłady, zwroty i wyrażenia
  22
  Listopad

  Zaproszenie po angielsku — przykłady, zwroty i wyrażenia

  Zaproszenie to częsta forma wypowiedzi pisemnej na maturze z języka angielskiego. Dotyczy przekazania informacji o nadchodzącym wydarzeniu, wraz z zaproszeniem nadawcy do wzięcia w nim udziału. W zależności od charakteru wypowiedzi należy dobrać do niej odpowiednie słownictwo. Jak napisać zaproszenie po angielsku? Jakie elementy musi zawierać zaproszenie w języku angielskim i jakie są przydatne zwroty?

  Czytaj więcej
 6. Edukacja domowa - Wady i zalety nauki w domu
  10
  Listopad

  Edukacja domowa - Wady i zalety nauki w domu

  W obecnych czasach coraz częściej słyszy się o edukacji domowej. Jest to alternatywa dla tradycyjnego systemu nauczania. Edukacja w domu, podobnie jak wszystko, znajduje grono zwolenników i przeciwników. Choć wydawać by się mogło, że wiąże się z godzinami spędzonymi przed ekranem komputera, wcale tak nie jest. Realizacja podstawy programowej spoczywa na rodzicach bądź opiekunach prawnych, którzy mają pełną swobodę w wyborze metod nauczania. Na czym dokładnie polega edukacja domowa? Jakie są wady i zalety nauki w domu?

  Czytaj więcej
 7. Jak nauczyć się rosyjskiego?
  22
  Październik

  Jak nauczyć się rosyjskiego?

  Językiem rosyjskim porozumiewa się około 260 milionów ludzi na całym świecie, aż dla 160 milionów z nich jest on językiem pierwszym. Oznacza to, że pod względem ilości osób władających danym językiem zajmuje on szóste miejsce na świecie wśród wszystkich języków. Warto się go więc nauczyć - w jaki sposób?

  Czy można samodzielnie opanować sztukę porozumiewania się w języku rosyjskim czy też lepiej skorzystać z kursów organizowanych przez szkoły językowe ? A jeśli samodzielnie - to od czego zacząć naukę rosyjskiego i z jakich pomocy korzystać, aby szybko nauczyć się nim porozumiewać?

  Czytaj więcej
 8. Jak wygląda matura ustna z angielskiego?
  11
  Październik

  Jak wygląda matura ustna z angielskiego?

  Matura z języka angielskiego składa się z dwóch części — pisemnej oraz ustnej. I to zwykle właśnie ustna część egzaminu najmocniej spędza sen z powiek uczniów przystępujących do niego. Jego zadaniem jest sprawdzić sprawność komunikacyjną egzaminowanego, płynność wypowiedzi ucznia, stosowanie zasad gramatycznych w praktyce oraz zasób jego słownictwa.

  Na co zwrócić uwagę przygotowując się do matury ustnej? Jaki jest przebieg egzaminu i zasady oceniania? Na czym polegają zadania? Jak długo trwa egzamin? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć, przygotowując się do ustnej matury w języku angielskim.

  Czytaj więcej
 9. Jak napisać wpis na bloga po angielsku?
  24
  Wrzesień

  Jak napisać wpis na bloga po angielsku?

  Jeśli prowadzisz własnego bloga, z pewnością wiesz jak napisać wpis, który przyciągnie uwagę czytelnika, będzie interesujący i wciągający. W zależności od charakteru bloga może on przybierać różne formy wypowiedzi pisemnej — reportażu, opowiadania, poradnika, opisu i innych. Wpis na bloga po angielsku zawierać powinien te same elementy co pisany w języku polskim. Jakie to elementy? Jakich zwrotów i wyrażeń należy używać?

  Czytaj więcej
 10. Najpopularniejsze zapożyczenia z francuskiego
  15
  Wrzesień

  Najpopularniejsze zapożyczenia z francuskiego

  Język polski należy do jednych z najtrudniejszych i najbardziej złożonych języków. Mimo to ilość zapożyczeń z innych języków jest u nas bardzo duża — na stałe do użycia weszło całe mnóstwo słów i wyrażeń, również z języka francuskiego. Zapożyczenia z języka francuskiego to tak zwane galicyzmy. Oto najpopularniejsze z nich.

  Czytaj więcej
Posts loader