6 skutecznych sposobów na naukę języka angielskiego

Język angielski to najczęściej używany język na całym świecie. Nie ważne, czy jesteś na plaży w Hiszpanii czy szukasz British Muzeum w Londynie, zawsze znajdzie się ktoś, z kim dogadasz się w tym języku. Dzięki znajomości angielskiego można również dotrzeć do zagranicznej literatury branżowej, czytać książki w oryginale lub oglądać filmy bez napisów. Zalet jest wiele. Podstawowym pytaniem jest jednak, jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

 Odpowiedź nie jest prosta, zwłaszcza że nieużywanie języka obcego sprawia, że zapominamy słownictwo i struktury gramatyczne. Ponadto język jest żywy, pojawiają się nowe zwroty, część słówek przestaje mieć rację bytu. Jak więc opanować język obcy?


1. Motywacja – co to takiego i dlaczego jest ważna?

Pewnie nie raz słyszałeś, że motywacja jest najważniejsza. Motywacja to stan gotowości do podjęcia określonych działań. To energia, która sprawia, że dążysz do osiągnięcia celu oraz pokonujesz wszelkie trudności pojawiające się na Twojej drodze. Według profesora psychologii Wiesława Łukaszewskiego[1] motywacja to wszystkie mechanizmy odpowiedzialne za podjęcie, ukierunkowanie, potrzymanie i zakończenie działań. Dla nas motywacja plus samodyscyplina to duet idealny. Załóżmy jednak, że jesteś na samym początku. Masz plan pojechać na wakacje do USA lub zwiedzić któryś z europejskich krajów. A może z językiem wiążesz swoje życie zawodowe lub chcesz studiować za granicą? Dobrze wiemy, że w dzisiejszych czasach jeden kierunek rozwoju to za mało, jedne studia są niewystarczające, żeby odnaleźć się na rynku pracy. Potrzebujesz nieustannie się kształcić i rozwijać swoje umiejętności. A co jeśli potrzeba Ci do tego biegłej znajomości w mowie i piśmie języka obcego? Odpowiedź jest prosta. Musisz się go nauczyć w wystarczającym dla Ciebie stopniu. I właśnie w tym momencie istotną rolę odgrywa motywacja – nowa praca, studia za granicą czy swobodne poruszanie się po Londynie. To ona sprawi, że poświęcisz każde popołudnie, nie pójdziesz na kolejną imprezę po to, aby opanować nowe słówka. Wizualizuj sobie swoje marzenia. Oczywiście samo rozważanie, czy na plaży wypijesz Bloody Mary czy Mohito nie sprawi, że nauczysz się języka. Tutaj potrzeba działania. Jednak zgodzisz się, że to pomaga.  

 
2. Dodatkowy sposób na motywacje

Kolejna sprawa to pochwalenie się swoim pomysłem osobom najbliższym. Wydaje Ci się to nieprawdopodobne? A jednak. To, że Twoja przyjaciółka lub osoba z Twojego bliskiego otoczenia będzie mogła Cię „rozliczyć” z Twoich planów, jest niesamowicie motywujące. Chyba nie chcesz być postrzegany jako osoba mająca słomiany zapał? Jeżeli Cię to nie przekonuje, pomiń ten krok, jednak nie zapomnij o nim i przed otworzeniem po raz pierwszy podręcznika do nauki angielskiego opowiedz o swoich planach znajomym! Może okaże się, że chcą przemierzyć Europę swoim autem i przyda im się ktoś, kto będzie znał język obcy? To dodatkowa motywacja, a motywacji i powodów, dla których warto uczyć się języka, nigdy dość.


[1] Wiesław Łukaszewski – profesor psychologii specjalizujący się w psychologii osobowości, psychologii społecznej i psychologii motywacji, członek Polskiej Akademii Nauk.


