Opinie o Nas
Bookland - księgarnia językowa Zarejestruj się lub Zaloguj się
Koszyk
 
 

Blog

 1. Powtórka lektur do matury
  09
  Kwi

  Powtórka lektur do matury

  Jak zdać maturę z języka polskiego?

  Odpowiedzi na to i podobne pytania szuka co roku wielu maturzystów. Nie inaczej jest w roku 2021. Wydaje się, że czasu zostało niewiele, a wiedza do zdobycia - ogromna. By dobrze przygotować się do tego egzaminu, warto powtórzyć (a może dopiero przeczytać?) lektury

  Czytaj więcej
 2. Życzenia wielkanocne w różnych językach
  02
  Kwi

  Życzenia wielkanocne w różnych językach

  W roku 2021 Wielkanoc przypada na niedzielę 4 kwietnia. Ci z Was, którzy mają za granicą przyjaciół, znajomych i rodzinę, zapewne potrafią złożyć życzenia wielkanocne w różnych językach europejskich czy nawet tych używanych w dalszych zakątkach świata. A dla tych, którzy nie potrafią - mamy propozycję przyswojenia życzeń w kilku językach obcych. To nie tylko sposób na zaimponowanie bliskim, ale przede wszystkim świetna zabawa i trening dla mózgu. Zaczynajmy więc.

  Czytaj więcej
 3. Tolkien jakiego nie znacie - życiorys, ciekawostki
  25
  Mar

  Tolkien jakiego nie znacie - życiorys, ciekawostki

  John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii (Południowa Afryka). Profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na uniwersytecie w Oksfordzie. Prywatnie mąż Edith Bratt, ojciec czwórki dzieci, uczestnik I wojny światowej. Jednak to nie wykłady z literatury angielskiej na uczelni, a opowieści fantasy o Hobbitach i Elfach sprawiły, że znają go miliony czytelników, fani filmów, gier planszowych i komputerowych. Autor tajemniczy, intrygujący, inteligentny, od dekad jest inspiracją dla wielu pisarzy i twórców filmów. Jego książki sprzedają się w milionach egzemplarzy, ekranizacje są zaliczane do najbardziej kasowych w historii Hollywood. 25 marca świętujemy Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji przygotowaliśmy garść ciekawostek związanych z jego życiem i twórczością.

  Czytaj więcej
 4. Ponglish, czyli język polsko/angielski
  18
  Mar

  Ponglish, czyli język polsko/angielski

  Jeśli spotkałeś się z wyrażeniami typu „brejkam wszystkie rule”, „dżampnij do szopa”, „jestem bizy” czy „łokaj po sajdłoku”, znaczy to, że masz już za sobą pierwszy kontakt z Ponglish. Jeśli natomiast tego typu potworki językowe są dla Ciebie nowością lub po prostu ciekawi Cię skąd się wzięły, poniżej znajdziesz krótki rys historyczny i kilka przykładów wykorzystania Ponglish.

  Czytaj więcej
 5. Angielskie spójniki i wyrażenia łączące - 20 najważniejszych
  11
  Mar

  Angielskie spójniki i wyrażenia łączące - 20 najważniejszych

  Spójniki - części mowy, które samodzielnie nie znaczą nic. Dopiero zastosowane w środku zdania, stając się jego częścią, nabierają sensu. Używamy ich w celu połączenia dwóch i więcej zdań lub wyrażeń w całość lub określić relację pomiędzy nimi. Dzięki nim możemy podkreślić różnice, dodać do zdania jakąś informację, podać przykład lub podsumować wypowiedź. W języku angielskim spójniki są tak samo istotne i równie często stosowane, co w języku polskim. Poznajmy więc te najpopularniejsze - sposób i cel oraz praktyczne przykłady ich stosowania.

  Czytaj więcej
 6. 5 porad jak zachęcić dzieci do nauki języków obcych
  23
  Lut

  5 porad jak zachęcić dzieci do nauki języków obcych

  Nauka języków obcych jest obecnie jedną z najlepszych inwestycji w rozwój i edukację dziecka. Znajomość języka angielskiego lub innego języka obcego otwiera drzwi na świat - umożliwia podróże w różne zakątki świata, podjęcie studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach czy wreszcie możliwość znalezienia satysfakcjonującej pracy poza granicami kraju.

  Czytaj więcej
 7. Słowo "miłość" w różnych językach świata
  10
  Lut

  Słowo "miłość" w różnych językach świata

  Walentynki, czyli Święto Zakochanych, zbliżają się wielkimi krokami. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powiedzieć "kocham Cię" w różnych językach obcych? Zapewne nie - a szkoda. Nauczenie się wymawiania tych słów jest nie tylko niezłym treningiem dla mózgu, ale także świetnym sposobem na zabawną randkę i zaimponowanie ukochanej osobie wiedzą.

  Czytaj więcej
 8. 5 metod nauki języka angielskiego
  09
  Lut

  5 metod nauki języka angielskiego

  Nauka języka angielskiego jest prawdopodobnie jednym z ważniejszych zadań, jakie na ścieżce edukacji stoją przed każdym dzieckiem, nastolatkiem i dorosłym. W dzisiejszym świecie, w którym brak już właściwie granic między krajami i kulturami, tylko brak znajomości języka ogranicza nasze możliwości poznawcze. Jeśli pokonamy tę barierę, świat stanie przed nami otworem - będziemy mogli nawiązać towarzyskie i zawodowe kontakty z ludźmi z każdego zakątka kuli ziemskiej.

  Czytaj więcej
 9. Nauka języka niemieckiego - jak zacząć, jak się uczyć?
  12
  Sty

  Nauka języka niemieckiego - jak zacząć, jak się uczyć?

  Czy języka niemieckiego można nauczyć się samodzielnie, bez konieczności korzystania z korepetycji lub kursu w szkole językowej? Wbrew obiegowym opiniom jest to możliwe. Korzystając z odpowiednich pomocy naukowych, możesz opanować porozumiewanie się języku niemieckim na bardzo dobrym poziomie.

  Czytaj więcej
 10. Nauka języka hiszpańskiego - jak zacząć?
  29
  Gru

  Nauka języka hiszpańskiego - jak zacząć?

  Język hiszpański jest drugim po języku chińskim najczęściej używanym na świecie. Porozumiewa się nim ponad 405 milionów ludzi w Ameryce Południowej i Północnej, Europie, Północno-Wschodniej Afryce i innych częściach świata. Hiszpański jest oficjalnym językiem w aż 21 krajach świata i ojczystym dla ponad 330 milionów ludzi. To tylko kilka, wydawać by się mogło, suchych faktów. Ale liczby te powinny uzmysłowić nam, że nauka hiszpańskiego jest jak najbardziej uzasadniona, i że może nam ona przynieść wiele istotnych korzyści.

  Czytaj więcej