3. Samodzielna nauka czy szkoła językowa?

Ważne jest również, aby wybrać formę nauki. Są osoby, które nie potrzebują szkoły językowej czy lekcji indywidualnych. Same siądą i przerobią materiał przeznaczony na konkretny dzień. Są też takie osoby, które pomimo dużej motywacji wiedzą, że jest im potrzebny ktoś, kto poprowadzi ich w nauce języka obcego. Każdy jest inny i każdy ma inne potrzeby. Obecnie jest bardzo dużo form nauki, zaczynając od tradycyjnych zajęć w szkole językowej poprzez naukę przez Skype’a. Nie ma gorszych i lepszych metod nauki. Liczy się efekt. Gdy zdecydujesz się na formę, pora zabrać się za wybór szkoły lub podręcznika do samodzielnej nauki. W obu tych przypadkach musisz wziąć pod uwagę to w jaki sposób najlepiej przyswajasz wiedzę. Nie od dziś wiadomo, że jedni uczą się słuchając, drudzy widząc. To ważne aby dostosować naukę tak aby odnieść największą skuteczność.


4. Przygotuj się do nauki języka – stwórz plan

Do nauki języka warto się przygotować. Na rynku znajduje się bardzo dużo pomocy naukowych począwszy od podręczników a skończywszy na kursach nagranych na płyty CD. Każdy sposób jest dobry, jeżeli jest skuteczny. Ponadto warto pomyśleć nad ćwiczeniami leksykalno-gramatycznymi, słownikami lub fiszkami. Te ostatnie można wykorzystać niemalże w każdym miejscu. Są małe i idealnie zmieszczą się do torebki. Przy wyborze szkoły warto wziąć pod uwagę metodę nauczania, doświadczenie lektorów oraz lokalizacje.


5. Dlaczego systematyczność jest tak ważna?

Gdy masz już wybraną formę nauki oraz podręcznik lub zdecydowałeś się na szkołę językową, musisz pamiętać, że klucz do skutecznej nauki języków to systematyczność. Nic tak nie pomaga, jak regularne powtarzanie słówek, robienie notatek lub testów. Co ciekawe, samo czytanie słówek nie wystarcza, musisz je wymawiać na głos. Dodatkowo jest to naukowo udowodnione, że słówka same nie wędrują do pamięci długotrwałej i aby je zapamiętać na dłużej, trzeba je regularnie powtarzać. Pomaga w tym łączenie różnych metod nauki, takich jak video, podcasty, seriale, filmy, literatura obcojęzyczna, blogi, vlogi oraz wiele innych. Psychologia kognitywna to niesamowita kopalnia wiedzy na temat procesów uczenia się języków obcych oraz zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.


6. Wykorzystuj język obcych w codziennych sytuacjach! Rozmawiaj!

Pamiętaj, że każda forma kontaktu z „żywym” językiem jest dobra! Masz znajomego w Londynie? Wykorzystaj to! Rozmawiaj z nim jak najczęściej! Twoja przyjaciółka mieszka w Barcelonie? Super! Pojedź do niej i razem starajcie się używać angielskiego! To świetna okazja do poćwiczenia języka. Nie bój się mówić, nawet gdy Twój język obcy nie jest idealny. Zazwyczaj druga strona doceni to, że chcesz rozmawiać z nim w jego rodzimym języku. Poza tym to niesamowita satysfakcja, że ktoś rozumie, o co Ci chodzi i kelner przynosi zamówioną przez Ciebie sałatkę grecką, a nie owoce morza.

Jak widać, języka można uczyć się na wiele sposób. Ważna jest motywacja, zaangażowanie i systematyczność. Jak mawiał Walt Disney, „If you dream it, you can do it!”[2]. Wszystko jest w zasięgu ręki, jeżeli tylko mocno się postaramy. Nie ma rzeczy niemożliwych. Pewne sprawy wymagają tylko czasu i zaangażowania. Jest tak również z nauką języków obcych. Trzeba się postarać, by biegle opanować język, jednak jest to osiągalne. Satysfakcja ze zdobycia nowej umiejętności czy poruszania się bez najmniejszego problemu jest warta każdej chwili spędzonej nad książką do nauki języków obcych.[2] „Jeżeli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz też to osiągnąć!”